شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 110585 | |

وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از عدم اجرای کامل و دقیق طرح LEZ انتقاد کرد و گفت: نمی‌دانم چرا جدیت خاصی در زمینه اجرای کامل و بی‌نقص طرح LEZ وجود ندارد. به گزارش ایسنا، حسینی با اشاره به اینکه هزینه آلودگی هوا برای شهر بسیار بالاست، اظهار کرد:

وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از عدم اجرای کامل و دقیق طرح LEZ انتقاد کرد و گفت: نمی‌دانم چرا جدیت خاصی در زمینه اجرای کامل و بی‌نقص طرح LEZ وجود ندارد. به گزارش ایسنا، حسینی با اشاره به اینکه هزینه آلودگی هوا برای شهر بسیار بالاست، اظهار کرد: طبق آمار وزارت بهداشت سالانه مرگ ۵۰۰۰ نفر در شهر تهران منتسب به آلودگی هواست. به همین علت هر ساله معادل بودجه شهرداری تهران و معادل ۲درصد تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور هزینه مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا پرداخت می‌شود. این درحالی است که برای اجرای طرح LEZ (طرح محدوده کم آلاینده)- که می‌تواند بخش زیادی از مساله آلودگی هوا را حل کند- حاضر نیستیم، هیچ هزینه‌یی پرداخت کنیم. البته مقصود از هزینه صرفا هزینه‌های مالی نیست بلکه منظور هزینه‌های اجتماعی و فشار آوردن به نهادها و دستگاه‌های مختلف است. هزینه‌هایی که باید در رده‌های مختلف حاکمیتی پرداخته شود.

وی با اشاره به نتایج یک مطالعه در مورد میزان اثرگذاری طرح LEZ بر کاهش آلودگی هوای تهران اظهار کرد: طی بررسی‌ای که از سوی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است. اگر همه خودروهای تهران معاینه فنی صحیح و مستمر بگیرند، آلودگی هوا بین ۱۰تا ۱۲درصد کاهش پیدا می‌کند. عدد ۱۰تا ۱۲درصد، عدد بسیار بزرگی در مورد آلودگی هواست. عددی است که دستیابی به آن سال‌ها طول می‌کشد؛ درحالی که می‌توان با اجرای بی‌نقص و جدی قانونی مثل قانون LEZ چنین اثربخشی در حوزه کاهش آلودگی هوا ایجاد کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران