شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس پیشین سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه سیاست‌های تجاری ما همواره از سیاست‌های بین‌المللی و ارزی داخلی تاثیر می‌پذیرد، گفت:

تجارت خارجی ایران مثل گوسفند قربانی شده!

رییس پیشین سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه سیاست‌های تجاری ما همواره از سیاست‌های بین‌المللی و ارزی داخلی تاثیر می‌پذیرد، گفت: تجارت خارجی کشور به گوسفند قربانی تبدیل شده است که در جشن و عزا نخست سر این بخش قربانی می‌شود و زمانی‌که تنش‌های سیاسی ما با کشورهای همسایه و غیر همسایه تشدید پیدا می‌کند اولین‌بارقه‌ها آن را می‌توان در بعد تجارت خارجی مشاهده کنیم، یکسری محدودیت‌ها را ارتقا می‌دهند و آثار آن را در تولید و تجارت کشور نمود پیدا می‌کند. محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به اهمیت عضویت ایران در پیمان‌های منطقه‌ای کشورهای حوزه اوراسیا، گفت: ایران در سال‌های اخیر روابط خود را با کشورهای بلوک شرق به‌ویژه حوزه اوراسیا بهبود بخشید و توانستیم توافقات را از مرحله تعارفات به مرحله اجرا هدایت کنیم. وی با طرح این پرسش که آیا ما می‌توانیم سهم قابل توجهی از بازار این منطقه به دست بیاوریم، گفت: رسیدن به این مهم نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و تدوین ضوابطی بلندمدتی است که به آنها نیاز داریم و این موضوع بزرگ‌ترین عامل در محدود کردن تجارت است.این کارشناس حوزه تجارت بین‌الملل با اشاره به لزوم برقراری روابط بانکی ایران با سایر کشورها، گفت: تجار ایرانی باید بتواند با ارزهای رایج دنیا تجارت کند. تجارت با ارزهای ملی و محلی برای تجار بخش خصوصی ریسک تجارت را بالا می‌برد از طرف دیگر ضوابط به دلیل تنظیم بازار تجارت را محدود می‌کند که این عامل بسیار برای حوزه تجارت خارجی خطرناک است و این تفکر مقررات خلق‌الساعه باید تبدیل بشود پایدار شود. مودودی با اشاره به محدودیت‌ها واردات، گفت: باید بپذیریم که تجارت تخصص است و نباید صرفا از بنگاه‌های تولیدی حمایت کنیم که به تجارت ادامه بدهند و اجازه رشد و بلوغ به شرکت‌های بازرگانی را باید بدهیم چراکه این شرکت‌ها باعث تولید ثروت و اشتغال می‌شوند. وی با انتقاد از نبود شرکت‌های توانمند لجستیکی در کشور، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های لجستیکی ما ایرادهای اساسی دارد و ضوابط و قوانین تعرفه‌ای ما پیچیده است و ما جز معدود کشورهایی هستیم که تعرفه گمرکی ما بالاست. این موضوع تجارت ما را محدود می‌کند تا نتوانیم سهم خود را بازار کشورهای منطقه‌ای ارتقا بدهیم و این فرصت تجاری را به تولید ثروت تبدیل کنیم. مودودی با بیان اینکه کشورهای حوزه قفقاز پتانسیل تبادل کالا و پول با ایران را دارند، گفت: این کشورها علاقه‌مند به کالاهایی ایرانی هستند اگر سیاست‌های ما مبتنی بر تنش‌زدایی نباشد و اگر نتوانیم سیاست‌های خود را تلطیف کنیم با همسایگان و غیرهمسایگان، آثار آن را در تجارت خارجی خواهیم دید و دیگر از دست تجار کار برنخواهد آمد و خود ساختار حکمرانی سیاسی به صورت نرم‌افزاری مسائل را حل کنند و حکمرانان تجاری به‌صورت سخت افزایی کارها را حل خواهند کرد. وی با اشاره به موضع‌گیری ایران در تنش‌های بین ارمنستان و آذربایجان، گفت: این شرایط همواره پاشنه آشیل برای تجارت خارجی است و کاهش تجارت ما با آذربایجان آغاز شده و این روند ادامه‌دار خواهد بود. به‌طوری‌که در تجربه ما با تاجیکستان، حجم تجارت کاهش پیدا کرد و بعد از بهبود روابط سیاسی ما با این کشور تاحدودی شاهد توسعه روابط تجاری با این کشور بودیم.


توقف صادرات دام زنده به قطر

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران خاطرنشان کرد: براساس توافق، قرار بود اتحادیه دامداران از طریق قرنطینه‌ بوشهر که قطری‌ها خود در آنجا سرمایه‌گذاری کرده بودند 50 هزار راس گوسفند نر به این کشور صادر کند. مقدمات انجام این کار نیز فراهم شد اما متاسفانه کارت بازرگانی برای افراد زیادی صادر شده و همین مساله روند صادرات دام را باچالش مواجه کرد. مجتبی عالی در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش که شما از صادرات 50 هزار راس دام زنده به قطر برای جام جهانی فوتبال خبر دادید آیا موفق به صادرات این تعداد دام به قطر شدیم، گفت: برنامه اصلی این بود که اتحادیه دامداران از طریق قرنطینه‌ بوشهر که قطری‌ها خود در آنجا سرمایه‌گذاری کرده بودند 50 هزار راس گوسفند نر به این کشور صادر کند. مقدمات انجام این کار نیز فراهم شد؛ اما متاسفانه کارت بازرگانی برای افراد زیادی صادر شده است و همین مساله روند صادرات دام را باچالش مواجه کرده و به نوعی بازار قطر را خراب کردند. مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران با اشاره به از دست رفتن بازار قطر، گفت: طرف قطری به ایران آمد و کارهای قرنطینه‌ای نیز انجام شد اما به دلایلی که اشاره کردم این بازار را از دست دادیم؛ البته گزارش‌های مبنی به صادرات دام به قطر از طریق دامداران خوزستان به دست ما رسیده است. همچنین در این رابطه افشین صدر دادرس رییس اتحادیه دام سبک در گفت‌وگو با ایلنا، گفت: اطلاعاتی که مسوولان برای صادرات دام اعلام می‌کنند باهدف دلخوش کردن تولیدکنندگان در رسانه‌ها مطرح می‌شود اما در عمل شاهد اجرا نمی‌شوند. وی با بیان اینکه گزارشی از صادرات دام به قطر ارایه نشده است، گفت: تا به امروز بیش از 70 هزار راس دام به کشورهای عراق و کویت صادر کرده‌ایم؛ اما این رقم از صادرات چندان تاثیری در قیمت دام زنده نمی‌گذارد. رییس اتحادیه دام سبک ادامه داد: معاون امور دام وزارت کشاورزی تعداد مازاد دام سبک را حدود 2 میلیون راس عنوان کرده است و اگر صادرات دام با همین روند ادامه داشته باشد تا پایان سال شاید بتوان حدود 200 هزار راس دام صادر کنیم که این عدد فاصله معناداری با تعداد مازاد دام دارد. شرایط تولید برای دام سنگین پیچیده‌تر است چراکه عوارض سنگینی برای صادرات این دام وضع شد و همین مساله انگیزه‌ای صادرات را سلب کرد. از سوی دیگر این گوشت نتوانست در بازار داخلی جذب شود از این‌رو شرایط این تولیدکنندگان بسیار پیچیده‌ شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران