اخبار

صادرات چین به ایران در یازدهمین ماه سال جاری میلادی با رشد ۳۹ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۹۳۵ میلیون دلار رسید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما؛

۱۴۰۱/۱۰/۰۳ ۰۳:۱۳:۱۴
| | |

رشد ۳۹ درصدی صادرات ماهانه چین به ایران

صادرات چین به ایران در یازدهمین ماه سال جاری میلادی با رشد ۳۹ درصدی نسبت به ماه قبل از آن به ۹۳۵ میلیون دلار رسید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما؛ گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است. مبادلات ایران و چین در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار اعلام شده بود. بر اساس این گزارش واردات چین از ایران در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی ۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ رشد داشته و به ۶ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار رسیده است. چین در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال قبل ۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. صادرات چین به ایران در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۲ نیز رشد ۱۷ درصدی داشته و به ۸ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل ۷ میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود. تراز تجاری دو کشور در ۱۱ ماهه سال جاری میلادی به میزان ۲.۵ میلیارد دلار به نفع چین بوده است. بر اساس این گزارش در یازدهمین ماه سال ۲۰۲۲ کل مبادلات تجاری دو کشور با رشد ۲۱ درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به ۱ میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار رسیده است. چین در نوامبر امسال ۳۲۶ میلیون یورو کالا از ایران وارد و ۹۳۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است. واردات چین از ایران در این ماه نسبت به ماه قبل از آن ۱۰ درصد کاهش داشته، اما صادرات چین به ایران ۳۹ درصد افزایش داشته است.

گاز ۵۰ کارخانه سیمان قطع شد

دبیر انجمن سیمان خاطرنشان کرد: گاز بیش از 50 کارخانه سیمان به صورت تقریبی قطع شده است، از سوی دیگر برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌اند. علی اکبر الوندیان در گفت‌وگو با ایلنا، از کاهش 20 تا 23 درصدی سوخت کارخانه‌های سیمان خبر داد و افزود: گاز بیش از 50 کارخانه سیمان به صورت تقریبی قطع شده است، از سوی دیگر برق واحدهای تولیدی نیز به تدریج دچار محدودیت شده‌اند. این فعال اقتصادی بزرگ‌ترین مشکل کارخانه‌های سیمان را دشواری در تامین سوخت دوم یعنی مازوت دانست و افزود: تامین سوخت مازوت به راحتی انجام نمی‌شود و برای تامین آن باید فرآیندهای پیچیده‌ای طی شود؛ بعد از اینکه کارخانه‌داران سیمان پول خرید مازوت را به صورت نقدی پرداخت کردند سپس باید هیات‌مدیره تعهد محضری بدهند که هرگونه افزایش قیمت در روزهای آینده برای مازوت را بپذیرند و قیمت‌های فعلی مقطوع نیست. در این شرایط تولیدکنندگان مالک مازوت خریداری شده نیستند این در حالی است که پول خرید مازوت را پرداخت کرده‌اند.  بنا به اظهارات دبیر انجمن سیمان، به مازوت باقی مانده در انبارهای کارخانجات سیمان افزایش قیمت تعلق می‌گیرد و دریافت تعهد محضری از تولیدکنندگان سیمان هرگونه حق اعتراض را سلب می‌کند. الوندیان ادامه داد: شرکت نفت برای کارخانه‌های که اجازه مصرف مازوت ندارند اما در انبارهای خود مازوت دارند این حق را برای خود قائل است که مابه التفاوت قیمت را از آنها دریافت کند. وی با بیان اینکه شرکت‌های سیمانی که در نزدیکی کلانشهرها بنا شده‌اند مجوز استفاده از سوخت جایگزین را ندارند، اضافه کرد: سیمان تهران و آبیک نمی‌توانند در روند تولید از مازوت استفاده کنند این کارخانه‌ها حتی اگر از گذشته در مخازن خود مازوت داشته باشند شرکت نفت برای سوخت آنها نیز متقاضی اعمال افزایش نرخ است. این اقدام کار ناپسندی است و هزینه‌های قابل توجهی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند. این فعال اقتصادی ادامه داد: نزدیک‌ترین پالایشگاه به کارخانه‌ها تامین کنننده سوخت نیستند و کارخانجات برای تامین سوخت مجبور می‌شوند به سایر استان‌ها بروند؛ به عنوان مثال کارخانه سبزوار باید از انبار شهر ری تهران مازوت تحویل بگیرند و این فاصله حمل بیشتر از هزینه سوخت برای کارخانه‌ها تمام می‌شود. دبیر انجمن سیمان با بیان اینکه اولویت تخصیص گاز به شهروندان است، افزود: برق واحدهای تولیدی سیمان حدود 55 درصد شده است و کاهش سوخت گاز و برق در میزان تولید تاتیر مستقیم گذاشته و آنها نمی‌توانند صددرصد ظرفیت تولید کار کنند و اگر ذخیره از گذشته نداشتند امروز با بحران مواجه می‌شدند. همان‌گونه که اشاره کردم تولیدکنندگان سیمان در اولویت تامین مازوت نیستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران