شماره امروز: ۵۴۷

مجوز ایجاد مرکز تجارت ایران در قطر صادر شد

| | |

هشتمین اجلاس مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر با حضور تنی چند از مقامات دولتی و غیردولتی ایران و قطر در دوحه قطر برگزار شد. «تشکیل کمیته ویژه سرمایه‌گذاری میان اتاق‌های مشترک ایران و قطر،

تعادل |

هشتمین اجلاس مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قطر با حضور تنی چند از مقامات دولتی و غیردولتی ایران و قطر در دوحه قطر برگزار شد. «تشکیل کمیته ویژه سرمایه‌گذاری میان اتاق‌های مشترک ایران و قطر، رفع موانع تجار ایرانی در مسیر تبادلات تجاری و همچنین تدوین نقشه راه و برنامه عملیاتی برای افزایش تعاملات تجاری میان بخش‌های خصوصی دو کشور برای رسیدن به حجم مبادلات تجاری بیش از ۲ میلیارد دلار در کوتاه‌مدت» از جمله مواردی بود برای توسعه همکاری‌های دو کشور که در نشست میان مقامات دو کشور مطرح شد. در همین حال، وزیر نیرو بازار قطر را بازاری بکر و آماده برای حضور تجار و بازرگانان ایرانی عنوان کرد و از امضای سند پشتیبانی از بخش خصوصی ایرانی و قطری با هدف توسعه همکاری‌های تجاری بین دو کشور خبر داد. از سوی دیگر، رییس سازمان توسعه تجارت هم از راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در قطر و همچنین آغاز فعالیت رایزن بازرگانی ایران در این کشور خبر داد. رییس اتاق بازرگانی و صنایع قطر هم در اظهاراتی اعلام آمادگی کرد که در مسیر توسعه روابط تجاری دو کشور، از بخش خصوصی ایرانی و قطری حمایت کند. او همچنین تاکید کرد: مشکلاتی که در مسیر تجار ایرانی در تبادلات تجاری با این کشور وجود دارد، مرتفع خواهد شد. 

    تحولات جدید در تجارت با دوحه

بزرگ‌ترین هیات تجاری ایران شامل تجار و بازرگانان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی متشکل از ۷۰ شرکت به قطر سفر کردند. رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برنامه‌های این سازمان در زمینه پشتیبانی و حمایت از تجار و بازرگانان، از راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در قطر و همچنین آغاز فعالیت رایزن بازرگانی ایران در این کشور خبر داد.  علیرضا پیمان‌پاک در اظهاراتی عنوان کرد: در زمینه حمل و نقل و یارانه بار، مشوق‌های صادراتی تعیین شده و رییس‌جمهور نیز دستور داده‌اند بخش عمده‌ای از این مشوق‌ها برای تجارت با کشورهای همسایه اختصاص یابد.

او افزود: در سال جاری نیز به دنبال این هستیم که مشوق‌های صادراتی را از ابتدای سال مورد استفاده قرار دهیم. همچنین صدور بیمه‌نامه از سوی صندوق ضمانت صادرات از دیگر مواردی است که توسط سازمان توسعه تجارت در حال پیگیری است. در ادامه این نشست علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو با تاکید بر اینکه بازار قطر، بازاری بکر و آماده برای حضور تجار و بازرگانان ایرانی است، از امضای سند پشتیبانی از بخش خصوصی ایرانی و قطری با هدف توسعه همکاری‌های تجاری بین دو کشور خبر داد و با بیان اینکه توسعه تجارت با کشورهای همسایه، یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های دولت است، اظهار کرد: در مدت استقرار دولت جدید، روابط اقتصادی با کشورهای همسایه ۴۵۰ درصد رشد داشته است که این رشد در سه ماه اخیر به ۹۰۰ درصد رسیده است. وزیر نیرو تاکید کرد: ایران و قطر روابط سیاسی بسیار خوبی دارند و مهم‌ترین هدف دو کشور، پشتیبانی بخش خصوصی در توسعه روابط تجاری است. عدنان موسی‌پور، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر نیز در این نشست با اشاره به نقش بخش خصوصی در توسعه تجارت کشورمان، گفت: در اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر به دنبال این هستیم که یک الگوی ویژه از همکاری بخش دولتی و خصوصی در کشور قطر ارایه کنیم. وی تاکید کرد: فعالیت تک تک بازرگانان و تجار ایرانی فراتر از مرزهای کشورمان، منجر به تقویت برند تجاری ایران می‌شود. در ادامه حمیدرضا دهقانی‌پوده، سفیر ایران در قطر با تاکید بر اینکه تجار و بازرگانان، نمایندگان حقیقی کشورمان در قطر هستند، گفت: دولت و وزارت امور خارجه ارتباط و اتصال تجار ایرانی و قطری را تسهیل خواهد کرد. مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این نشست گفت: پس از سفر رییس‌جمهور کشورمان به قطر و سفر امیر قطر به تهران، انتظارات برای توسعه روابط تجاری افزایش یافته است و باید شاهد گسترش روابط تجاری دو کشور باشیم. وی افزود: بخش خصوصی باید روابط تجاری پایدار و استاندارد ایجاد کند و استانداردهای مربوطه را نیز به خوبی رعایت کند. پایداری و ثبات و تعهد به آنچه در قراردادها ذکر می‌شود، نکته مهمی است که باید در روابط تجاری مورد توجه باشد. سینا کلهر، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی ورزش، اظهار کرد: برگزاری جام جهانی در منطقه فرصتی است که شاید تا سال‌ها تکرار نشود و تجار و بازرگانان ایرانی باید از این ظرفیت استفاده کنند. وی از فروش ۵۷۰۰ قطعه بلیت برای حضور ایرانیان در سه مسابقه تیم ملی در جام جهانی خبر داد و از تجار ایرانی خواست ایده‌ها و پیشنهادات خود برای آماده‌سازی هرچه بهتر تیم ملی را به وزارت ورزش ارایه دهند.

    مشکلات را از مسیر تجار ایرانی برمی‌داریم

همچنین در جریان سفر هیات تجاری ایران به قطر و برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر، روسای اتاق‌های بازرگانی دو کشور دیدار کردند. در این دیدار خلیفه بن جاسم آل ثانی، رییس اتاق بازرگانی و صنایع قطر با اشاره به علاقه این کشور به توسعه مبادلات تجاری با ایران، گفت: برای توسعه مبادلات تجاری با ایران بسیار مشتاق هستیم. اتاق بازرگانی قطر آمادگی کامل دارد که در مسیر توسعه روابط تجاری دو کشور، از بخش خصوصی ایرانی و قطری حمایت کند. می‌دانیم در مسیر تبادلات تجاری مشکلاتی وجود دارد و آماده هستیم تا این مشکلات را از مسیر تجار ایرانی‌برداریم. رییس اتاق بازرگانی و صنایع قطر تأکید کرد: روابط دو کشور ایران و قطر بسیار مثبت است و در حوزه تجارت نیز بر اساس روابط سیاسی دو کشور عمل خواهیم کرد.

    درخواست بخش خصوصی از قطری‌ها

غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران نیز در این دیدار اظهار کرد: قطر کشور دوست و همسایه ایران است و روابط با این کشور برای ایران بسیار اهمیت دارد. ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری‌های دو کشور وجود دارد و با توجه به سرمایه‌گذاری‌های خوب قطر در بسیاری کشورها، فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی نیز در ایران وجود دارد که قطر می‌تواند در این حوزه‌ها نیز ورود کند. شافعی با تأکید بر اینکه به دلیل اهمیت روابط تجاری با کشور قطر، اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر از سال ۹۷ فعالیت خود را توسعه داد گفت: در صورت تشکیل شورایی با موضوع تسهیل تجارت دو کشور در قطر، مانند تشکیلات اتاق بازرگانی ایران و قطر در ایران، می‌توان انتظار داشت روابط تجاری دو کشور با شیب تندتری توسعه‌یافته و حجم مبادلات سالانه دو کشور افزایش یابد. در این سفر تجار ایرانی و قطری با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد تا اندک مشکلات موجود در مسیر مبادلات تجاری نیز رفع شود. وی تصریح کرد: کشورهایی در منطقه هستند که دوست ندارند روابط تجاری ایران و قطر توسعه یابد، ولی ایران در این مسیر عزم خود را جزم کرده و انشاالله شاهد توسعه روابط تجاری دو کشور خواهیم بود. رییس اتاق ایران با پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه سرمایه‌گذاری میان اتاق‌های مشترک ایران و قطر جهت شناسایی و پیگیری موارد سرمایه‌گذاری، بر توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور تأکید کرد. شافعی ادامه داد: ۷۰ شرکت فعال در حوزه تجارت بین‌المللی با کشور قطر برای حضور در این سفر انتخاب شدند. بخش خصوصی برای تبادلات تجاری با قطر آماده است و حتی حاضریم روابط تجاری با قطر را جایگزین دیگر کشورها کنیم. برگزاری جام جهانی فوتبال در کشور قطر نیز فرصت بزرگی است و ایران نیز آماده همکاری در برگزاری موفق این رویداد است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران