شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جدیدترین آمار نشان می‌دهد با لغو معافیت گمرکی ماشین‌آلات، ۲۵۸ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش بیش از ۳۵ میلیون دلار صادر شده که این رقم نسبت به سال قبل کاهش داشته است

۲۵۸ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی شدند

جدیدترین آمار نشان می‌دهد با لغو معافیت گمرکی ماشین‌آلات، ۲۵۸ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش بیش از ۳۵ میلیون دلار صادر شده که این رقم نسبت به سال قبل کاهش داشته است بر اساس ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و تفاهمنامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می‌توانند در صورت تایید عدم ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کرده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید خود را از گمرک ترخیص کنند. البته براساس تعهدی که متقاضی ارایه می‌کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی را در محل واحد صنعتی موضوع پروانه نصب کند. اما در بودجه امسال این معافیت لغو شد. در بند (ص) تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ وزارت اقتصاد موظف شده که حقوق ورودی کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی را وصول کند. این موضوع با انتقاداتی هم همراه بود. برای مثال عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفته بود که حذف معافیت گمرکی ماشین آلات، محاسبات تولید‌کنندگان را برهم زد؛ چراکه برخی تولیدکنندگان قبل از تصمیم به حذف معافیت گمرکی تجهیزات خود را خریداری کرده بودند و حالا باید یک نقدینگی جداگانه برای این هزینه تامین کنند. جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد در سال جاری فقط بخشی از مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی شده‌اند. بر این اساس در پنج ماهه نخست امسال ۲۵۸ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش بیش از ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار صادر شده است. این ارقام به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۳۷۳ فقره در مدت مشابه سال گذشته ۳۰.۸ درصد کاهش داشته، اما ارزش این مجوزها نسبت به ارزش بیش از ۴۳ میلیون دلاری مجوزها در پنج ماهه سال قبل ۱۹.۳ درصد کاهش یافته است. همچنین در چهار ماهه امسال ۲۲۷ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش بیش از ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار صادر شده است. براساس جزییات آمار چهار ماه، استان مرکزی، فارس و خراسان رضوی با ۴۶، ۳۷ و ۳۷ فقره بیشتری معافیت مواد اولیه را دریافت کردند و ۱۷ استان هم هیچ معافیتی دریافت نکرده‌اند.

۲۲ درصد انار جهان  در ایران تولید می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۲۲ درصد از سرانه تولید محصول انار در جهان، در ایران تولید می‌شود.سید جواد ساداتی‌نژاد، عصر امروز (پنجشنبه، ۱۲آبان) در افتتاحیه چهاردهمین جشنواره انار بادرود، اظهار کرد: سالانه حدود ۶ میلیون تُن انار در جهان تولید شده که ۱.۳ میلیون تُن آن در ایران تولید می‌شود. وی افزود: از این میزان، بخش عمده آن در فلات مرکزی و به خصوص در شهر بادرود به دست می‌آید. به گزارش ایسنا، وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی دیگر از محصولات شهرستان نطنز که زبانزد است، گلابی بوده که با توجه به یخ زدگی، خشکسالی و فرسودگی درختان بارور گلابی در نطنز، نیاز به نوسازی درختان وجود دارد.وی تصریح کرد: باید در زمینه نهال‌ گواهی شده در این منطقه اقدامات ویژه‌ای انجام شود که راه‌اندازی یک باغ مادر در شمال استان اصفهان یک ضرورت محسوب می‌شود. ساداتی‌نژاد پیرامون راه‌اندازی یک خط اعتباری ویژه برای احیای قنات‌های شمال استان، تصریح کرد: یک خط اعتباری ویژه با اعتبار یکصد میلیارد ریال برای احیای قنات‌های شمال استان اصفهان در نظر می‌گیریم. وی گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم در حوزه کشاورزی، اجرای طرح الگوی کشت است که در هر منطقه بر اساس آب و هوا، اقلیم و اکولوژی محصول کشاورزی تولید شود. وزیر جهاد کشاورزی، افزود: این اقدام امسال در کشور آغاز شده و تمام اقدامات لازم از جمله بخشودگی آب بها و برق بها برای چاه‌های کشاورزی و همچنین خرید تضمینی برای رعایت الگوی کشت لحاظ شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران