شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ایران برای تامین فناوری معدنی مورد نیاز ونزوئلا آمادگی دارد.

آمادگی ایران برای تامین فناوری معدنی مورد نیاز ونزوئلا

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ایران برای تامین فناوری معدنی مورد نیاز ونزوئلا آمادگی دارد. به گزارش ایمیدرو، «رضا محتشمی پور» در نشست کمیته صنعت، معدن و تجارت نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ونزوئلا ضمن بیان این مطلب افزود: توسعه همکاری‌های معدنی در جهت بالا بردن تراز تجاری میان این دو کشور ضروری است. وی گفت: ایران در حوزه صنایع معدنی پیشرو است و از این رو، ونزوئلا می‌تواند فناوری‌های مورد نیاز خود در این حوزه را از کشورمان تأمین می‌کند. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به درخواست طرف ونزوئلایی درباره توسعه همکاری‌ها درباره صنعت سیمان، گفت: ایران در این صنعت خودکفا است و تجهیزات و فناوری ساخت واحدهای سیمان در کشور ما کاملاً ایرانی است. وی ادامه‌داد: ونزوئلا می‌تواند برای ساخت و ارتقای ظرفیت تولید سیمان خود، از توانمندی شرکت‌های ایرانی استفاده کند. محتشمی پور تاکید کرد: توسعه همکاری‌های معدنی ایجاب می‌کند تا طرف ونزوئلایی نسبت به روش پرداخت مطالبات شرکت‌های ایرانی اجرا‌کننده طرح در این کشور، از طریق روش‌های بانکی یا تهاتر و مبادله کالا با کالا تسهیل‌سازی کند. «اکبر صادقی» مشاور امور بین‌الملل رییس هیات عامل ایمیدرو نیز در این نشست، با تاکید بر حل مسائل مرتبط با خط تولید سیمان «سِروُاسول» در کمیته حل اختلاف، خواستار تشکیل کمیته مشترک معدن و صنایع معدنی برای بررسی فنی و کارشناسی پیشنهادات طرح شده از سوی طرف ونزوئلایی شد. برپایه این گزارش، در نشست مذکور، طرف ونزوئلایی خواستار همکاری کشورمان در موضوعاتی نظیر بازسازی کارخانه‌های آلومینا، فولاد و سیمان در کشور ونزوئلا شد. لازم به ذکر است نهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ونزوئلا از صبح امروز با حضور وزیر دفاع آغاز شد و در روز سه شنبه تفاهم نامه مورد توافق طرفین امضا می‌شود.

ایران از برنامه قطر کنار گذاشته شد

رییس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: سفیر ایران در قطر از توافق‌های بین این دو کشور خبر داد و حتی وزیر راه‌ و شهرسازی ایران به قطر سفر کرد اما در عمل این تفاهم‌ها به نتیجه نرسید و عملیاتی نشد این در حالی است که ما می‌توانستیم از فرصت نزدیکی ایران به قطر استفاده کنیم و این کشور می‌توانست از زیرساخت‌های خوب ایران در بخش بنادر و فرودگاه‌ها استفاده کند.

  هیچ یک از توافقات تهران-دوحه برای جام جهانی به نتیجه نرسید 

علی حسینی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه برنامه‌ریزی رویدادهای بین‌المللی نیازمند زمان است، گفت: شرکت‌های در دنیا وجود دارند که از طریق مناقصه برگزاری و مدیریت رویدادهای مهم جهانی از جمله جام جهانی را برعهده می‌گیرند؛ قطر برای برگزاری جام‌ جهانی برنامه‌ریزی بلندمدت انجام داد و به نظر می‌رسد که در این زمینه نیز موفق بوده است. وی با اشاره به توافق‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها بین ایران و قطر، گفت: سفیر ایران در قطر از توافق‌های بین این دو کشور خبر داد و حتی وزیر راه‌ و شهرسازی ایران به قطر سفر کرد اما در عمل این تفاهم‌ها به نتیجه نرسید و عملیاتی نشد این در حالی است که ما می‌توانستیم از فرصت نزدیکی ایران به قطر استفاده کنیم و این کشور می‌توانست از زیرساخت‌های خوب ایران در بخش بنادر و فرودگاه‌ها استفاده کند. حسینی با بیان اینکه ایران از برنامه قطر کنار گذاشته شد، گفت: اگر ایران می‌خواست در بازار جام جهانی دوحه سهمی داشته باشد باید با شرکت‌هایی که مدیریت و اجرای این تورنمنت را برعهده گرفتند وارد مذاکره می‌شد و بخشی از تدارکات را از طریق آنها انجام می‌داد. رییس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی با اشاره مستقر شدن یک کشتی کروز در سواحل دوحه، گفت: ورود کشتی کروز به هر بندری نیاز به زیرساخت اساسی دارد و در هر بندری این کشتی نمی‌تواند پهلو بگیرد، من نمی‌دانم که آیا در ایران بندری وجود دارد که بتواند به 4 هزار مسافر در یک زمان مشخص خدمات ارایه بدهد؛ این کار نیازمند فراهم کردن یک فرآیند پیچیده لجستیکی است که متاسفانه ما در این زمینه تجربه پهلوگیری این کشتی‌ها را نداریم. به گفته وی؛ ایران می‌تواند برای بعد از جام جهانی برنامه‌ریزی کند و یکی از مقصدها این کشتی‌ها بنادر جزیره کیش و قشم شود. این فعال اقتصادی تاکید کرد: به نظر می‌رسد جهشی در زمینه صادرات مواد غذایی در این دوره به قطر نداشتیم در حالی که می‌توانستیم از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم؛ ایران با حمل دریایی می‌توانست بخشی از محصولات غذایی بازار دوحه را تامین کند اما ضعف در زمینه حمل و نقل دریایی مانع ما در رسیدن به این مهم شد. حسینی با اشاره به سهم دریایی ایران در خلیج فارس، گفت: اگر بتوانیم این سهم را پس بگیریم در رونق اقتصادی بنادر جنوب، به خصوص بنادر کوچک کمک می‌کند. ایران با کشورهای حاشیه فارس رابطه سنتی و دیرینه دارد و به نظر می‌رسد که این ارتباط به دلیل مشکلات سیاسی کم شده باشد و اگر به این موضوع برگردیم سهمی که از بازار این منطقه از دست دادیم به ما باز می‌گردد. وی با بیان اینکه کشتیرانی والفجر 8 در ابعاد بزرگی به ما کمک می‌کرد، گفت: این کشتیرانی خطوط ثابتی داشت و ما تقاضا داریم که این خطوط بازگردد تا ما سهم خود را از بازار منطقه به دست بیاوریم. رییس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی با اشاره به تحریم‌ قطر از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس، گفت: در یک بازه زمانی ایران تنها کشوری بود که می‌توانست با قطر همکاری کند اما ما از این فرصت استفاده نکردیم؛ قطر کشور ثروتمندی است و بیشتر اقلامی که در این کشور مصرف می‌شود وارداتی است که ما از این فرصت نیز استفاده نکردیم. ناهماهنگی‌های ما در بنادر زیاد است و ما نیاز داریم که بنادر را تجهیز کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران