شماره امروز: ۵۴۷

مخبر معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد

| | |

افتتاح ۵۱ پروژه با ارزش بیش از ۶۳ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۷ هزار نفری و همچنین آغاز عملیات اجرایی ۲۰ پروژه با ارزش بیش از ۱,۱۱۷.۰۰۰ میلیارد ریالی

افتتاح ۵۱ پروژه با ارزش بیش از ۶۳ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۷ هزار نفری و همچنین آغاز عملیات اجرایی ۲۰ پروژه با ارزش بیش از ۱,۱۱۷.۰۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۵ هزار نفری در چهار منطقه آزاد تجاری و صنعتی کیش، اروند، ارس و انزلی و ۵ منطقه ویژه اقتصادی سهلان، انرژی پارس، ارگ‌جدید بم، پتروشیمی و لرستان با دستور معاون اول رییس‌جمهور و به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی برگزار شد. محمد مخبر ظهر پنجشنبه هفته گذشته در آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید موتور پیشران صادرات، تولید و اشتغالزایی در کشور باشند، تصریح کرد: این مناطق مرکز پشتیبانی فعالیت‌های اقتصادی در کشور هستند.

معاون اول رییس‌جمهور در این مراسم که با حضور وزیر اقتصاد و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، با اشاره به تلاش‌های مدیران این مناطق در یک سال گذشته برای افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی خاطرنشان کرد: در دهه‌های گذشته مناطق آزاد نتوانستند نسبت به اهداف از پیش تعیین شده خود موفقیت چندانی داشته باشند و به جای اینکه مرکزی برای صادرات کالاها و خدمات ایرانی باشند به محل واردات در کشور تبدیل شدند.

وی با اشاره به گزارش دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص اجرای «طرح تحول» در مناطق قدیم و جدید در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دولت سیزدهم تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات خوبی در دولت در چند ماه گذشته در این مناطق انجام شده که البته نباید به همین دستاوردها بسنده کرد و با توجه به امکانات و اختیارات مناطق آزاد می‌توان دستاوردهای بزرگ اقتصادی و سرمایه‌گذاری برای کشور ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌تواند نماد جدی تحقق شعار سال یعنی «تولید، اشتغالزایی و دانش بنیان» باشد که ضروری است وزارت اقتصاد و شورای عالی مناطق آزاد با همکاری و کمک یکدیگر امکان یک جهش بزرگ اقتصادی در این منطقه را ساماندهی کنند. وی با بیان اینکه «مناطق آزاد بهترین نمونه الگویی و کوچک برای تحقق دولت الکترونیک هستند»، افزود: ساماندهی حداقل ۱۵ شهر هوشمند در مناطق آزاد ضروری است که این مهم می‌تواند به عنوان یک دستاورد بزرگ دولت سیزدهم محسوب شود.وی بر ضرورت بسترسازی و ایجاد امکانات لازم برای ارتباطات بین‌المللی به ویژه در بخش‌های بانکی، بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: باید نحوه تعاملات بین‌المللی با کمک وزارت اقتصاد در مناطق آزاد هرچه سریعتر پایه‌ریزی شود، البته باید در سال‌های گذشته اینگونه اقدامات در مناطق آزاد بدون توجه به تحریم‌ها پیگیری می‌شد اما دولت سیزدهم به دنبال آن است تا بسترهای سرمایه‌گذاری و توسعه در حوزه صادرات، مسائل مالی، بانکی و بیمه‌ای را ایجاد کند. معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت توسعه دیپلماسی اقتصادی در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توانند با همسایگان خارجی هم مرز خود ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را به عنوان یک فرصت طلایی در بخش‌های پیمان‌های پولی، ارتباطات مالی گسترده، افزایش صادرات و واردات هدفمند پیگیری کنند. مخبر همچنین در این جلسه بر لزوم بسترسازی و ایجاد امکانات برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، تسهیل در ثبت شرکت‌ها در مناطق آزاد، سرمایه‌گذاری مشترک با کشورهای همسایه و شرکت‌های خارجی و ایجاد مشوق‌های لازم تاکید کرد.

   راه‌اندازی بانک آفشور و بورس بین‌الملل در دستور کار

در همین حال، سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در یک برنامه تلویزیونی درباره این مراسم که با حضور معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد، اظهار کرد: در این مرحله از افتتاح پروژه‌های عمرانی مناطق آزاد شاهد بهره‌برداری از ۵۱ پروژه عمرانی به ارزش ۶۳۰ میلیارد تومان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چابهار، ارس، سهلان، پتروشیمی و سهند بودیم که با افتتاح آنها ۱۱ هزار شغل ایجاد شد.وی افزود: ۲۰ پروژه عمرانی نیز به ارزش ۱۱۱ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ارس، سهلان، لرستان، پتروشیمی و… کلنگ‌زنی شد.دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: تراز تجاری مناطق آزاد بعد از ۳ دهه برای اولین‌بار مثبت شد که به دلیل در پیش گرفتن سیاست دیپلماسی اقتصادی و افزایش صادرات بود. وی یادآور شد: با ریل‌گذاری جدیدی که در مناطق آزاد در پیش گرفته شده، این روند رشد صادرات ادامه خواهد یافت. مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه مشکلات مناطق آزاد را به معاون اول رییس‌جمهور اطلاع دادیم و قرار شد پیگیری شود، بیان کرد: احیای معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های صادراتی از این موارد بود؛ به خصوص که مناطق رقیب ما در منطقه از معافیت‌های گسترده‌ای برای سرمایه‌گذاران بهره می‌برند. به گفته محمد مخبر، راه‌اندازی بانک آفشور، بیمه آفشور و بورس بین‌الملل از دیگر مواردی بودی که به دنبال اجرایی شدنشان هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران