شماره امروز: ۵۴۷

انجمن واردکنندگان برنج در واکنش به برنج‌های باران زده اعلام کرد

| | |

انجمن واردکنندگان برنج در اطلاعیه‌ای ضمن اظهار تاسف از آسیب دیدن حجم قابل توجهی از کالاهای معطل مانده در گمرک زاهدان در اثر بارندگی و سیلاب اعلام کرد

انجمن واردکنندگان برنج در اطلاعیه‌ای ضمن اظهار تاسف از آسیب دیدن حجم قابل توجهی از کالاهای معطل مانده در گمرک زاهدان در اثر بارندگی و سیلاب اعلام کرد که قبلا در مورد شرایط نامناسب نگهداری محموله‌های برنج در گمرک زاهدان هشدار داده‌ شده بود. به گزارش ایسنا، به دنبال بارندگی شدید در زاهدان در روز سه‌شنبه ۴ مردادماه، تصاویری منتشر شد که حاکی از آبگرفتگی در گمرک زاهدان بود و نشان داد که بخشی از محموله‌های برنج دچار آبگرفتگی شده است. موضوعی که واکنش برخی از مسوولان مربوطه، صاحبان کالا و انجمن واردکنندگان برنج را در پی داشت. 

در متن اطلاعیه انجمن واردکنندگان برنج‌ آمده است: از آسیب دیدن حجم قابل توجهی از کالاهای معطل مانده در گمرک زاهدان در اثر بارندگی و سیلاب از جمله میزان قابل توجهی از برنج‌های وارداتی متاسفیم. این تاسف زمانی بیشتر می‌شود که انجمن واردکنندگان برنج طی ماه‌های اخیر چندباره نسبت به شرایط نامناسب و فاقد استانداردهای حداقلی انبارداری و نگهداری کالا در گمرگ زاهدان هشدار داده بود.  وجود گمرکات در استان محروم سیستان و بلوچستان موجب رونق اقتصادی و کمک به توسعه منطقه در مسیر بهبود معیشت هموطنان می‌شود، اما بر عهده مسوولان است که با اتخاذ سیاست‌ درست و تدابیر لازم، شرایطی را فراهم کنند که بر اثر یک اتفاق میلیاردها تومان سرمایه کشور آسیب نبیند. پیش از این انجمن واردکنندگان برنج ایران به صورت حضوری و همچنین ارسال درخواست مکتوب خدمت مدیران ارشد دولت در خصوص شرایط و فضای نامناسب نگهداری محموله‌های برنج در گمرک زاهدان هشدار داده بود و تأکید شده بود اگر امکان تجهیز محوطه گمرک و ایجاد شرایط استاندارد نگهداری محموله‌های تجاری فسادپذیر و آسیب‌پذیر نیست، تمهیدی اندیشیده شود تا زمان توقف برنج‌های وارداتی به حداقل کاهش یابد.  متاسفانه بی‌توجهی به هشدارها و انتقادات انجمن واردکنندگان برنج ایران و بی‌اعتنایی به درخواست‌های مکرر واردکنندگان برای سرعت گرفتن روند ترخیص، موجب شد تا میلیاردها تومان سرمایه کشور آسیب ببیند و برنج‌هایی که در شرایط سخت فعالیت در بازارهای جهانی برای قرار گرفتن در سبد مصرف‌ خانوار ایرانی تأمین شده بود، در بستر سیلاب از بین‌رفت.  از طرفی در چنین شرایطی این انتظار می‌رفت تا مدیران اقتصادی دولت با این باور که همه فعالان اقتصادی و بدنه اقتصادی دولت، اعضای یک خانواده هستند، در کنار فعالان بخش خصوصی قرارگرفته و ستاد بحرانی از دستگاه‌های ذیربط ایجاد و با تفویض اختیار به مسوولان محلی شرایطی فراهم شود که با حداقل فرصت‌سوزی بحران مدیریت شود، اما متأسفانه حتی در این شرایط همچنان بروکراسی اداری حاکم و فعالان بخش خصوصی گرفتار پروسه‌های طولانی تصمیم‌گیری هستند. با این تفاسیر از مسوولان دولت درخواست می‌کنیم با اتخاذ تمهیدات لازم در دو بخش کوتاه و بلندمدت جهت حل مشکلات واردکنندگان برنج کشور و تجهیز گمرک زاهدان اتخاذ کنند.  1. کمیته بحران با حضور و مشارکت دستگاه‌های ذیربط تشکیل و دولت برای کمک به بخش خصوصی در کنار ایشان قرارگیرد؛ 2. از آنجایی که محموله‌های برنج وارداتی در محدوده محوطه گمرک زاهدان قرار داشته‌اند، نسبت به برآورد خسارت و پرداخت بیمه از محل بیمه انبارداری و گمرک اقدام شود؛ 3. شرایط به گونه‌ای فراهم شود که برنج‌های باقیمانده در گمرک زاهدان در کوتاه ترین زمان ممکن ترخیص شوند؛ 4. باتوجه به کمبود امکانات و حداقل تجهیزات مورد نیاز برای انبار و توقف موقت محموله‌های وارداتی فسادپذیر مانند برنج در گمرک زاهدان، تجهیز این گمرک به زیرساخت‌های مورد نیاز در اولویت قرارگیرد و در صورت وجود محدودیت منابع، بخش خصوصی کشور آمادگی مشارکت و سرمایه‌گذاری در این بخش را دارد؛ 5. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تجار و بازرگانان وجود قوانین، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعددی است که حتی برخی از آنها در تضاد و نافی یکدیگر هستند و تجار را گرفتار پروسه طولانی و زائد ترخیص کالا کرده است که درخواست می‌شود این قوانین با هدف تسهیل و تسریع روند تجارت خارجی کشور بازنگری و به‌روز رسانی شوند. 

در پایان متذکر می‌شود، در شرایطی که تحریم‌های خصمانه و ظالمانه از یک سو و تبعات جنگ روسیه و اوکراین از سوی دیگر، واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی را با مشکلات و سختی‌های متعدد روبرو کرده است، حداقل انتظار فعالان بخش خصوصی کشور از مدیران و مسوولان تیم اقتصادی دولت این است که با تسهیل شرایط و رفع موانع به تسهیل فعالیت ایشان کمک کنند، نه اینکه موانع و مشکلات داخلی سدی محکم‌تر از شرایط تحمیلی خارجی پیش روی کسب و کار بخش خصوصی باشد. بدیهی است با تداوم شرایط کنونی و حفظ روش‌های فعلی، هیچ امیدی به تحقق برنامه‌های اقتصادی و توافقنامه‌های تجاری در سطوح عالی و با اعتبار بالا تحقق نخواهد یافت، چرا که مجری این برنامه‌ها بخش خصوصی است و با این شرایط حاضر به پذیرفتن خطر و مواردی که سرمایه ایشان را تهدید می‌کند، نیست و در نهایت توافقات تجاری با دیگر کشورها بی‌نتیجه رها خواهد شد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران