شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، گفت: با رایزنی‌های انجام شده به زودی خط مستقیم کشتیرانی بین بند‌رعباس و بندر صحار راه‌اندازی می‌شود

راه‌اندازی خط کشتیرانی بندرعباس و صحار به زودی

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، گفت: با رایزنی‌های انجام شده به زودی خط مستقیم کشتیرانی بین بند‌رعباس و بندر صحار راه‌اندازی می‌شود. محسن ضرابی در نشست مجمع اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و عمان که در اتاق بازرگانی برگزار شد، گفت: در سال گذشته حجم مبادلات تجاری دو کشور به یک میلیارد و 336 میلیون دلار رسید که رشد 57 درصدی نسبت به سال 99 بودیم. رییس اتاق مشترک ایران و عمان افزود: در دو ماه ابتدای امسال صادرات ایران به عمان با رشد 28 درصدی به 203 میلیون دلار رسیده است که این رقم در بخش واردات با رشد 187 درصدی به 128 میلیون دلار رسید و آمار تجارت دو کشور با رشد 145درصدی به 331 میلیون دلار رسیده است.  وی بیان داشت: با توجه به روند افزایش تجارت با این کشور پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال یک میلیارد و 200 میلیون صادرات و 2 میلیارد دلار تجارت را به ثبت برسانیم.  ضرابی با اشاره به برخی اقدامات مهم در حوزه تجارت ایران و عمان بیان داشت: سال گذشته کمیسیون مشترک اقتصادی برگزار شد و سفر اخیر ریاست‌جمهوری کشورمان نیز با استقبال گرم سلطان هیثم مواجه شد و توافقات بسیار خوبی نیز در این سفر انجام شد.  رییس اتاق مشترک ایران و عمان بیان داشت: هدف از نقشه راهی که اتاق مشترک ایران و عمان ترسیم کرده است افزایش صادرات به عمان است و اینکه سهم ما از واردات به کشور عمان افزایش یابد و از اهداف دیگر ما صادرات مجدد به کشور عمان است.  رییس اتاق مشترک ایران و عمان اظهار داشت: تبلیغات یکی از راه‌های لازم برای معرفی کالا در کشور هدف است بنابراین شرکت شهرک‌های صنعتی عمان پذیرفته هزینه تبلیغات در شهر مسقط را تقبل کند.  وی با اشاره به اینکه تا اردیبهشت 94 خط مستقیم کشتیرانی بین بندرعباس و بندر صحار برقراری بود، گفت: از این طرق ما با بنادر اصلی کشور عمان در ارتباط بودیم اما به دلیل تحریم‌ها و از آنجا که 50 درصد از سهام بندر صحار متعلق به بندر نتردام هلند است این خط متوقف شد اما با پیگیری‌های بسیار خوب وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجاری خط مستقیم کشتیرانی بین بندر عباس و بندر صحار به زودی برقرار می‌شود و در نتیجه از این طریق به بنادر اصلی عمان دست خواهیم یافت.  وی افزود: با این شرایط افرادی که می‌خواهند در مناطق آزاد صحار و سلاله در عمان تولید انجام دهند و لازم است مواد اولیه و نیمه فرآوری‌شده خود را به این مناطق منتقل کنند با هزینه کمتر و بصورت مستقیم می‌توانند این کار را انجام دهند لذا با این شرایط صادرات مجدد ما از طریق عمان و همچنین واردات مجدد ما از طریق عمان می‌تواند افزایش یابد و هزینه‌های آن نیز کاهش یابد.

بنا بود دولت کالابرگ بدهد نه پول نقد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: به نظر می‌رسد عنان کار از اختیار برخی مدیران خارج شده است و دلالان و واسطه‌گران در حال سوداگری هستند؛ اگر دولت و نهادهای نظارتی در این زمینه با عزم راسخ ورود کنند می‌توانند این شرایط را مدیریت کنند. احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش که بنا بر این بود که بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای قیمت 4 قلم کالای اساسی تغییر کند این در حالی است که در عمل شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در همه گروه‌های کالایی هستیم آیا مجلس در این زمینه از وزیر توضیح خواسته است؟ گفت: شرایطی که در اقتصاد حاکم شده است ناشی از عملکرد یک وزیر نیست. وی با بیان اینکه افزایش قیمت کالاهای اساسی زنجیره‌وار به همه ارکان‌های دولت ارتباط دارد، افزود: بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، گمرک و وزارت جهاد کشاورزی در افزایش نرخ کالاهای اساسی نقش دارند از این‌رو نباید یک جانبه این موضوع را بررسی کنیم و شرایط ایجاد شده را ناشی از عملکرد یک نهاد ندانیم. نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: نمایندگان مجلس وارد فاز نظارتی در بحث قیمت‌‌گذاری کالاهای اساسی شدند. برخی از مردم به مجلسیان این انتقاد را وارد می‌کنند که شما خود این قانون را وضع کردید. درست است که نمایندگان مجلس اختیار را به دولت دادند اما از سوی دیگر مقرر شد نباید قیمت‌ها از شهریور 1400 بعد از حذف ارز 4200 بالاتر برود و دادن یارانه به صورت مستقیم به مصرف‌کنندگان نهایی افزایش یابد. آزادی‌خواه با بیان اینکه شرایط پیش آمده ناشی از مصوبات دولت و مجلس نیست، اذعان کرد: به نظر می‌رسد عنان کار از اختیار برخی مدیران خارج شده است و دلالان و واسطه‌گران در حال سوداگری هستند؛ اما اگر دولت و نهادهای نظارتی در این زمینه با عزم راسخ ورود کنند می‌توانند این شرایط را مدیریت کنند. وی سیاست‌گذاری‌ها در زمینه اصلاح نظام یارانه‌ای را اصولی دانست و افزود: پیش اصلاح نظام یارانه‌ای کنترل دلال‌ها در اقتصاد 2 برابری بود و ما آن زمان یارانه را از دست داده بودیم؛ اما در حال حاضر بخشی از این یارانه در اختیار مردم قرار داده می‌شود. به گفته سخنگوی کمیسیون کشاورزی؛ مجلسیان اصلاح نظام یارانه‌ای را قبول دارند و بر این باورند که سیاست پسندیده‌ و قابل دفاعی است اما شیوه اجرای این سیاست درست نیست. از این جهت که بنا بود دولت کالا برگ در اختیار مردم قرار بدهد نه پول نقد. آزادی‌خواه اعطای یارانه نقدی به مردم را یکی ازعوامل ایجاد‌کننده تورم در کشور دانست و افزود: وقتی کالا برگ در اختیار مردم قرار بگیرد دیگر تورم ایجاد نمی‌شود و مایحتاج اولیه آنها از طریق کالا برگ تهیه و تامین می‌شود. نماینده مردم ملایر در پاسخ به این پرسش که ما سال‌ها تلاش کردیم که از اقتصاد کوپنی فاصله بگیریم آیا دادن کالا برگ به مردم نوعی حرکت به سمت اقتصاد کوپنی است؟ افزود: من در این زمینه نمی‌توانم اظهارنظر کنم و دیدگاه من این است که کالا برگ کنترل‌کننده تورم در کشور است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران