شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در جریان دیدار رییس سازمان توسعه تجارت با رییس مرکز توسعه صادرات روسیه طرح تهاتر کالا میان دو کشور بررسی شد.

تهاتر کالایی با روسیه

در جریان دیدار رییس سازمان توسعه تجارت با رییس مرکز توسعه صادرات روسیه طرح تهاتر کالا میان دو کشور بررسی شد. در این دیدار بنا شد دو طرف یک نقشه راه همکاری‌های مشترک و رفع موانع گمرکی، تعدیل قوانین گمرکی، سرمایه‌گذاری‌های مشترک، مبادلات و تعاملات مالی و همچنین توسعه روابط بانکی را در دستور کار قرار دهند. در این دیدار علیرضا پیمان‌پاک از لزوم تهیه یک سازوکار مشخص برای معرفی شرکت‌ها و تجار دو کشور به یکدیگر برای افزایش همکاری‌ها خبر داد که این موضوع مورد استقبال نماینده روسیه نیز قرار گرفت. پیمان‌پاک در این زمینه گفت: آشنایی تجار با یکدیگر دارای اهمیت زیادی است چون با وجود روابط سیاسی از نظر تجاری شناخت و آشنایی میان دو کشور وجود ندارد. همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک می‌تواند به توسعه همکاری‌های دو جانبه کمک کند. رییس سازمان توسعه تجارت از آمادگی توسعه همکاری‌های صندوق توسعه ضمانت صادرات در این زمینه سخن گفت و افزود: پیش‌بینی می‌شود به زودی یک سند همکاری مشترک در این زمینه نهایی شود. همچنین بحث خرید کشتی، لکوموتیو و کشنده از روسیه نیز جزو مسائلی است که می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد و ایران آمادگی دارد در حوزه محصولات با روسیه سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشته باشد همچنین در این نشست نماینده روسیه نیز از آمادگی شرکت‌های روسی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و تجاری ایران خبر داد و اظهار کرد: می‌توان از گزینه تهاتر کالا میان دو کشور نیز استقبال کرد همچنین روسیه آماده واردات تولیدات و محصولات مصالح ساختمانی ایران است و ما به دنبال یک تجارت مستقیم و بدون واسطه با ایران هستیم. وی با اشاره به فراهم بودن مقدمات تهاتر کالا با روسیه اظهار کرد: ما در حال حاضر با چین حدود پنج میلیارد دلار تهاتر کالا داریم. همچنین این موضوع با پاکستان، عمان، کوبا، ترکیه و ونزوئلا نیز در دستور کار قرار دارد که می‌توان با روسیه نیز همین سیاست را در دستور کار قرار داد.

تقاضا برای خرید نان سنتی افزایش یافت

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران گفت: بعد از افزایش نرخ گندم صنف و صنعت قیمت نان فانتزی روند صعودی به خود گرفت از این‌رو بخشی از نیاز مردم که با این نان‌ها تامین می‌شد به سمت نان‌های سنتی سرازیر شدند. عباس ارشدی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران، در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش که چرا این روزها شاهد صف‌های طولانی درب نانوایان تهران هستیم؟ گفت: بعد از اعلام رسمی آزادسازی یارانه‌ها اولین شوک به صنف نانوایان وارد شد. وی تاکید کرد: بعد از ورود دولت و اعلام این خبر که یارانه آرد، نان و گندم مانند روال سابق داده می‌شود فشارها به صنف نانوایان کاهشی شد. این مقام مسوول با اشاره به آزادسازی نرخ نان‌های حجیم و نیمه حجیم، گفت: نان‌های فانتزی بخشی از نیاز خانوارها را تامین می‌کردند و اگر خانواد‌ه‌ای به نان خارج از ساعت کاری نانوایان سنتی احتیاج داشت از این واحدها تامین نیاز می‌کرد. به گفته ارشدی؛ بعد از افزایش نرخ گندم صنف و صنعت قیمت نان فانتزی روند صعودی به خود گرفت از این‌رو بخشی از نیاز مردم که با این نان‌ها تامین می‌شد به سمت نان‌های سنتی سرازیر شدند. وی خاطرنشان کرد: شرکت غله تهران با هدف تعادل در تقاضا، نانوایانی که در سطح شهرستان تهران با مشکل آرد مواجه بودند به آنها آرد تزریق کرد تا ساعت کاری خبازان افزایش پیدا کند و به نظر می‌رسد با دنبال کردن این سیاست آرامش در سطح بازار و خبازان بازگشته است.مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران تاکید کرد: دولت بر نحوه اعطای یارانه گندم دقت نظر زیادی دارد تا یارانه مستقیم به دست مردم برسد و رقابت را بین نانوایان ایجاد کند که شاهد کم‌فروشی، خروج آرد از شبکه و گران‌فروشی نباشیم. ارشدی کاهش ساعت کاری نانوایان را تایید نکرد و افزود: ممکن است برخی واحدهای متخلف ساعت کاری خود را کاهش داده باشند چرا که تفاوت قیمت آرد دولتی و آرد آزاد زیاد شده است و بخشی از آرد دولتی با کاهش ساعت کاری خبازان از آنجا خارج می‌شود؛ اما نظارت‌ها افزایش پیدا کرده و در نتیجه بازار آرام شده است. این مقام مسوول در پاسخ به این پرسش که برخی از شنیده‌ها حکایت از این دارد که برخی نانوایان قصد تعطیلی به همین دلیل ساعت کاری خود را تقلیل دادند؟ گفت: این پیامک جعلی است و افراد معاند آن را اشاعه دادند و نانوایان در تهران برنامه‌ای برای تعطیلی ندارند. همچنین در این رابطه اصغر پابرجا رییس اتحادیه نانوایان سنگکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره چرایی صف‌های طولانی نانوایان، گفت: دلیل صف‌های طولانی نان برای فعالان این حوزه نیز روشن نیست و ساعت کاری نانوایان تغییر نکرده است و جلسات ما در کارگروه استان در این زمینه منتج به نتیجه نشد. وی ادامه داد: نمی‌دانم مردم تصور می‌کنند نان قرار است کم شود یا با منطق‌های دیگر مقدار خرید نان خود را افزایش داده‌اند این در حالی است که نانوایان کار خود را می‌کنند و صف نان در مناطق جنوبی استان طولانی شده است.

ثبت سفارش 2 ماهه امسال آیفون برابر کل 1400

علیرضا پیمان‌پاک رییس سازمان توسعه تجارت در حاشیه همایش مشترک بازرگانی ایران و روسیه در جمع خبرنگاران، گفت: قرار نیست ارز یارانه‌دار برای واردات کالاهای لوکس و مصرفی مانند گوشی تلفن همراه آیفون اختصاص یابد، در عین حال امسال در دوماه اول بیش از کل نیاز کشور در سال گذشته ثبت سفارش برای واردات گوشی آیفون انجام گرفته است. بنابراین مردم نگران نباشند و به اندازه از نوع محصول وارد خواهد شد و فریب فضاسازی برخی از دلالان و واردکنندگان مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی آیفون را نخورند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران