شماره امروز: ۵۴۷

| | |

واردات نهاده‌های دامی به کشور همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است زیرا این کالا؛ مواد اولیه بسیاری از صنایع از جمله صنایع دام وطیور و پس از آن برخی رشته‌های صنایع غذایی وابسته به صنعت دام وطیور است

شرکت خاص نهاده را فروخت  اما عرضه نکرد!

واردات نهاده‌های دامی به کشور همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است زیرا این کالا؛ مواد اولیه بسیاری از صنایع از جمله صنایع دام وطیور و پس از آن برخی رشته‌های صنایع غذایی وابسته به صنعت دام وطیور است.اما امسال واردات این اقلام از اهمیت صدچندانی برخوردار شده است زیرا از یک سو دولت مصمم به حذف ارز ترجیحی واردات نهاده‌های دامی بود و از سوی دیگر جنگ اوکراین و روسیه به عنوان دو تامین‌کننده غلات براهمیت این موضوع افزود. در حال حاضر در حوزه واردات کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دامی با توجه به شرایط داخلی و خارجی دو موضع حایز اهمیت وجود دارد؛ نخست تامین نهاده‌های دامی و دوم توزیع آن در داخل تا صنایع دام وطیور و صنایع مرتبط با آن آسیب ندیده و به تعطیلی کشیده نشوند.اما شنیده‌ها حاکی از آن است که خاصه پروری و وجود فساد در واردات کالاهای اساسی توسط یک شرکت که گفته می‌شود وابسته به تعاون روستایی است، اما ظاهرا سابقه فعالیت در عرصه واردات کالاهای اساسی ندارد، موجب شده تا روند تامین و توزیع نهاده‌های دامی با چالش‌های جدی مواجه شود؛ به‌طوری که بسیاری از مرغداران و دامداران با وجود پرداخت هزینه امکان دسترسی به نهاده را نداشته باشند. حال یکی از مشتریان این شرکت با بیان اینکه برای 600 تا 700 هزار قطعه مرغ تامین دان می‌کند، گفت: در تاریخ پانزدهم اردیبهشت 1401 اقدام به خرید کنجاله سویا از شرکت «آریو تجارت» کردیم، چراکه در آن بازه زمانی تنها شرکتی که در بازارگاه عرضه کنجاله سویا داشت، همین شرکت بود، اما بعد از خرید کنجاله سویا به ارزش 500 میلیون تومان (محاسبه کالا با نرخ ارز 4200 تومانی بوده است) هیچ گونه امکان دسترسی به شرکت را نداشتیم و تکلیف خریدهایی که انجام داده بودیم، مشخص نبود در حالی که خریدهای بعدی که متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام بود تکلیفش معین بود و می‌دانستیم بار خریداری شده در چه وضعیتی است. وی افزود: به منظور تعیین تکلیف وضعیت محموله خریداری شده از شرکت «آریو تجارت» با شماره تلفن‌های موجود تماس برقرار کردیم اما کسی پاسخگو نبود، اطلاعاتی واصل می‌شد که این شرکت مکرر در روزنامه رسمی خود تغییراتی را اعمال می‌کند به همین دلیل برای حصول اطمینان از فعالیت این شرکت به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کردیم و هر بار شماره تلفن جدیدی از این شرکت در اختیار ما قرار گرفت، اما در نهایت هیچ کسی پاسخگوی تماس ما نبود. در حال حاضر نه تکلیف سرمایه ما مشخص است و نه تکلیف دامی که معطل بار خریداری شده از این شرکت مانده است.احمد مقدسی رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران هم روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران گفته بود که شرکت آریو تجارت سهیل وابسته به تعاونی روستایی، نهاده فروردین را فروخته است اما نهاده‌ای ندارد که بخواهد به دامداران عرضه کند.

درخواست تجاری ایران از سوریه

با هدف ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و سوریه، نشست مشترکی با حضور «ایاد کوسا» مدیرکل مناطق آزاد سوریه و هیات همراه با «سعید محمد» مشاور رییس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در محل دبیرخانه شورای عالی برگزار شد. افزایش تعاملات تجاری، توسعه اقتصادی و مراودات سرمایه‌گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه را می‌توان از مهم‌ترین اهداف این نشست عنوان کرد. دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در این نشست گفت: افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات از اهداف اصلی ما است که باید در این تفاهم نامه به آن اهتمام ویژه داشته باشیم. سعید محمد با بیان اینکه دو کشور ایران و سوریه همسو و همفکر هستند افزود: ما به دنبال ایجاد افزایش ارتباط تجاری بین دوکشور هستیم. همانطور که در زمان جنگ در کنار هم بودیم در زمان صلح و سازندگی هم باید در کنار هم باشیم. وی در ادامه به تفاهم نامه همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: یکی از بندهای این تفاهم نامه ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه است، برای انجام آن پیگیری‌های زیادی انجام شده، هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه صورت گرفت و متن پیشنهادی یادداشت تفاهم نامه هم برای این وزارتخانه ارسال شده است. مشاور رییس‌جمهور اظهار داشت: چنانچه گام‌های مثبتی از سمت طرفین برداشته شود، شاهد رونق اقتصادی ایران و سوریه خواهیم بود و این همان چیزی است که رهبران دو کشور پیگیر آن هستند. مدیرکل مناطق آزاد کشور سوریه نیز در این نشست بر منافع دو کشور تاکید کرد و گفت: علاقه‌مند به حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در کشور سوریه هستیم، پیگیری‌های لازم بر اساس قوانین و مقررات کشور سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک انجام خواهد شد. ایاد کوسا با اشاره به اینکه مانعی برای ایجاد منطقه آزاد مشترک نداریم، افزود: دولت سوریه با تمام امکانات، آماده هرگونه همکاری برای بررسی و رفع هر مشکلی در این خصوص است. وی با بیان اینکه معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد سوریه نامحدود است افزود: سرمایه‌گذارانی که تمایل به حضور در مناطق آزاد سوریه را دارند تا زمانی که در این مناطق حضور داشته باشند از معافیت مالیاتی برخوردار هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران