شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در دیدار رییس سازمان توسعه تجارت ایران و دستیار رییس‌جمهور فدراسیون روسیه بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید شد.

در دیدار رییس سازمان توسعه تجارت ایران و دستیار رییس‌جمهور فدراسیون روسیه بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید شد. علیرضا پیمان پاک با کوبیاکف، دستیار رییس‌جمهور روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار که در حاشیه نشست بیست و پنجمین مجمع بین‌المللی اقتصادی سنت پترزبوگ برگزار شد، دو طرف بر گسترش روابط تجاری میان کشورهای متبوع خود تاکید کردند. همکاری در موضوعاتی همچون خودروسازی، کشتیرانی، ساخت کشتی، فعال‌سازی کریدور 

شمال -جنوب، همکاری بانکی و تبادلات ارزی، تولیدات مشترک میان صنایع مادر دو کشور از موضوعات مطرح شده در این دیدار بود. همچنین پیمان پاک بر آمادگی ایران جهت انعقاد قراردادهای بلندمدت در حوزه میوه و تره بار باهمکاری اتاق بازرگانی ایران و روسیه برای تثبیت و توسعه حجم صادرات تاکید کرد. در ادامه کوبیاکف از پیشنهاد رییس سازمان توسعه تجارت مبنی بر برگزاری نمایشگاه‌های مشترک میان شرکتهای ایرانی و روس استقبال کرد و گفت: صنعت خودروسازی روسیه آماده است با ایران همکاری‌های مشترک داشته باشد و ایران می‌تواند شریک تجاری ما در بازاری باشد که به گفته وال استریت ژورنال شرکت‌های غربی بازار 100 میلیارد دلاری آن را رها کرده‌اند.بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت، در حاشیه بیست‌وپنجمین مجمع بین‌المللی اقتصادی سنت‌پترزبورگ تفاهم‌نامه ایجاد مرکز بازرگانی ایران و روسیه با مرکزیت سنت پترزبورگ و تهران با عنوان «نوا-پارس» با حضور علیرضا پیمان پاک (رییس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران)، کاظم جلالی (سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه) و کریل والنتینوویچ پولیاکوف (معاون استاندار سن‌پترزبورگ)، گریگوریف اوگنی دیمیتریویچ (رییس کمیته روابط خارجی دولت سنت پترزبورگ) و آپلسنین دیمتری ولادیمیرویچ (مسوول ایران و خاورمیانه کمیته روابط خارجی دولت سنت پترزبورگ) به امضا رسید.با راه‌اندازی این مرکز، توسعه تجارت متقابل بین ایران و روسیه در حوزه‌های تامین تجهیزات نفت و گاز، محصولات مهندسی حمل و نقل، ماشین‌سازی، کشتی‌سازی، تجهیزات الکترونیکی، طراحی و ساخت تاسیسات انرژی، ایجاد پایگاه تعمیرات تجهیزات عرضه شده، کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی و ساختمانی در دستور کار قرار می‌گیرد.«توسعه همکاری‌های تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری در صنایع پیشران و اولویت‌دار بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و تولیدکنندگان ایران و روسیه، حمایت و کمک موثر در ایجاد ارتباطات تجاری مستقیم بین کارآفرینان روسیه و ایران، ایجاد ساز و کار مناسب در جهت تسهیل در مراودات مالی شرکت‌های مستقر در جغرافیای طرفین، راه‌اندازی پورتال‌های اینترنتی معرفی پنانسیل‌های تجاری ایران به روسیه و بالعکس، تلاش در جهت توسعه پروژه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال- جنوب به منظور تسهیل در ترانزیت کالا بین دو کشور، ایجاد کلیه زیرساخت‌های لازم مورد نیاز مرکز همچون حضور بانک و شرکت بیمه ایرانی و روسی در مرکز، ایجاد واحد نمایشگاهی در جهت به نمایش درآوردن دستاوردهای طرفین در کشور مقابل و همچنین ایجاد مراکز فرهنگی در محدوده طرفین» از جمله اهداف راه‌اندازی مرکز بازرگانی ایران و روسیه ذکر شده است. در این مراسم رییس سازمان توسعه و تجارت راه‌اندازی این مرکز را فصل جدیدی از همکاری بین شرکت‌های ایران و روسیه خواند و بر حمایت از برنامه‌های آن تاکید کرد. پیمان پاک اجرای تفاهم نامه لغو روادید گروهی بین دو کشور را که پیشتر به امضا رسیده بود را راهی برای توسعه گردشگری در دو کشور عنوان کرد. همچنین در دیدارهایی که رییس سازمان توسعه تجارت با چند مقام روس داشت، بر موضوع تولید مشترک خودروی ایرانی - روسی در خاک ایران توافقات لازم به عمل آمد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران