شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کیلویی ۸۰ هزار تومان شد دبیر انجمن برنج ایران گفت: با آغاز فصل برداشت برنج و افزایش ۳۰ درصدی تولید برنج ایرانی در سال جاری، قیمت‌ این محصول در بازار با کاهش محسوسی روبرو است. به گزارش خبرگزاری تسنیم،

برنج ایرانی

 کیلویی ۸۰  هزار تومان شد دبیر انجمن برنج ایران گفت: با آغاز فصل برداشت برنج و افزایش ۳۰ درصدی تولید برنج ایرانی در سال جاری، قیمت‌ این محصول در بازار با کاهش محسوسی روبرو است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، طی ماه‌های اخیر قیمت برنج در بازار نوسانات زیاد و بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد؛ به‌طوری که قیمت هر کیلوگرم آن در استان‌های شمالی کشور بین 100 تا 130 هزار تومان و در شهر‌های بزرگ از جمله تهران توسط برخی دلالان و سودجویان بین 150 تا 180 هزار تومان نیز به فروش می‌رسید؛ اما با شروع فصل برداشت از اواخر تیرماه قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفت تا جایی که نرخ این محصول در استان مازندران به‌تازگی به کیلویی 80 هزار تومان نیز رسیده و قیمت برنج در استان گیلان نیز اکنون نیز در حدود 100 هزار تومان است. به گفته مسیح کشاورز دبیر انجمن برنج ایران، کاهش قیمت برنج در استان‌های شمالی کشور روی قیمت این محصول در استان‌های بزرگ و مصرف‌کننده اثر مطلوبی گذاشته است و اکنون شاهد عرضه برنج ایرانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت کیلویی 64 تا 86 هزار تومان و برنج هندی درجه یک با قیمت‌هایی بین 30 تا 37 هزار تومان هستیم.

حذف عوارض گمرکی  برای صادرات محصولات لبنی

رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران گفت: نهاده به وفور در بازار موجود است اما دامداران برای خرید آن چالش دارند همچنین دولت نتوانستند به قول‌هایی که برای تامین نقدینگی به دامداران داده بود عمل کند و هم‌اکنون تولیدکنندگان دام و طیور برای تهیه نقدینگی برای خرید نهاده مشکل دارند. احمد مقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، میزان تولید سالانه شیر خام در کشور را حدود 11 میلیون و 200 هزار تن دانست و افزود: روزانه 30 هزار و 500 تن شیر خام در کشور تولید می‌شود. به گفته وی؛ از عدد تولید سالانه شیرخام حدود 8 میلیون تن آن جذب صنایع لبنی و بقیه آن برای تولید شیرخشک، خودمصرفی دامداران و فروش در لبنیات‌های سنتی مصرف می‌شود. مقدسی در پاسخ به این پرسش که شواهد بازار حاکی از این است که بعد از افزایش نرخ لبنیات میزان مصرف این محصولات از سوی مردم کاهش پیدا کرد، آیا هم‌اکنون در بازار با مازاد شیرخام مواجه هستیم؟ گفت: بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای شاهد مازاد شیر خام نبودیم و همه این محصول در بازار جذب شد؛ از سوی دیگر دولت صادرات شیر خشک، کره و خامه را آزاد و عوارض گمرکی بر این محصولات را حذف کرد. رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران با بیان اینکه 10 درصد شیر تولیدی بعد از تبدیل شدن به کره، شیر خشک و خامه صادر می‌شوند، گفت: 29 کشور دنیا خریدار محصولات لبنی ما هستند که عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، امارات، قطر، عمان، آذربایجان، عربستان، کشورهای آفریقایی و برخی از کشورهای اروپایی جزو مهم‌ترین کشورهای هدف صادراتی ما محسوب می‌شوند. این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که برخی از فعالان این حوزه بر این باورند که بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای و افزایش قیمت تمام شده محصولات در ایران صادرات دیگر توجیه اقتصادی ندارد آیا شما نیز این موضوع را تایید می‌کنید؟ گفت: دولت بعد از افزایش نرخ محصولات لبنی، عوارض صادراتی این محصولات را حذف کرد و این موضوع به ادامه روند صادرات کمک کرد و این مساله باعث شد تولیدکنندگان داخلی رقابت‌پذیری قیمت را از دست ندهند و صادرات مختل نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران