شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 109543 | |

محمود میرلوحی، معاون نظارت و اجرایی شورای شهر تهران معتقد است که شورای پنجم به دنبال مصوبات زیاد و افزودن به انبوه قوانین نیست بلکه با رویکرد مقررات‌زدایی، تسهیل‌گری و اثرگذاری که تاکنون مغفول مانده، آمده‌اند.

محمود میرلوحی، معاون نظارت و اجرایی شورای شهر تهران معتقد است که شورای پنجم به دنبال مصوبات زیاد و افزودن به انبوه قوانین نیست بلکه با رویکرد مقررات‌زدایی، تسهیل‌گری و اثرگذاری که تاکنون مغفول مانده، آمده‌اند.

به گزارش ایلنا، شورای پنجم تا به امروز تعداد انگشت‌شماری مصوبه داشته و همین امر زمینه انتقادات را فراهم کرده است. با این حال معاونت نظارت و معاونت اجرایی شورا این انتقادات را بجا نمی‌داند و معتقدند؛ شورای پنجم برای اضافه کردن به انبوه قوانین موجود نیامده و می‌خواهد ساختارها را تغییر دهد.

به گفته فرماندار تهران در دوره چهارم 675 مصوبه به تصویب رسید که از این میان تعداد 132مصوبه توسط فرمانداری برگشت داده شد.

میرلوحی، معاون اجرایی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا همین تورم قوانین را مشکل کل نظام دانست و گفت: ما در کشور دچار تورم قوانین هستیم و متاسفانه مقررات و قوانین فراوانی تصویب شده است. در کشور ما جرم‌انگاری بسیار زیاد است. ۱۹۸۰عنوان مجرمانه در کشور وجود دارد و آن وقت برخی کشورها با ۳۰۰عنوان اقتصاد شفاف و پاک دارند آن وقت ما با ۱۹۸۰عنوان مجرمانه هنوز احساس می‌کنیم، نمی‌توان کاری کرد.

وی افزود: مقررات زیاد خود عامل تاخیر کار مردم همچنین پیشرفت فعالیت‌ها، سنگ‌اندازی جلو کار مردم و فساد شده است. من معتقدم که باید تا جای ممکن مقررات را کاهش دهیم تا راه مردم باز شود و سرعت فعالیت‌ها بیشتر شود.

این عضو شورای شهر تهران درباره رویکرد خود در شورای پنجم نسبت به تصویب طرح‌ها گفت: ما در شورای پنجم طالب آن نیستیم که هر هفته دو مصوبه داشته باشیم. رویکرد ما مقررات‌زدایی و تسهیل‌گری است. دستورات جلسه شورا بحث‌های اصلی را در خود جا می‌دهد و از سازمان‌های ذی‌ربط می‌خواهد گزارش دهند و پاسخگو باشند.

وی افزود: برای مثال در مورد بافت فرسوده از وزیر مسکن و در مورد پلاسکو از کمیته ویژه دعوت شد و در آینده به صورت جدی در مورد پسماند، محیط زیست و معماری شهر سوال خواهیم کرد. جلسات شورا باید حول موضوعات اساسی همچون ترافیک، محیط زیست، بافت فرسوده و درآمد پایدار باشد و در راستای افزایش مشارکت مردم گام ‌برداریم.

او ادامه داد: کمبود مصوبات را نه تنها نقص نمی‌دانیم بلکه این رویکرد ما در شورای پنجم است. از همین الان اعلام می‌کنیم، کسانی که آمار می‌گیرند بدانند، قرار نیست شورای پنجم هر جلسه ۳یا ۴مصوبه داشته باشد. افتخار ما این خواهد بود که در پایان 4سال نصف شورای چهارم مصوبه داشته باشیم و ساختار اداری، مالی، پرسنلی، درآمدی، اجرا، برون‌سپاری و واگذاری‌ها را متحول کرده باشیم.

میرلوحی با تاکید بر اینکه به دنبال تحول در ساختاری شهرداری است، افزود: ما درصدد تعریف شاخص‌های جدیدی هستیم که کیفیت کار شورا را در تعداد جلسات و مصوبات نمی‌داند. به طور مثال دنبال این هستیم که ظرفیت مترو تهران را با خرید واگن چند برابر کنیم و با همکاری سازندگان خودرو و وزارت نفت آلودگی هوا را ۱۰ الی ۲۰ درصد کاهش دهیم.

افشین حبیب‌زاده، معاون نظارت شورای شهر نیز در واکنش به تعداد اندک مصوبات در شورای پنجم به ایلنا گفت: شورا وظایف نظارتی خود را نه فقط در قالب تصویب طرح و لایحه بلکه در قالب‌های دیگری نیز انجام می‌دهد. شورا این وظایف را در قالب تذکر، سوال، نامه و گفت‌وگو در جلسات مشترک انجام می‌دهد و در نهایت جایی که نیاز به ضوابط باشد، ارائه طرح و در صورت ارسال لایحه از سوی شهرداری بررسی لوایح را اعمال می‌کند.

او ادامه داد: اساسا این شورا کارآمدی خود را در تعدد مصوبات نمی‌داند بلکه در مصوبه کم اما موثر سپس در پیگیری اجرای آنها می‌داند، موضوعی که مغفول بوده است. اینکه برخی سوال و تذکر اعضا و جلسات کمیسیون‌ها و کمیته‌های شورا و سایر مصوبات را نادیده می‌گیرند، قابل تامل است و باید با اشراف بیشتر و کامل‌تری نسبت به وظایف شورا اظهار نظر کنند.

 او منتقدان را به ۳۴وظیفه شورا در ماده ۷۱ قانون ارجاع داد و افزود: شاید برخی می‌خواهند، این پیام را منتقل کنند که شورا هیچ کاری نمی‌کند چون مصوبه‌یی ندارد اما باید بدانیم یک تذکر یا حتی یک نامه تاثیر بیشتری از یک طرح در اعمال وظیفه نظارتی می‌تواند داشته باشد و من شخصا این موضوع را در معاونت نظارت شورا لمس کرده‌ام.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران