شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دادستان تهران در راستای تأکیدات رییس قوه قضاییه مبنی بر تعیین تکلیف خودروهای توقیف شده سال‌های اخیر، دستور داد تا فرآیند تحویل خودروها از گمرکات،

خودروهای توقیفی در گمرکات به مزایده گذاشته می‌شود

دادستان تهران در راستای تأکیدات رییس قوه قضاییه مبنی بر تعیین تکلیف خودروهای توقیف شده سال‌های اخیر، دستور داد تا فرآیند تحویل خودروها از گمرکات، انبارهای عمومی و بنادر تا ۳ روز آینده با همکاری تمام دستگاه‌های متولی اجرا شود.به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی صالحی در جلسه بررسی وضعیت خودروهای توقیفی، بیان کرد: پس از سفر رییس قوه قضاییه به استان بوشهر و دستورات وی مبنی بر روشن شدن وضعیت خودروهای توقیفی، حجت بر تمام دستگاه‌ها تمام شده است.وی افزود: در خصوص فرآیند تحویل خودروها از سوی گمرکات و انبارهای عمومی و بنادر به اموال تملیکی مقرر شد تا سه روز آینده، با اقدامات لازم حتی در تعطیلات پیش رو، خودروها تحویل نمایندگان سازمان اموال تملیکی شود.دادستان تهران با بیان اینکه بیش از یک هزار دستگاه خودروهای توقیفی در گمرکات کشور به مزایده گذاشته می‌شود، تصریح کرد: نمایندگان سازمان اموال تملیکی با مراجعه به گمرکات محل توقیف، جهت اجرای این دستور نسبت به تحویل خودروهای در محل نگهداری، اقدام کنند.وی افزود: در این جلسه مصوب شد تا از روز تشکیل جلسه، فرایند اجرای مزایده آغاز و حداکثر تا مورخ ۱۴۰۱/۰۷/۱۵، توسط سازمان اموال تملیکی به پایان رسد.

آمار تجارت خارجی رو به رشد است؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوع پیوستن ایران به پیمان شانگهای از روبه رشد بودن آمار تجارت خارجی کشور خبر داد و گفت: هر چه ما در مجامع بین‌المللی و پیمان‌های منطقه‌ای وارد شویم، تجارت خارجی ما را تسهیل خواهد کرد. به گزارش ایسنا، رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه امروز هیات دولت درباره آثار پیوستن ایران به پیمان شانگهای در حوزه صنعت تصریح کرد: آمار تجارت خارجی کشور روند رو به رشدی دارد. هر چه ما در مجامع بین‌المللی و پیمان‌های منطقه‌ای وارد شویم، تجارت خارجی ما را تسهیل خواهد کرد. پیمان شانگهای بسیار معتبر است و کشورهای بزرگی در آن حضور دارند و قطعا پیوستن ما به این پیمان برای ما دستاوردهای بزرگی خواهد داشت. وی با اشاره به دغدغه رهبری برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، اظهار کرد: بر همین اساس در وزارت صمت به همراهی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد کارگروهی تشکیل دادیم و اقدامات بسیار خوبی برای تامین سرمایه در گردش انجام شد به‌طور مثال امسال نسبت به سال گذشته 30 درصد منابع بیشتر تخصیص داده می‌شود. 50 همت (هزار میلیارد تومان) برای نوسازی واحدهای تولیدی تخصیص داده شد. قرار شد به اندازه 50 همت، بانک‌ها اوراق بدهی واحدهای تولیدی را ضمانت کنند.

کاهش 45 درصدی تولید گوشت مرغ

 به گفته فرزاد طلاکش، دبیرکل فدراسیون ملی طیور، وعده‌های دولت در مورد اصلاح قیمت مرغ و تخم‌مرغ در شهریور ماه و ارایه تسهیلات به مرغداران و تحریک تقاضا از طریق ارایه کارت‌های اعتباری به مردم هنوز عملیاتی نشده است. دبیرکل فدراسیون ملی طیور از کاهش 45 درصدی تولید گوشت مرغ در سال 1401 خبر داد و اعلام کرد که واردات نهاده‌های دامی نیز طی این مدت حدود 30 درصد کاهش یافته است.به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، فرزاد طلاکش با بیان این مطلب توضیح داد: گزارشی که از وضعیت واردات نهاده‌ها در سال جاری استخراج شده است، نشان می‌دهد واردات نهاده شامل ذرت، کنجاله سویا، دانه سویا و جو، در 5 ماهه نخست سال 1401 به نسبت مدت مشابه سال 1400 بیش از 30 درصد کاهش یافته است. اما با وجود کاهش واردات، نه‌تنها کمبودی در تامین نهاده احساس نمی‌شود که تامین‌کنندگان با مازاد این نهاده‌ها نیز مواجه‌اند و برای جلوگیری از فاسد شدن و از بین رفتن نهاده‌ها در انبار، تسهیلاتی برای مرغداران در نظر گرفته‌اند تا نسبت به خرید نهاده تشویق شوند.طلاکش تاکید کرد که معنای مازاد نهاده با وجود کاهش واردات، این است که تولید مرغ کاهش یافته است. او افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تولید گوشت مرغ از ابتدای سال تاکنون بیش از 45 درصد کاهش پیدا کرده است. دلیل این کاهش تولید کاهش اقبال مردم به گوشت مرغ است. مرغداران هم انگیزه‌ای برای جوجه‌ریزی ندارند. یعنی با وجود آنکه در یک هفته گذشته قیمت مرغ مقداری افزایش یافته و به قیمت مصوب رسیده و در برخی مراکز نیز تاحدودی بالاتر رفته است، باز هم انگیزه کافی برای افزایش تولید در مرغداران ایجاد نشده و دلیل این بی‌انگیزگی، رفتار مقامات دولتی در قبال وعده‌هایی است که چندان امیدبخش نبود و همان‌ها هم تاکنون بر زمین مانده است.دبیرکل فدراسیون ملی طیور با اشاره به برخی وعده‌های دولت به مرغداران گفت: دولت قول داده بود که در اواخر شهریور قیمت‌های جدیدی را برای مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند که هنوز علامتی از این بازنگری در قیمت ظاهر نشده است. ضمن آنکه وعده داده شده بود، تسهیلاتی در اختیار مرغداران قرار گیرد. همچنین مقرر بود که دولت برای تحریک تقاضای مرغ و تخم‌مرغ، کالابرگ الکترونیک صادر کند، که این وعده‌ها نیز اجرایی نشده است.او با تاکید بر اینکه صنعت پرورش طیور در وضعیت بدی به سر می‌برد و مرغداران کوچک توان ورود به عرصه تولید را ندارند، گفت: قیمت تخم‌مرغ در 10 روز گذشته به سطح قابل قبولی رسید و تا حدی به قیمتی که مرغداران انتظار دارند، نزدیک ‌شد. گرچه که هنوز، چند هزار تومانی از قیمت‌های واقعی عقب است. دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ نیز مقداری به تقاضای شکل گرفته از سوی موکب‌های اربعین، نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و افزایش فعالیت‌ صنایع غذایی بازمی‌گردد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران