شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در بازار نیمایی کمبود ارز وجود ندارد، گفت:

افزایش نرخ دلار عملیات روانی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در بازار نیمایی کمبود ارز وجود ندارد، گفت: با توجه به اینکه همه واحدها به ویژه تولیدکنندگان به راحتی می‌توانند از بازار نیمایی ارز مورد نیازشان را تامین کنند، افزایش قیمت‌ها در پی افزایش نرخ ارز در بازار آزاد قابل قبول نیست.

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین در نشست هم‌اندیشی با اصناف و اتحادیه‌های کشور، اظهار کرد: رصد ثبت سفارش‌ها و تخصیص ارز نشان می‌دهد که در بازار نیمایی کمبود ارز وجود ندارد و به ویژه واردکنندگان می‌توانند شهادت دهند در مقایسه با شش ماه قبل یا حتی یک سال قبل وضعیت تخصیص ارز بسیار بهتر شده است.

وی با بیان اینکه حرکت نرخ ارز بازار آزاد به سمت ۳۶ هزار تومان کاذب بوده و چیزی جز عملیات روانی نیست، تصریح کرد: با توجه به اینکه همه واحدها به ویژه تولیدکنندگان به راحتی می‌توانند از بازار نیمایی ارز مورد نیازشان را تامین کنند، افزایش قیمت‌ها قابل قبول نیست. باید تلاش کنیم این جو روانی که بازار ارز را متلاطم می‌کند، اثر خود را به صورت گران‌فروشی نشان ندهد.

وزیر صمت همچنین در ادامه، با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۰۰۰ شاخص و ۳۰۰ داشبورد مدیریتی تعریف شده و با پیش‌بینی یک اتاق پایش، تا پایان سال قادر به رصد همه متغیرها و شاخص‌ها خواهیم بود، گفت که این موضوع پیش‌بینی‌پذیری در تولید و اقتصاد کشور از سه ماه قبل را به دنبال خواهد داشت.

 به گفته وی در بهار امسال صنعت رشد ۵.۱ درصدی تولید را ثبت کرد، در حالی که رشد اقتصادی کشور کمی بیش از سه درصد بوده است.

وزیر صمت شاخص دیگر تولید را شرکت‌های بورسی عنوان کرد که بیش از ۵۰ درصد تولید کشور را در اختیار دارند و گفت که این شرکت‌ها در مهرماه امسال در هم‌سنجی با سال گذشته ۷.۷ درصد رشد داشته است. رشد تولید این شرکت‌ها در خردادماه ۲.۵ درصد، تیرماه ۵.۸ درصد، مردادماه ۶.۴ درصد و شهریورماه ۶.۵ درصد بوده است.

به گفته وزیر صمت شاخص سرمایه‌گذاری نیز در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۸ درصد رشد داشته است‌ همچنین در شش ماهه نخست امسال رشد ۱۳ درصدی صادرات به ثبت رسید.

 وی در ادامه از برنامه‌ریزی برای اتصال تامین مالی زنجیره‌ای به کارت‌های اعتباری خبر داد و گفت: امروز بیش از ۱۱۰ شهرستان در کشور شناسایی شده که از نظر تولیدی حرفی برای گفتن ندارند و مقرر شده تا با استفاده از توان شرکت‌های بزرگ به راه‌اندازی تولید در این مناطق اقدام شود.

وی درباره پایین بودن قدرت خرید مردم نیز گفت: قدرت خرید تابعی از درآمدهای شغلی و غیر شغلی، یارانه، تسهیلات و کارت‌های اعتباری است. در زمینه تسهیلات و کارت‌های اعتباری پروژه‌ای آغاز شده که بر اساس آن به قشری وسیعی از مردم کارت اعتباری برای خرید ارایه خواهد شد که جزییات آن اطلاع‌رسانی می‌شود.فاطمی امین همچنین با اشاره تمرکز بر افزایش صادرات، تصریح کرد: برای مثال سال گذشته در بازاری همچون آفریقا رشد ۱۰۰ درصدی صادرات به ثبت رسید. تحلیل ما این بود که با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار، اگر تولید را گسترش دهیم؛ اما کسی توان خرید نداشته باشد فایده‌ای نخواهد داشت، بنابراین بر صادرات تمرکز شد. وی در پایان گفت که در حال حاضر در مناطقی همچون رباط کریم، سیرجان، زرندیه، ساوه، شهرک محمودیه قم و غیره مشکل کمبود نیروی کار وجود دارد.

بازار آهن دچار رکود تورمی شد

رییس اتحادیه فروشندگان آهن، گفت: متأسفانه با وجود شرایط رکودی؛ بازار شاهد نوسانات قیمتی نیز در بخش انواع مقاطع آهن و میلگرد بوده است.

به گزارش تسنیم، با تشدید رکود ساخت و ساز وضعیت بازار فروش آهن نیز متاثر از این موضوع شاهد رونق معاملات نیست و همین امر مشکلاتی را برای فروشندگان به وجود آورده است چرا که آنها ملزم به پرداخت هزینه‌هایی از جمله مالیات و بیمه هستند اما از آن طرف فروش مناسبی ندارند تا بتوانند جبران هزینه‌های خود را داشته باشند. 

نکته جالب اینجاست برخی از فعالان بازار می‌گویند رکود معاملات باعث شده تا فروشندگان به فروش اقساطی گرایش پیدا کنند تا به دنبال آن بتوانند بخشی از هزینه‌های خود را جبران نمایند.

رستگار رییس اتحادیه فروشندگان آهن نیز به شرایط رکود تورمی در بازار آهن اشاره می‌کند و به تسنیم، می‌گوید: متأسفانه با وجود شرایط رکودی؛ بازار شاهد نوسانات قیمتی نیز در بخش انواع مقاطع آهن و میلگرد بوده است.

وی افزود: نگرانی از وضعیت بازار، تغییرات نرخ ارز، به همراه تعاملات بین‌المللی برای برجام عاملی شده تا فروشندگان با رکود معاملات روبرو شوند.رستگار تصریح کرد: در حال حاضر قیمت انواع آهن نسبت به هفته گذشته افزایشی بوده است اما این موضوع مقطعی است و ممکن است طی روزهای آینده بازار ثبات قیمتی را تجربه کند ولی مهم اینجاست بازار درگیر رکود و تورم عجیبی قرار گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران