شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 112143 | |

افشین حبیب‌زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سازمان املاک و مستغلات شهرداری در دوره مدیریت پیشین بدون مجوز شورا املاکی را به افراد و موسسات مختلف واگذار کرده است،

افشین حبیب‌زاده، معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سازمان املاک و مستغلات شهرداری در دوره مدیریت پیشین بدون مجوز شورا املاکی را به افراد و موسسات مختلف واگذار کرده است، گفت: منتظر هستیم؛ اسامی و مشخصات افرادی که این املاک را دریافت کردند به شورا ارسال شود. همچنین مهلتی را مشخص کرده‌ایم که پس از آنکه شورا این اطلاعات را دریافت کرد، این لیست در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد. به گزارش ایلنا، افشین حبیب‌زاده با اشاره به مصوبه‌ شورای چهارم که ماهیت نظارتی شورا را زیر سوال برد، گفت: بر اساس قانون شوراها، وظایف نظارتی شورای اسلامی شهر بسیار مشخص است. ماده 71 قانون شوراها، وظایف این شورا را مشخص کرده است، این ماده 34 بند دارد و برخی به صورت مشخص به عنوان نظارت اختصاص دارد.

این عضو شورای شهر تهران درباره مصوبه شورای چهارم در خصوص تفویض اختیار شورا به شهرداری در رابطه با تنظیم اساسنامه موسسات و شرکت‌های تابعه گفت: بر اساس بند 15 ماده 71 قانون «تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور» تصویب اساسنامه موسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری با تایید و موافقت وزارت کشور به عهده شورای شهر است. این یکی از اختیاراتی است که در دوره‌های گذشته به شهردار تفویض شده و از نظر شورای پنجم نباید صورت می‌گرفت. او ادامه داد: بر اساس این مصوبه موسسات و شرکت‌های وابسته به شهرداری خودشان اساسنامه‌شان را تنظیم کرده و به اجرا می‌گذارند. یکی از مهم‌ترین سازمان‌هایی که خودش اساسنامه‌اش را تنظیم کرده سازمان املاک و مستغلات شهرداری است که یکی از بااهمیت‌ترین سازمان‌های وابسته به شهرداری است و مسوولیت واگذاری املاک شهرداری را بر عهده دارد. حبیب‌زاده با تشریح این نکته که تصویب اساسنامه و بدون نظارت شورا چه تبعات منفی دارد، افزود: سازمان املاک و مستغلات شهرداری‌ بندی را در آیین‌نامه گنجانده است که به این سازمان اجازه می‌دهد؛ املاک را بدون مصوبه شورا به افراد واگذار کند، در صورتی که طبق قانون هر ملکی که به اشخاص و موسسات مختلف واگذار می‌شود؛ باید مجوز خود را از شورای شهر بگیرد، اما سازمان املاک و مستغلات بدون مجوز شورا املاک را به موسسات مختلف واگذار کرده که تعداد این واگذاری‌ها هم قابل توجه است. او با اشاره به اقدامات پیشگیرانه شورای پنجم گفت: اسامی املاک واگذار شده موجود است و به بخشی از این اطلاعات در شورا دسترسی داریم. منتظر هستیم اسامی و مشخصات افرادی که این املاک را دریافت کردند به شورا ارسال شود و مهلتی را مشخص کرده‌ایم که پس از آنکه شورا این اطلاعات را دریافت کرد، این لیست را در اختیار رسانه‌ها قرار دهیم. معاون نظارت شورای شهر در پاسخ به اینکه آیا شورای پنجم قصد ندارد، برای نظارت بر فعالیت خود اعضای شورای شهر هم اقدامی انجام دهد، تصریح کرد: مجلس کمیته‌یی را برای نظارت روی فعالیت‌های نمایندگان مجلس مشخص کرده است و اعضای این کمیته از بین خود نماینده‌ها انتخاب می‌شوند و پیشنهادی تحت همین عنوان در شورای شهر هم مطرح شد. البته در این مورد مصوبه‌یی در شورای اول داشتیم و اعضای شورا در این زمینه کمیته‌یی را پیشنهاد داده بودند که در همان زمان تصویب شد.

او ادامه داد: مصوبه شورای اول در این مورد در حال بررسی و بازنگری است و از شورای اول به این طرف که تاکنون این مصوبه اجرایی نشده است. این شامل همه‌ چیز از جمله تخلفات مالی می‌شود. این موضوع در شورای پنجم به عنوان یک بحث جدید طرح شده است و روی آن کار می‌کنیم. مشابه همان اقدامی که مجلس انجام داده است و موضوعاتی که به اعضا برمی‌گردد را کمیته‌ مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران