شماره امروز: ۵۴۷

در مراسمی با حضور معاون اول رییس‌جمهور اعلام شد

| | |

اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور در سال زراعی جدید با هدف تحت پوشش قراردادن 5 میلیون و 200 هزار هکتار زمین کشاورزی آغاز شد.

اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور در سال زراعی جدید با هدف تحت پوشش قراردادن 5 میلیون و 200 هزار هکتار زمین کشاورزی آغاز شد. صبح دیروز در مراسمی با حضور معاون اول رییس‌جمهور، وزیر جهادکشاورزی، سرپرست و معاونان و مدیران استانی ستاد اجرایی فرمان امام، نماینده ولی‌فقیه و جمعی از مسوولان مربوطه، همایش آغازین سال زراعی جدید طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور در محل ساختمان وزارت جهادکشاورزی برگزار شد. معاون اول رییس‌جمهور دراین مراسم با اشاره به تأکیدات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور تصریح کرد: جلب اعتماد مردم و کشاورزان مهم‌ترین عامل اجرای موفقیت‌آمیز این طرح است. محمد مخبر افزود: عزم جدی ستاد اجرایی فرمان امام در خصوص طرح دیمزارها به واسطه اهمیت امنیت غذایی و کشاورزی در کشور است. معاون اول رییس‌جمهور ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی در کشور، گفت: تعامل مردم و دولت بسیار حائز اهمیت است و هر جا اعتماد مردم را در هر زمینه‌ای به دست آوردیم به موفقیت رسیدیم. مخبر ادامه داد: باید ضمن استفاده از ظرفیت‌های مختلفی که در کشور وجود دارد، فناوری‌های روز دنیا برای افزایش بهره‌وری و درآمدزایی در حوزه کشاورزی و سایر حوزه‌ها در کشور نیز مورد توجه قرار داشته باشد.  مخبر در خصوص اهمیت کشت دیم در کشور ادامه داد: باید به سمتی حرکت کرد که حتی یک متر زمین دیم در کشور نباشد که زیر کشت نرفته باشد و اگر زمین کشاورزی بدون استفاده بماند، حتما به دلیل ضعف مدیریتی است.  معاون اول رییس‌جمهور همچنین با اشاره به دسترسی کشور به دریا و اقیانوس، ادامه داد: پس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام و همکاری وزارت جهادکشاورزی، باید به دنبال اجرای طرح جهش تولید در شیلات باشیم که می‌تواند به اشتغالزایی و درآمد پایدار برای مردمان ساحل‌نشین منجر شود. وزیر جهادکشاورزی نیز در این نشست با بیان اینکه امروز اقتدار تأمین غذا از اقتدار نظامی در دنیا بالاتر رفته و جنگ اوکراین این اهمیت را نمایان کرد، گفت: دولت در اولین جلسه امسال تصمیم مهمی در راستای فرمایش رهبرانقلاب درخصوص اصلاح نرخ گندم انجام داد. سیدجواد ساداتی‌نژاد افزود: ستاد اجرایی فرمان امام یک ستاد استراتژیک است و هرجا وارد شده تحول در کشور آفریده است. برکتی که در حوزه کشاورزی هست در سایر حوزه‌های اقتصادی نیست، طرح دیمزار از پربرکت‌ترین و موفق‌ترین طرح‌هایی است که ستاد اجرایی در آن ورود کرده که جادارد بابت عملکرد خوب‌شان از همه همکاران ستاد اجرایی به ویژه دکتر نوروزی و سیدهاشمی تشکر کنم.

وزیر کشاورزی با بیان اینکه طرح دیمزارها یک میلیون و دویست هزار کشاورز را شامل می‌شود، گفت: دیمزار یکی از بخش‌های مغفول در کشور بود، در کنار جهش تولید در دیمزار، ستاد اجرایی فرمان امام می‌تواند طرح جهش تولید در شیلات را هم رقم بزند و ما آماده همکاری دراین زمینه هستیم. سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام نیز دراین گردهمایی گفت: ایجاد زنجیره امنیت غذایی و دارویی از اصلی‌ترین ماموریت‌های ستاد اجرایی فرمان امام درسال‌های اخیر بوده و در بحث امنیت دارویی و داخلی‌سازی مواد اولیه حداقل 350 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور ایجاد کرده‌ایم.  عارف نوروزی افزود: دربحث امنیت غذایی نیز با اجرای طرح‌های متعددی مانند جهش تولید دیمزارها و اجرای طرح‌های اشتغالزایی درحوزه تولید گوشت قرمز و سفید دستاوردهای خوبی داشته و راهبرد ستاد اجرایی عبور از مین‌های اقتصادی و بازکردن معبر است. سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه برای ایجاد مهاجرت معکوس باید کشاورزی را اقتصادی کنیم، گفت: باید با همکاری دولت و وزارت جهادکشاورزی، همانند خرید تضمینی گندم، محصولات دیمزارها نیز خرید تضمینی شوند تا مشوق‌های اجرای این طرح گسترش یابد. نوروزی با اشاره به جزییات طرح جهش تولید در دیمزارها بیان داشت: با اجرای این طرح در سال اول 670 هزار هکتار و در سال دوم 2میلیون و670 هزار هکتار و در سال سوم برنامه این است که 5 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی دیم را تحت پوشش کشت ببریم و ستاد اجرایی فرمان امام برای تامین بذر، کود، ماشین‌آلات و کمک گرفتن از شرکت‌های دانش‌بنیان یارانه‌های لازم را ازطریق سازمان‌های ذیربط در وزارت جهاد کشاورزی پرداخت می‌کند. وی افزود: عمده اهداف این برنامه تحقق پیدا کرده و در سال دوم که پیش‌بینی می‌شد یک میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم، علیرغم خشکسالی‌ها در کشور، به بیش از 800میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی دست پیدا کردیم و بقیه اهداف برنامه نیز به همین ترتیب دنبال می‌شود. نوروزی با اشاره به پیشنهادی درخصوص طرح جهش شیلات گفت: در این رابطه قرار شد متن مشترکی بین ستاد اجرایی فرمان امام و وزارت جهادکشاورزی تهیه شود و عزم دو طرف بر اجرایی شدن این طرح است. معاون هماهنگ‌کننده ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این برنامه با بیان اینکه این طرح به پیشنهاد ستاد و با حمایت قاطع رهبرانقلاب آغاز شد، گفت: سامانه بسیار ارزشمندی برای این مساله آماده شده است که تک تک کشاورزان در اراضی با تناوب کشت مشخص شده‌اند. سیدمصطفی سیدهاشمی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۳۲ هزار کشاورز در این طرح مشغول به کار شدند، افزود: در سال زراعی جدید ۴۲۰هزار نفر در 21 استان مشمول این طرح خواهند شد، این کشاورزان قبل از طرح 300 تا 400 کیلو به‌طور سالانه برداشت می‌کردند که این راندمان امسال به 980 کیلو رسیده و این یعنی راندمان 32درصد افزایش یافته است. وی با بیان اینکه در این طرح چند مولفه تشویقی داشتیم که مهم‌ترین آن بیمه اراضی کشاورزی هست، گفت: امسال 53 درصد کشاورزان اراضی خود را تحت پوشش بیمه قرار دادند و ستاد اجرایی دو سوم این حق بیمه را پرداخت کرده است. سیدهاشمی به تحویل کودهای مورد نیاز کشاورزان به عنوان طرح تشویقی دیگر اشاره کرد و گفت: بحث دیگر دادن سموم آفات مختلف برای اراضی هست و بحث چهارم از طریق آموزش کشاورزان و به خدمت آوردن شرکت‌های دانش‌بنیان هست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران