شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: ۱۷۶ هزارو ۹۱۱ خودرو در دور نخست قرعه کشی از طریق سامانه متمرکز عرضه شدند. عبدالله توکلی لاهیجانی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، اظهار کرد:

عرضه 176 هزار خودرو در دور نخست قرعه‌کشی 

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: ۱۷۶ هزارو ۹۱۱ خودرو در دور نخست قرعه کشی از طریق سامانه متمرکز عرضه شدند. عبدالله توکلی لاهیجانی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، اظهار کرد: فرآیند ثبت‌نام در سامانه متمرکز قرعه کشی خودرو از ۹ صبح ۲۷اردیبهشت آغاز شد و یک هفته ادامه داشت و امروز هم فرایند قرعه کشی انجام می‌شود. در این دوره ۴ میلیون ۱۷۵ هزار و ۳۵۲ نفر ثبت نام کردند که ۳ میلیون و ۸۸۷ هزار و ۳۰۱ نفر در طرح عادی ۲۹۷ هزار نفر در طرح حمایت از خانواده ثبت نام کرده‌اند. وی افزود: ۱۷۶ هزارو ۹۱۱ خودرو در قالب ۱۱۵ طرح فروش متنوع (فوری، مشارکت در تولید، فروش سه ماهه و یک ساله) در این سامانه عرضه شد. توکلی لاهیجانی گفت: فرآیند فروش به عهده خودروسازان است لیست کسانی که خودرو به آنها تخصیص داده خواهد شد در اختیار خودروسازان قرار می‌گیرد و مطابق فرآیند فروش، فرآیند واریز وجه و تحویل از سوی خودروسازان انجام خواهد شد. وی در مورد اجرای قانون جوانی جمعیت، گفت: در خصوص طرح جوانی جمعیت ۲۹۷ هزار و ۵۱ نفر ثبت نام کردند و بعد از استعلام ۱۴۵ هزار نفر واجد شرایط بودند. ۵۶ طرح تنوع برای طرح جوانی در نظر گرفته شده است که با توجه به اینکه در ۴۲ طرح میزان متقاضیان از ظرفیت کمتر بوده خودرو بدون قرعه کشی تخصیص می‌یابد. توکلی لاهیجانی تصریح کرد: برای اجرای طرح جوانی سازوکار و ایجاد زیرساخت لازم بود؛ راه‌اندازی سامانه متمرکز قرعه کشی و افزایش تولید خودرو روند تخصیص خودرو در طرح جوانی جمعیت را بهبود می‌بخشد.

افزایش خودسرانه قیمت لوازم خانگی 

مشاهدات بازار نشان می‌دهد برخی از تولیدکنندگان به‌صورت خودسرانه نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کرده‌اند، این درحالی است که هنوز مجوزی مبنی بر افزایش قیمتها صادر نشده است و این اقدام غیرقانونی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخیراً عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی اعلام کرده: «با گذشت 70 روز از سال جدید هنوز سیاست‌های قیمتی دولت در مورد قیمت لوازم خانگی مشخص نشده است، این درحالی است که نرخ مواد اولیه به‌صورت میانگین حداقل 50 تا 20 درصد افزایش یافته و از سوی دیگر نیز با افزایش دستمزد، افزایش هزینه حمل‌ونقل، تغییر مبنای نرخ ارز در گمرک مواجه هستیم.» وی تأکید کرد: با توجه به اینکه قیمت 5 قلم کالا از گروه لوازم خانگی در ستاد تنظیم بازار تعیین می‌شود این نهاد در مورد درخواست تولیدکنندگان برای تعدیل قیمت‌ها متناسب با قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید پاسخی نداده است. اظهارات دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی درحالی مطرح می‌شود که مشاهدات بازار نشان می‌دهد برخی از تولیدکنندگان به‌صورت خودسرانه نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کرده‌اند، این درحالی است که هنوز مجوزی مبنی بر افزایش قیمتها صادر نشده است و این اقدام غیرقانونی است. فروشندگان لوازم خانگی نیز اعلام می‌کنند لیست قیمت‌های جدید از سوی برخی از تولیدکنندگان ارسال شده است و آنها باید براساس قیمت‌های جدید محصولات را به فروش برسانند. اقدام خودسرانه تولیدکنندگان در افزایش قیمت لوازم خانگی نشان می‌دهد باید وزارت صنعت و به‌ویژه ستاد تنظیم بازار به این موضوع ورود پیدا کنند و اگر موافقتی مبنی بر افزایش قیمت‌ها مصوب شده است آن را رسانه‌ای کنند در غیر این صورت باید با متخلفین برخورد لازم صورت گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران