شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در نشست کارگروه مشترک صنعت، معدن و تجارت ایران و ارمنستان، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان از علاقه کشور متبوع خود جهت حضور شرکت‌های دارویی

ایران برای ارمنستان دارو تولید می‌کند

در نشست کارگروه مشترک صنعت، معدن و تجارت ایران و ارمنستان، معاون وزیر اقتصاد ارمنستان از علاقه کشور متبوع خود جهت حضور شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی ایرانی در ارمنستان و تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان توسعه تجارت، نشست کارگروه مشترک صنعت، معدن و تجارت ایران و ارمنستان در تهران به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد. در پایان این نشست طرف ارمنستانی ضمن استقبال از تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی در خاک ارمنستان، این اقدام را فرصتی جهت حضور در بازارهای بین‌المللی دانست. همچنین معاون وزیر اقتصاد ارمنستان با اشاره به رشد 33 درصدی مبادلات تجاری دو کشور در 5 ماه ابتدایی سال ۲۰۲۲ از تاسیس مرکز تجاری ایران در ایروان استقبال کرد و خواستار اعزام هیات‌های تجاری و داروسازی از ایران به ارمنستان برای آشنایی با تجار و تولیدکنندگان و برگزاری نشست‌های B2B شد. وی با بیان اینکه ارمنستان آماده تولید مشترک دارو با ایران است، پیشنهاد داد تا دو کشور فهرست داروهای تولید خود را به طرف مقابل ارایه کرده و هر یک نسبت به واردات داروهای مورد نیاز از کشور مقابل اقدام کند که این پیشنهاد مورد استقبال طرف ایرانی قرار گرفت. طرف ارمنی همچنین با اشاره به پروژه‌های عمرانی در حوزه جاده‌سازی و ساخت 500 مدرسه در این کشور، خواستار حضور شرکت‌های عمرانی ایرانی در مناقصات و اجرای این پروژه‌ها شد. عوارض جاده‌ای و ترانزیتی دیگر موضوعی بود که طرفین در خصوص کاهش آن به منظور افزایش میزان ترانزیت کالا از جاده‌های ارمنستان به روسیه و توسعه کریدور شمال-جنوب بر آن تاکید کردند. همچنین طرف ارمنی با مهم خواندن توسعه کریدور شمال-جنوب برای دولت متبوع خود، از آمادگی ارمنستان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه خبر داد. معاون وزیر اقتصاد ارمنستان همچنین از حضور شرکت‌های ایرانی در اکتشاف، استخراج و تولید مواد معدنی در ارمنستان استقبال کرد. وی مهم‌ترین فعالیت مشترک با ایران را در حوزه‌های دارویی، صنایع غذایی و صنایع معدنی خواند و گفت: ایران همکار راهبردی ماست و همکاری‌های دو کشور همان‌گونه که در آمار مشخص است، روبه رشد است. در ادامه رییس سازمان توسعه تجارت ایران نیز بر آمادگی ایران برای حضور در شهرک‌های صنعتی مشترک تاکید کرد و در خصوص صدور ضمانتنامه برای تجار دو کشور گفت: تجار دو کشور به صندوق ضمانت معرفی می‌شوند تا برای کالاهای صادراتی آنها ضمانتنامه صادر شود. این عمل می‌تواند خیال طرفین را از معامله با تجار واجد صلاحیت راحت کند. پیمان پاک همچنین از آمادگی ایران جهت معرفی شرکت‌های برتر در حوزه خدمات فنی و مهندسی برای شرکت در مناقصات پروژه‌های عمرانی و حضور شرکت‌های صنایع معدنی جهت استخراج، اکتشاف و تولید مواد معدنی در ارمنستان خبر داد.

جای «روغن» در واردات و تورم کجاست؟

سهم انواع روغن در بین ۲۵ گروه اساسی وارداتی، قابل توجه و بیش از ۲۲ درصد است. به گزارش ایسنا، روغن همواره سهم بالایی در واردات کالاهای اساسی و به ویژه بین هفت قلم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی داشته است؛ این کالا در قالب دانه‌های روغنی و روغن‌های خوراکی و البته خام وارد می‌شود. از اردیبهشت امسال با ورود دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز واردات این کالا به نرخ نیمایی تغییر کرده است، روغن از جمله کالاهایی بود که در یکی دو سال گذشته، در بازار جهانی نیز با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شد که در گزارش‌های تجارت خارجی نیز این رشد هزینه واردات مشهود بود و اغلب بالاترین درصد افزایش از لحاظ هزینه را به همراه داشت.  بررسی وضعیت واردات کالای اساسی در سه ماه ابتدایی امسال نشان می‌دهد که در مجموع ۵.۹ میلیون تن با ارزش ۴.۹ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه (شامل ارز ترجیحی و نیمایی) وارد کشور شده که از این میزان در مجموع ۹۴۰.۱ میلیون تن به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به انواع روغن اختصاص دارد. بر این اساس از کل این واردات، سهم روغن ۱۶ درصد در وزن و ۲۲.۲ درصد ارزش است.در این دوره از روغن‌های وارداتی، ۶۴۴.۱ هزار تن به ارزش ۵۰۳.۷ میلیون دلار سهم دانه‌های روغنی و ۲۹۶ هزار تن به ارزش ۵۱۰ میلیون دلار سهم روغن خوراکی و خام است. در سال گذشته نیز در مجموع ۳۰.۹ میلیون تن به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه وارد شده بود که ۴.۲ میلیون تن به ارزش ۴.۳ میلیارد دلار سهم روغن بوده است، به عبارتی ۱۳.۵ درصد در وزن و ۲۱.۹ درصد ارزش واردات کالاهای اساسی را روغن به خود اختصاص داده بود. از میزان روغن وارداتی در سال گذشته، ۱.۹ میلیون تن به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار برای روغن خام و خوارکی و ۲.۳ میلیون تن به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار برای دانه‌های روغنی بوده است. اما این کالا بعد از تغییر مبنای ارزی در اردیبهشت امسال با تغییر قیمت نیز مواجه و از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان، قیمت‌های جدید به صورت رسمی اعلام شد. این در حالی است که بررسی تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در رابطه با تورم تیرماه نشان می‌دهد که گروه روغن و چربی‌ها در صدر تورم قرار گرفته است، البته این روند از ماه قبل شروع شده بود. طبق این گزارش این گروه با ۲۹۳.۱ درصد در صدر تورم تیرماه قرار داشته است، در ماه گذشته، روغن و چربی‌ها با ۱۹۹.۸ درصد صدرنشین شده بود. در جریان اصلاح نرخ ارز واردات کالاهای اساسی، دولت بر تغییر مسیر پرداخت یارانه از وارد‌کننده به مصرف‌کننده نهایی تاکید داشته و از اردیبهشت ماه روند پرداخت یارانه نقدی تغییر و واریز مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی به تناسب دهک‌ها در دستور کار قرار گرفته است. قرار بر این بوده که طبق قانون، پرداخت یارانه در قالب کارت‌های الکترونیک جهت خرید کالاهای اساسی مشمول تغییر ارز باشد که فعلا با توجه به آماده نبودن زیرساخت‌ها اجرایی نشده و فعلا پرداخت نقدی ادامه دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران