شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان ملی استاندارد مطرح کرد

| | |

رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه خودروهای‌وارداتی باید تاییدیه استاندارد را بگیرند، گفت: خودرویی که دارای استاندارد باشد

رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه خودروهای‌وارداتی باید تاییدیه استاندارد را بگیرند، گفت: خودرویی که دارای استاندارد باشد و معیارهای کیفی را از نظر استاندارد رعایت کرده باشد باید وارد کشور شود. رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در کشورهای دیگر رعایت استانداردهای خودروسازی ابتدا درون‌سازمانی و بعد کشوری است، گفت: استانداردهای خودروسازی در ایران چندان هم سخت نیست. عمل به قانون و کسب رضایت مردم و رفع گله مندی‌های مصرف کننده وظیفه خودروساز است. وی یادآور شد: در حال حاضر ۵ خودروی ضعیف و غیرایمن دیگر تولید نمی‌شود. مهدی اسلام‌پناه در مورد کیفیت خودروهای وارداتی نیز اظهار کرد: خودرویی که دارای استاندارد باشد و معیارهای کیفی را از نظر استاندارد رعایت کرده باشد باید وارد کشور شود. وی افزود: ما با جزئیات نام شرکت تولیدکننده و نرخ خودرو و… کاری نداریم. تاکید ما بر واردات خودروی استاندارد است. غیر از این باشد برابر با قانون برخورد می‌کنیم. رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در قانون هم ورود ما به این مساله صراحتاً مورد تاکید قرار گرفته است و خودروهای وارداتی پس از تأیید صلاحیت سازمان ملی استاندارد اجازه ورود به کشور خواهند داشت. وی در ادامه در مورد کیفیت بنزین‌های وارداتی و تولید داخل و شایعات مبنی بر عدم ورود سازمان ملی استاندارد در بررسی کیفیت این محصول، اظهار کرد: برای کنترل، نظارت و پایش کیفیت بنزین داخلی و وارداتی وظیفه قانونی داریم؛ در این رابطه هیچ دری برای ما بسته نیست و هیچ قدرتی یارای مقابله با قانون را ندارد. بنابراین طبق قانون هوای پاک وزارت نفت مکلف به رعایت استانداردهای بنزین داخلی و وارداتی است و باید استاندارد ملی یور و۵ را با کمک سازمان ملی استاندارد تدوین کند که البته تدوین و برای اجرا ابلاغ شده است. رییس سازمان ملی استاندارد افزود: اخیراً محموله‌های بنزین وارداتی را به‌طور کامل کنترل کردیم و در مواردی که ایرادات محرز شد، اجازه ورود ندادیم.

   خدمات پس از فروش خودرو اجباری شد

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد استانداردهای ملی به ۳۴ هزار و ۸۰۰ مورد رسیده است، اظهار کرد: بازنگری استاندارد بنزین یورو ۵، بازنگری استاندارد گاز طبیعی، بازنگری استاندارد نفت کوره، همچنین تدوین ۱۰ استاندارد تکلیفی در زمینه مدیریت پسماند، به روزرسانی ۱۰ استاندارد از استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی و بازنگری اساسی استاندارد ملی برنج از جمله اقدامات انجام شده در ماه‌های اخیر است. رییس سازمان ملی استاندارد همچنین در مورد خدمات پس از فروش، تصریح کرد: اجباری شدن خدمات پس از فروش خودرو در جلسه اخیر شورای عالی استاندارد به تصویب رسید و در شورای بعدی عالی استاندارد که تا پیش از پایان سال برگزار می‌شود، خدمات پس از فروش لوازم خانگی نیز مشمول استاندارد اجباری خواهد شد. وی در مورد استانداردسازی قطعات خودرو، با بیان اینکه مسوولیت کیفیت قطعه با خودروساز است، اظهار کرد: خودروسازان تعهد دارند که ۱۶۰ استاندارد ملی برای فرهست قطعات را رعایت کنند که این استانداردها باید به ۵۰۰ عدد افزایش یابد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران