شماره امروز: ۵۴۷

| | |

غیر نفتی کشورمان با 11 کشور عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه خبر داد

رشد ۳۱ درصدی تجارت با اعضای شانگهای  سخنگوی گمرک از رشد 31 درصدی تجارت 

غیر نفتی کشورمان با 11 کشور عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه خبر داد. سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه، 21 میلیون و 415 هزار تن کالا به ارزش 17 میلیارد و 56 میلیون دلار بین ایران و اعضای سازمان همکاری شانگهای تبادل شد که این میزان 31 درصد بیشتر از 5 ماهه نخست سال قبل بوده است.

وی افزود: سهم صادرات کالای ایرانی به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال، 17 میلیون و 381 هزار تن کالا به ارزش 9 میلیارد و 78 میلیون دلار بود که با رشد 10 درصدی همراه بوده و واردات از این کشور‌ها نیز در این مدت، با رشد 68 درصدی به 4 میلیون و 34 هزار تن کالا به ارزش 7 میلیارد و 978 میلیون دلار رسیده است.

لطیفی در خصوص میزان صادرات به هر یک از اعضای سازمان همکاری شانگهای گفت: چین با خرید 6 میلیارد و 722 میلیون دلار (رشد 14 درصدی)، هند با 729 میلیون دلار (رشد 20 درصدی)، افغانستان با 641 میلیون دلار (کاهش 25 درصدی)، پاکستان با 475 میلیون دلار (رشد 13 درصدی) و روسیه با 291 میلیون دلار (رشد 32 درصدی) در رتبه‌های اول تا پنجم مقاصد صادراتی ایران به اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند. وی افزود: بعد از روسیه، ازبکستان با خرید 88 میلیون دلار، قزاقستان با 61.2 میلیون دلار، تاجیکستان با 45.6 میلیون دلار، قرقیزستان با 18.4 میلیون دلار، بلاروس با 7.2 میلیون دلار و مغولستان با 156 هزار دلار، در رتبه‌های ششم تا یازدهم قرار دارند. سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات از کشورهای عضو شانگهای توضیح داد: چین با فروش 5 میلیارد و 518 میلیون دلار (رشد 53 درصدی)، هند با یک میلیارد و 159 میلیون دلار (رشد 142 درصدی)، روسیه با 715 میلیون دلار (رشد 50 درصدی)، پاکستان با 429.3 میلیون دلار (رشد 375 درصدی) و قزاقستان با 78.4 میلیون دلار (رشد 174 درصدی)، پنج کشور اول فروشنده کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در این پنج ماه بودند.

وی افزود: ازبکستان با فروش 32.5 میلیون دلار، تاجیکستان با 26.2 میلیون دلار، افغانستان با 10.4 میلیون دلار، بلاروس با 3.9 میلیون دلار، قرقیزستان با 2.7 میلیون دلار و مغولستان با 1.3 میلیون دلار، در رتبه‌های ششم تا یازدهم فروش کالاهای مورد نیاز به کشورمان در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند.

بیمه‌های صادراتی جایگزین ال سی شد 

رییس سازمان توسعه تجارت ایران از امضای قرارداد میان صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق بیمه‌های بزرگ صادرات روسیه، با هدف تسهیل فعالیت‌های تجار ایرانی و روسیه خبر داد. 

 به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، نظر به ضرورت ایجاد سازوکارهای مالی و تسهیل و فراهم کردن ضمانت‌های لازم جهت توسعه تجارت بین دو کشور و پس از 3 ماه بحث و بررسی و نشست‌های کارشناسی، قراردادی میان صندوق ضمانت صادرات و صندوق بیمه‌های بزرگ صادرات روسیه منعقد شد. «علیرضا پیمان‌پاک» رییس سازمان توسعه تجارت که برای راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در روسیه و همچنین افتتاح نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان ایران در محل مرکز نمایشگاهی شهر مسکو، به روسیه سفر کرده است، با بیان این خبر اظهار داشت: این قرارداد با هدف کمک به تجار دو کشور، برای استفاده از بیمه‌های صادراتی به عنوان جایگزینی برای ال‌سی (اعتبارات اسنادی)، اخذ ضمانت‌های لازم و کاهش ریسک تجارت میان دو کشور به امضای طرفین رسید.

وی همچنین افزود: براین اساس، همه تجار ایرانی در زمان فعالیت و همکاری با تجار و شرکت‌های روسی، می‌توانند طرفین مورد معامله خود را به صندوق ضمانت صادرات ایران معرفی کنند تا این صندوق طبق توافق با بیمه‌های روسی، از یکسو نسبت به اعتبارسنجی و ایجاد حد اعتباری بیمه‌ای برای شرکت‌های روسی و از سوی دیگر نسبت به صدور بیمه‌نامه برای طرف‌های ایرانی اقدام لازم را انجام دهد. رییس سازمان توسعه تجارت افزود: تجار ایرانی با استفاده از این بیمه‌نامه می‌توانند با خیال آسوده و راحت کالای خود را به روسیه صادر کرده و در این مسیر از بیمه‌ها و تضامین صندوق ضمانت صادرات بهره‌مند شوند. وی اظهار داشت: همچنین تجار و شرکت‌های روسی صادرکننده محصولات به ایران نیز می‌توانند تجار و شرکت‌های ایرانی طرف معامله خود را معرفی کرده و صندوق ضمانت صادرات در قبال اعتبارسنجی شرکت‌های ایرانی، برای طرف‌های روسی از طریق صندوق‌های ضمانتنامه روسی، ضمانتنامه و بیمه‌نامه صادر کرده تا فرایند واردات از روسیه هم تسهیل شود. پیمان‌پاک با تاکید بر اینکه قرارداد منعقد شده میان صندوق ضمانت صادرات و صندوق بیمه‌های بزرگ صادرات روسیه، حد اعتباری ندارد و می‌توانند تا سقف یک میلیارد دلار هم بیمه‌نامه صادر کند، گفت: این اقدام در راستای تلاش‌های سازمان توسعه تجارت و صندوق ضمانت صادرات برای تسهیل تجارت میان دو کشور ایران و روسیه منعقد شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران