ایرانشهر

پایگاه خبری انجمن هوانوردی هلند طی گزارشی تایید نشده مدعی شد، ایران ۴ ایرباس A۳۴۰ که قبلاً متعلق به خطوط هوایی ترکیه بوده را خریداری و به تهران منتقل کرده است.

۱۴۰۱/۱۰/۰۸ ۱۱:۱۰:۳۹
| | |

ادعای انتقال ۴ ایرباس ترکیه به ایران

پایگاه خبری انجمن هوانوردی هلند طی گزارشی تایید نشده مدعی شد، ایران ۴ ایرباس A۳۴۰ که قبلاً متعلق به خطوط هوایی ترکیه بوده را خریداری و به تهران منتقل کرده است.

به گزارش تسنیم، این 4 هواپیما در اواخر 2018 و اوایل 2019 از خطوط هوایی ترکیه خارج و پس‌از چند ماه نگهداری در استانبول به ژوهانسبورگ منتقل شدند و در 23 دسامبر امسال ژوهانسبورگ را ترک کردند. مقصد نهایی آنها در طرح اصلی پرواز ازبکستان اعلام شده است. اما وقتی به حریم فضایی ایران رسیدند به سمت تهران تغییر مسیر داده و در آنجا فرود آمدند.

تکمیل ریل رشت-آستارا بدون روسیه و چین

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اولویت اول پروژه‌های ریلی، راه‌آهن رشت‌-آستاراست، گفت: برای تکمیل این پروژه، منتظر روس‌ها یا چینی‌ها نمانده‌ایم و مسیرهای دیگر تامین مالی را هم در دولت پیش‌بینی می‌کنیم.

خیراله خادمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تکمیل راه‌آهن رشت-‌آستارا بیان کرد: اولویت اول پروژه‌های ریلی، راه‌آهن رشت‌-آستاراست که دارد پیگیری می‌شود؛ ما کارهای فنی را انجام دادیم و مطالعات مهندسی را تمام کردیم و برآورد فنی هم انجام شده و آن را برای قرارداد با مجریانی که اعلام آمادگی کردند، فرستادیم و به محض تامین مالی، وارد عملیات اجرایی می‌شویم.

وی با بیان اینکه راه‌آهن رشت-آستارا به عنوان اولویت اول پروژه‌های ریلی پیش‌بینی شده، گفت: ما برای تکمیل این پروژه به ۸۰۰ میلیون یورو نیاز داریم. روسیه هنوز پیشنهاد مالی به ما نداده است، البته آنها اسناد فنی و مطالعات انجام‌شده این محور را از ما دریافت کرده و بازدید فنی‌شان را هم انجام دادند و اکنون منتظر اعلام قیمت از طرف روسیه و نحوه ورود به کار از سوی آنها هستیم که می‌خواهند تامین مالی را به‌صورت وام انجام دهند یا بخش خصوصی آنها تکمیل این خط ریلی را بر عهده بگیرد و بهره‌برداری از خط را در اختیار داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور ادامه داد: اگر روس‌ها پیشنهاد خوبی دهند ما هم می‌پذیریم، اما اگر روس‌ها پیشنهادی ندهند یا پیشنهادی داشته باشند که از سوی ما قابل پذیرش نباشد، ما توسط منابع داخلی این پروژه را شروع می‌کنیم؛ زیرا مشکل اجرایی در این پروژه نداریم و توان اجرایی کشور بسیار بالاتر است، برای مثال پروژه آزادراه تهران-‌شمال بسیار پیچیده‌تر از این پروژه است، یا راه‌آهن چابهار که پیچیدگی‌های بیشتری دارد و توسط مهندسان و متخصصان ایرانی اجرایی می‌شود. بنابراین ما هیچ مشکل اجرایی نداریم، بلکه تنها با مشکل مالی مواجه هستیم.

خادمی اظهار کرد: امیدواریم در هفته‌های آینده این پیشهاد را از ‌روس‌ها بگیریم و بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم که روند تامین مالی پروژه را با روس‌ها پیش‌ ببریم یا خیر. با وجود این، فرآیند تکمیل این خط متوقف نشده است، ما از ۱۶۴ کیلومتر، در ۲۵ کیلومتر از این مسیر، از راه‌های دیگر تامین مالی که دولت در نظر دارد، عملیات اجرایی را انجام می‌دهیم و منتظر روس‌ها یا چینی‌ها نمانده‌ایم و مسیرهای دیگر تامین مالی را هم در دولت پیش‌بینی می‌کنیم.

هشدار درباره اجرای نادرست طرح اعطای زمین

بازرس کل راه و شهرسازی سازمان بازرسی گفت: سازمان بازرسی کل کشور به وزارت راه و شهرسازی در پی اجرای نادرست طرح اعطای زمین هشدار داد و بر این‌ اساس، سامانه جدید ثبت‌نام متقاضیان اعطای زمین در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت راه‌اندازی خواهد شد. به گزارش ایرنا، 

سید اکبر حسینی موخر افزود: ماده چهار قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، دولت را مکلف کرده است، یک قطعه زمین حداکثر به میزان ۲۰۰ متر مربع برای ساکنین روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر پس از تولد فرزند سوم و بیشتر به صورت مشترک به پدر و مادر، در همان محل بر اساس هزینه آماده‌سازی اعطا کند.

وی افزود: در همین زمینه حسب بررسی‌های انجام شده سازمان بازرسی کل کشور مشاهده شد که با وجود گذشت بیش از ۱۴ ماه از ابلاغ قانون و ۲ ماه از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی ماده چهار قانون، تاکنون سامانه کامل و جامعی جهت ثبت‌نام متقاضیان مسکن طرح جوانی جمعیت طراحی و راه‌اندازی نشده است و صرفاً در قالب طرح نهضت ملی مسکن، امکان ثبت‌نام متقاضیان فراهم شده است؛ که با توجه به بررسی صلاحیت متقاضیان با الزامات طرح نهضت ملی مسکن توسط ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، اکثر متقاضیان طرح جوانی جمعیت به دلیل قرمز بودن فرم «ج» به اشتباه رد صلاحیت شده اند؛ بنابراین مقرر شد با طراحی و راه‌اندازی سامانه جداگانه‌ای برای ثبت‌نام متقاضیان طرح جوانی جمعیت، فرصت استفاده مجدد از تسهیلات قانونی در ماده چهار قانون و آیین‌نامه اجرایی آن فراهم و از سوءجریان‌های آتی جلوگیری شود.

بازرس کل راه و شهرسازی سازمان بازرسی اضافه کرد: با توجه به برگزاری جلسات و پیگیری‌ها در راستای تحقق سیاست‌های پیشگیرانه سازمان بازرسی‌کل کشور، هشدار قانونی لازم به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و قائم مقام وزیر در طرح نهضت ملی مسکن ارایه شد تا به منظور رعایت قوانین و مقررات، شرایطی فراهم کنند که ثبت‌نام و بررسی شرایط متقاضیان متناسب با الزامات طرح جوانی جمعیت به درستی انجام گیرد. وی اظهار کرد: با پیگیری سازمان بازرسی سامانه جدیدی در هفته آینده در این زمینه راه‌اندازی خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران