شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت هر کیلو برنج ایرانی بیش از ۱۰۰ هزار تومان و برنج خارجی نیز کمتر از ۴۰ هزار تومان قیمت دارد.

نگاهی بر بازار برنج از ایرانی تا خارجی چند؟

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت هر کیلو برنج ایرانی بیش از ۱۰۰ هزار تومان و برنج خارجی نیز کمتر از ۴۰ هزار تومان قیمت دارد. بر اساس مشاهدات میدانی از مغازه‌های سطح شهر تهران هر کیلو برنج هاشمی درجه یک ۱۳۰ هزار تومان، طارم محلی اعلا ۱۲۰ هزار تومان، دم سیاه صدری ۱۶۰ هزار تومان، علی کاظمی۱۵۰ هزار تومان و شیرودی دودی سنتی ۱۱۰ هزار تومان است. برنج خارجی نیز با قیمت هر کیلو ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در مراکز عرضه به فروش می‌رسد. گفتنی است قیمت‌های ذکر شده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد. یک فعال حوزه برنج روز گذشته در گفت‌وگویی با ایسنا، از رکود در بازار برنج خبر داد و گفت که رکود بازار برنج چند ماه است که اتفاق افتاده و علت آن نیز ورود بار جدید به بازار است. در حقیقت بار زیاد شده و برنج کشت دوم نیز به زودی اضافه خواهد شد. وی همچنین اضافه کرد که امسال در برنج، سطح زیرکشت خوبی داشتیم و برداشت‌های خوبی نیز انجام شده است. در حقیقت به میزان کافی برنج ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد و بازار نوسانی نخواهد داشت.

توسعه اقتصادی  بدون ثبات نرخ ارز ممکن نیست

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید تا زمانی که نرخ ارز به یک ثبات نرسد، فعالان اقتصادی توان تصمیم‌گیری جدید ندارند و حتی تصمیمات روزمره نیز ممکن نخواهد بود. مهرداد عباد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر بنا باشد فعالان اقتصادی یک عامل را به عنوان پیش نیاز اصلی فعالیت‌های خود معرفی کنند، آن خواسته ثبات است. تا زمانی که شرایط به ثبات نرسیده و اوضاع به شکلی نباشد که امکان تحلیل و پیش‌بینی آینده وجود داشته باشد، عملا صحبت از فعالیت اقتصادی و توسعه تجارت ممکن نیست. وی با اشاره به برخی مشکلات طولانی مدت اقتصاد ایران در سال‌های گذشته، تشریح کرد: این شرایط به‌طور خاص تحت تاثیر دو عامل به وجود آمده، نخست تحریم‌هایی که تحت عناوین مختلف علیه اقتصاد ایران اعمال شده و این موضوع باعث شده شرایط دشوار و البته غیرقابل پیش‌بینی شود. از سوی دیگر برخی تصمیمات داخلی که به جای بهبود شرایط فعالان اقتصادی، کار آنها را دشوار کرده نیز در رسیدن به این شرایط سهیم بوده است. عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اقتصاد ایران به یک تغییر نگرش کلان احتیاج دارد، توضیح داد: نگاهی به وضعیت بسیاری از صنایع و فعالیت‌های اقتصادی به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد. برای مثال ما در صنایع نفت و گاز یک مزیت نسبی جدی داریم اما می‌بینیم که در تمام این سال‌ها، جز خام سوزی و 

خام فروشی، کمتر به دیگر بخش‌ها توجه شده است. در حوزه تجارت نیز ما این شرایط را می‌بینیم. بخش خصوصی بارها از این گفته که باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم، با وجود آنکه گام مثبت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت نهایی شد، اما همچنان ارز چند نرخی باقی مانده است. عباد ادامه داد: در روزهای گذشته، فاصله میان نرخ ارز در بازار آزاد با نرخ ارز نیمایی دوباره به حدود ۱۰ هزار تومان رسیده که اصلا نشانه خوبی برای آینده تجارت نیست و این احتمال وجود دارد که همان مشکلاتی که برای واردات با ارز ترجیحی به وجود آمده بود، در این بخش نیز دیده شود. از سوی دیگر وقتی ما به یک بی‌ثباتی می‌رسیم، شرایط برای تصمیم‌گیری دشوار می‌شود. صادرکنندگان ما حتی برای اعلام نرخ روزانه و بستن قرارداد با شرکت‌های خارجی نیز با مشکل مواجه هستند زیرا نمی‌دانند که نرخ در چه نقطه‌ای خواهد ایستاد و طولانی شدن این شرایط قطعا به سود اقتصاد ما نیست. وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام دولت و مجلس، کشور در آستانه نهایی شدن قانون برنامه هفتم توسعه قرار دارد. ما باید این سوال را بپرسیم که قوانین توسعه قبلی به چه شکل و تا چه حدی اجرایی شده‌اند و دلایل عدم موفقیت آنها در برخی بخش‌ها چه بوده است. با استفاده از این تجربه و تلاش برای یک تغییر نگرش کلان، می‌توان انتظار داشت که اقتصاد ایران از مشکلاتی که امروز با آنها مواجه شده خارج شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران