ارز چندنرخی برچیده شود

رئیس هیات‌مدیره مجمع واردات تعیین 28 هزار 500 تومان برای ارز نیمایی را تنها تغییر یک عدد توصیف کرد که به بهبود شرایط اقتصادی و تجاری کشور کمکی نمی‌کند.

۱۴۰۱/۱۰/۱۱ ۰۸:۲۰:۱۶
| | |

رییس هیات‌مدیره مجمع واردات تعیین 28 هزار 500 تومان برای ارز نیمایی را تنها تغییر یک عدد توصیف کرد که به بهبود شرایط اقتصادی و تجاری کشور کمکی نمی‌کند چون تا زمانی که دو نرخ ارز نیمایی و ارز آزاد در کشور جاری باشد، زمینه پولدار شدن عده‌ای خاص را فراهم می‌کند.

نوسانات ارزی و افزایش بهای دلار تا 44 هزار تومان در روزهای گذشته موجب شد تا ابتدا معاون ارزی و به دنبال آن رییس‌کل بانک مرکزی تغییر کند. بدون شک این نوع تغییرات نمی‌تواند در مقابله با نوسانات ارزی راهکار جدی باشند.

دولت مجبور است برای مدیریت بازار دست از دخالت‌های مستقیم بردارد و اجازه دهد در چارچوب یک تعامل پویا بین عرضه و تقاضا، نرخ ارز در بازار مشخص شود.

علیرضا مناقبی، رییس هیات‌مدیره مجمع واردات در گفت‌وگو با «اتاق ایران آنلاین» نیز بر لزوم فاصله گرفتن دولت از نرخ‌گذاری دستوری ارز تاکید کرد و گفت: اقتصاد یک موجود زنده بوده و محل تعامل است و فقط باید با سیاست‌گذاری‌های علمی به سمت‌وسوی موردنظر هدایت شود. بنابراین تعیین 28 هزار و 500 به عنوان نرخ ارز نیمایی فقط یک تغییر عدد است و نمی‌تواند در بهبود شرایط کارساز باشد.

این فعال اقتصادی وجود ارز نیمایی و ارز آزاد در اقتصاد کشور را محلی برای ایجاد رانت و پولدار شدن عده‌ای خاص عنوان کرد که به هیچ‌وجه به نفع مردم و تجار واقعی و خوش‌نام کشور نیست.

او درس نگرفتن از تجربیات گذشته و تجربیات کشورهای موفق جدای از هرگونه منافع فردی و گروهی را نقطه ضعف تصمیم‌گیران کشور دانست و ادامه داد: هر فردی که سکان اداره بانک مرکزی را به عهده بگیرد با فرد قبلی تفاوتی نمی‌کند، چون درک درستی نسبت به مسائلی ارزی و اداره بانک مرکزی وجود ندارد. بنابراین باید به جای تغییر افراد، روی تغییر سیاست‌ها و رویکردها تمرکز کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران