شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن تهران، گفت: هیچ واحد تولیدی نمی‌تواند بگوید

دلیل نوسانات قیمتی روغن موتور در بازار چیست؟

رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن تهران، گفت: هیچ واحد تولیدی نمی‌تواند بگوید من روغن را با تاخیر دریافت می‌کنم چرا که روند عرضه روغن منطقی شده است ولی سوال اینجاست چرا با وجود اینگونه اقدامات، در بازار قیمت روغن نوسان دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند ماهیست که بازار فروش روغن موتور با التهابات قیمتی روبروست البته به گفته فعالان بازار افزایش عرضه مستقیم کالا باعث شده تا شوک افزایش قیمت‌ها در این کالا کاهش پیدا کند اما با وجود تشدید نظارت‌ها و افزایش تولید همچنان بازار با نوسانات قیمتی در روغن موتور روبروست.

محمد آل سارا، رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، فیلتر و تعویض روغن تهران در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: با تشدید نظارت‌ها و افزایش عرضه طی دو ماه اخیر کاهش 40 درصدی قیمت روغن موتور در بازار به وجود آمده است و این موضوع تاحد قابل توجهی دستاورد مناسبی به شمار می‌آید. وی با بیان اینکه در حال حاضر فروش و عرضه روغن در سامانه جامع تجارت به صورت سازمان یافته انجام می‌شود، گفت: هیچ واحد تولیدی نمی‌تواند بگوید من روغن را با تاخیر دریافت می‌کنم چرا که روند عرضه روغن منطقی شده است ولی سوال اینجاست چرا با وجود اینگونه اقدامات و ساماندهی عرضه روغن همچنان بازار شاهد نوسانات قیمتی است.

افزایش ۵۰  درصدی نرخ گوجه فرنگی

نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطرنشان کرد: وزارت کشاورزی باید مانع عرضه پرتقال رنگ‌آوری شده در بازار شود اما متاسفانه اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهد و در بازار این نوع پرتقال موجود است که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند.

اسماعیل مرادیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به افزایش 50 درصدی نرخ گوجه فرنگی نسبت به هفته گذشته، گفت: قیمت گوجه فرنگی همواره در ماه‌های آبان و آذر افزایشی می‌شود و از آنجایی‌که در سال جاری بارندگی‌های پاییزه دیرتر از زمان همیشگی انجام شد از این‌رو افزایش نرخ گوجه فرنگی نسبت به سال‌های گذشته دیرتر اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر بخشی از گوجه تولیدشده در فضای باز را از بین برد، افزود: گوجه فرنگی مرغوب در میدان میوه تره‌بار کیلویی 10 تا 20 هزار تومان، گوجه فرنگی قزوین کیلویی 5 تا 12 هزار تومان و گوجه فرنگی شیراز کیلویی 8 تا 13 هزار تومان است؛ واحدهای صنفی می‌تواند بعد از احتساب سود 35 درصدی این محصولات را در بازار عرضه ‌کنند.

این فعال صنفی تاکید کرد: افزایش نرخ گوجه فرنگی مقطعی است و نرخ این محصول کشاورزی در روزهای آینده کاهشی خواهد شد.

مرادیان با اشاره به افزایش نرخ سیب‌زمینی در بازار، تصریح کرد: سال گذشته زمانی‌که نرخ سیب‌زمینی به کیلویی 15 هزار تومان در میدان میوه و تره‌بار رسید ما این نرخ را غیرمنطقی می‌دانستیم اما امروز با احتساب هزینه‌های که به کشاورزان تحمیل شده است، به نظر می‌رسد که فروش سیب‌زمینی زیر 10 هزار تومان برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد.

به گفته این فعال صنفی؛ کدو کیلویی 8 تا 15 هزار تومان و بادنجان کیلویی 5 تا 10 هزار تومان در بازار موجود است.

نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه عرضه و تقاضا نرخ میوه و تره‌بار را تعیین می‌کند، گفت: جهاد کشاورزی استان‌ها باید به کشاورزان الگوی کشت بدهد به این معنا که به کشاورزان برنامه تولیدی بدهد که آنقدر تولید نکنند که قیمت‌ یک محصول ریزش کند یا تولید آنقدر محدود شود که قیمت‌ها افزایشی شوند.

وی افزایش نرخ‌ برخی میوه‌ها را مقطعی دانست و افزود: سردی هوا باعث افزایش قیمت شلغم نیز شده است اما نرخ آن بعد از کاهش دما کاهش پیدا می‌کند. در سال جاری به وفور مرکبات شمال تولید شد، و در حال حاضر پرتقال شمال کیلویی 8 تا 15هزار تومان، پرتقال ناول کوهستان 25 تا 40 هزار تومان، انار ساوه 8 تا 20 هزار تومان، انار شیراز 12 تا 25 هزار تومان، انار دماوند 20 تا 40 هزار تومان شده است. این فعال صنفی ادامه داد: قیمت سیب درختی نسبت به روزهای ابتدای عرضه این محصول حدود 20 تا 40 درصد افزایشی شده است این در حالی است که باید قیمت آن کاهشی می‌شد. در ابتدای عرضه قیمت سیب زرد کیلویی 10 تا 25 هزار تومان بود اما امروز نرخ آن به کیلویی 17 تا 45 هزار تومان رسیده است.

مرادیان با بیان اینکه جهاد کشاورزی عکس‌العملی نسبت به اتفاقا‌تی که در بازار رخ می‌دهد از خود نشان نمی‌دهد، گفت: این وزارتخانه باید مانع عرضه پرتقال رنگ‌آوری شده در بازار شود اما متاسفانه اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهد و در بازار این نوع پرتقال موجود است که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند. این فعال صنفی در پاسخ به این پرسش که آیا خبری مبنی بر صادرات مرکبات شمال به چین دارید؟ خاطرنشان کرد: خبر موثقی درباره صادرات مرکبات ندارم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران