شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج گفت: با موافقت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، تعیین قیمت مصوب و محدودیت واردات برنج خارجی برداشته شد.

قیمت‌گذاری دستوری و محدودیت واردات برنج برداشته شد

دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج گفت: با موافقت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، تعیین قیمت مصوب و محدودیت واردات برنج خارجی برداشته شد. مسیح کشاورزی دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت‌وگو با «خبرگزاری تسنیم» اظهار داشت: جلسه‌ای در قرارگاه تامین امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار و با حضور مسوولان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و انجمن وارد‌کنندگان درباره تنظیم بازار و تامین برنج مورد نیاز کشور تصمیم‌گیری شد. وی افزود: با توجه به تغییرات قیمت جهانی برنج و نرخ ارز و عدم افزایش قیمت مصوب برنج خارجی در بازار، امکان واردات این محصول توسط بخش خصوصی دشوار شده بود به‌طوری که منجر به کاهش واردات توسط این بخش نیز شد.دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: میانگین قیمت تمام شده برنج هندی در بنادر حدود 35 هزار تومان اما قیمت مصوب آن 30 هزار تومان بود به همین منظور واردکنندگان محصول خود را ترخیص نمی‌کردند اما با اتخاد تصمیمی در این جلسه بحث قیمت‌گذاری دستوری برنج برداشته شد. وی تصریح کرد: تعیین قیمت مصوب در شرایط فعلی بازار برنج امکان‌پذیر نیست زیرا قیمت‌های جهانی این محصول و همچنین نرخ ارز نوسان زیادی دارد. کشاورز اظهار داشت: در گذشته نیز تجربه عدم قیمت‌گذاری دستوری برنج وجود داشت که موفق و پایین‌تر از قیمت‌های جهانی در بازار کشور بود؛ در این شرایط نیز در صورت عمل به تعهدات یاد شده، بازار برنج به آرامش می‌رسد و کیفیت برنج‌های وارداتی ارتقا می‌یابد. دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: برای تامین و جلوگیری از کمبود و گرانی برنج، واردات این محصول سرعت می‌گیرد و بخش خصوصی کل کسری برنج مورد نیاز بازار را وارد می‌کند؛ همچنین مقرر شد شرکت بازرگانی دولتی تنها برای تامین ذخایر احتیاطی و استراتژیک اقدام به واردات کند. وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی همچنین در جلسه قول همکاری داد که محدودیت زمانی واردات برنج خارجی در فصل برداشت برنج ایرانی امسال حذف شود تا سرعت واردات افزایش یابد تا بازار مانند سال گذشته با گرانی و کمبود برنج خارجی مواجه نباشد. کشاورز اظهار داشت: انجمن وارد‌کنندگان برنج نیز قول داد که برنج خارجی با قیمت و کیفیت مناسب و بدون کسری وارد بازار شود تا از افزایش بی‌رویه قیمت برنج جلوگیری شود.

اعزام هیاتی از شرکت‌های صادراتی به قطر

هیات تجاری -بازاریابی از شرکت‌های توانمند تولیدی- صادراتی، همزمان با هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ جمهوری اسلامی ایران و قطر به این کشور اعزام می‌شود. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، هیات تجاری بازاریابی از شرکت‌های توانمند تولیدی صادراتی همزمان با هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و قطر، به سرپرستی علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت و با برنامه‌ریزی اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر از روز ۱۵ الی ۲۰ خردادماه سال جاری به قطر اعزام می‌شود.این هیات علاوه بر حضور در نشست تجاری با همتایان قطری خود در دوحه و همچنین حضور در کارگاه آموزشی بررسی شرایط و ویژگی‌های بازار قطر و نحوه حضور در این بازار و بازدید از مراکز تجاری و صنعتی در این کشور، در جلسات اختصاصی با همتایان خود در دوحه به مذاکره خواهند پرداخت.هیات تجاری مذکور متشکل از مدیران و نمایندگان حدود ۴۰ شرکت ایرانی در زمینه‌های مختلف تولیدی اعم از مواد غذایی، دارو و تجهیزات‌ پزشکی، مصالح ساختمانی، محصولات دانش‌بنیان و مواد شیمیایی، حوزه‌های خدمات‌ فنی و مهندسی و سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های پتروشیمی، کشاورزی و آبزیان است.در نشست مشترک تجاری دو کشور علاوه بر علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر ‌و رییس کل سازمان‌ توسعه ‌تجارت ایران، روسای اتاق‌های بازرگانی و همچنین وزرای مسوول کمیسیون مشترک در دو کشور (وزیر نیرو از جمهوری اسلامی ایران و وزیر صنایع و بازرگانی قطر) حضور خواهند داشت. از دیگر برنامه‌های این هیات تجاری، بازدید از محل مرکز تجاری ایران و قطر در دوحه و بازدید از زیرساخت‌های ورزشی این کشور است. از جمله مهم‌ترین محورهای مذاکره معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با طرف‌های قطری، امضای نقشه‌ راه همکاری‌های تجاری ایران و قطر و همچنین توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل دریایی، بانکی، بیمه‌ای، استاندارد و البته راه‌اندازی حمل و نقل هوایی کالایی است.حجم تجارت ایران و قطر در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده است که ۱۴۰ میلیون دلار صادرات ایران به این کشور و ۱۰ میلیون دلار واردات از این کشور است. اقلام صادراتی ایران به قطر شامل محصولات کشاورزی، گوجه فرنگی، هندوانه، محصولاتی از آهن و فولاد، قیر و نفت، سیمان سفید، میگو و همچنین کف‌پوش‌هاست. اقلام وارداتی ایران از قطر نیز شامل خمیر چوب شیمیایی، ماشین‌آلات سنگین، بیل مکانیکی، اجزا و قطعات وسائط نقلیه هوایی و همچنین کائوچوست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران