شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر صمت اظهار داشت: برق صنایع قطع شده است پس بدون تردید صنایع از این شرایط گله‌مند هستند اما قطعی برق‌ها نسبت به گذشته با نظم بهتری صورت گرفت.سید رضا فاطمی امین در گفت‌وگو با

وزیر صمت اظهار داشت: برق صنایع قطع شده است پس بدون تردید صنایع از این شرایط گله‌مند هستند اما قطعی برق‌ها نسبت به گذشته با نظم بهتری صورت گرفت.سید رضا فاطمی امین در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش پرسش که آیا برای رفع چالش‌هایی که قطعی برق برای صنایع ایجاد کرده چاره‌ای در نظر گرفته‌اید، گفت: شرایط تامین برق صنایع در وضعیت مطلوبی قرار گرفته است و آمار ما نشان از بهبود شرایط را می‌دهد، به‌طوری که مصرف برق نسبت به دوره مشابه 12 درصد بهتر شده است و در روزهای آینده این آمار ارتقا پیدا می‌کند. وی ادامه داد: قول‌های داده شد که تا 15 شهریور مشکل برق صنایع به شکل کامل رفع شود که این مهم مستلزم هماهنگی با وزارت نیرو است. وزیر صمت ادامه داد: برق صنایع قطع شده است پس بدون تردید صنایع از این شرایط گله‌مند هستند اما قطعی برق‌ها نسبت به گذشته با نظم بهتری صورت گرفت. فاطمی امین در پاسخ به پرسش دیگر ایلنا که رایزنی‌ها برای واردات خودرو با کدام کشورها صورت گرفته است، افزود: وزارتخانه صمت متولی واردات نیست، ما فراخوان داده‌ایم که شرکت‌هایی که می‌خواهند در زمینه واردات ورود کنند درخواست خود را تا 19 شهریور ثبت کنند.

ایران چه کالاهایی به روسیه صادر کرد؟  

در راستای اجرای طرح آزمایشی پروژه کریدور ساده‌سازی شده گمرکی بین ایران و روسیه، بیش از ۱۸ هزار تن کالا از ایران به روسیه صادر شده است که شامل مواردی چون میوه، خشکبار و... می‌شود. به گزارش ایسنا، در بازه زمانی ۹ تیرماه تا ۳۱ مردادماه سال جاری، ۱۸ هزار و ۴۶۲ تن کالا به ارزش ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار طی یک هزار و ۱۹۹ فقره اظهارنامه با ساده‌سازی و تسهیلات ارایه شده از طریق گمرکات فدراسیون روسیه ترخیص و از سوی جمهوری اسلامی ایران وارد این کشور شده است. در دوره زمانی مذکور حدود ۴۶ درصد از وزن و ۱۸.۱ درصد از ارزش کل میوه و تره بار صادراتی ایران در این چارچوب به مقصد روسیه حمل و ترخیص شده است. طبق اطلاعاتی که گمرک ایران در اختیار ایسنا قرار داده است سبزیجات و صیفی جات، شامل انواع سبزی، خیار، پیاز و کاهو از جمله این کالاها هستند. رتبه دوم صادرات متعلق به مرکبات شامل انواع میوه‌ها از جمله کیوی، پرتقال، انگور، خربزه، لیمو، گردو و زردآلو است. خشکبار شامل پسته، بادام و بادام زمینی، فرآورده‌های به دست آمده از سبزی و میوه شامل رب و آبمیوه و گل و غنچه نیز از جمله این کالاها هستند. بر این اساس درحال حاضر حدود ۱۰ شرکت تحت کریدور مشترک تعریف شده ساده‌سازی گمرکی بین ایران و روسیه فعال هستند که قرار است تعداد آنها افزایش یابد. همچنین تنوع کالاها نیز افزایش خواهد یافت و شامل آبزیان، لبنیات و چند کالای دیگر هم خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران