شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت غیرنفتی ایران و عمان در سال گذشته ۱.۳ میلیارد دلار بود که نشان از رشد ۵۳ درصدی نسبت به سال ۹۹ دارد.

تجارت ۱،۳ میلیارد دلاری ایران و عمان

سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت غیرنفتی ایران و عمان در سال گذشته ۱.۳ میلیارد دلار بود که نشان از رشد ۵۳ درصدی نسبت به سال ۹۹ دارد. سید روح‌الله لطیفی اظهار کرد: تجارت غیرنفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با عمان چهار میلیون و ۱۹۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده که نسبت به سال قبل ۲۷ درصد در وزن و ۵۳ درصد در ارزش افزایش داشته است. سخنگوی گمرک ایران افزود: سهم صادرات ایران به عمان از این میزان تجارت دو میلیون و ۲۸۳ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۷۱۶ میلیون دلار بود که با رشد ۱۴ درصدی در وزن و ۶۳ درصدی در ارزش همراه بوده است. وی ادامه داد: مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال گذشته، شامل قیر، اوره، محصولات آهنی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، خشکبار، مواد غذایی، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی بوده است. اما واردات ایران از عمان، یک میلیون و ۹۰۷ هزار تن کالا به ارزش ۶۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده که ۴۹ درصد در وزن و ۴۳ درصد در ارزش افزایش داشته است.

چرا صادرات ایران به عراق کم شد؟

عضو هیات‌مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق می‌گوید فرا رسیدن ماه رمضان و برخی محدودیت‌های داخلی تجاری، عامل اصلی کاهش صادرات ایران به عراق بوده است. سید حمید حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در فروردین ماه اساسا شرایط تجاری ایران متفاوت می‌شود. از سویی ما تا نیمه فروردین با تعطیلات سال نو در ایران رو به رو هستیم و از سوی دیگر از نیمه این فروردین، ماه رمضان نیز آغاز شد که چه در ایران و چه در عراق تغییراتی را به وجود می‌آورد. به گفته وی، اساسا در ماه رمضان، عراق فعالیت‌های تجاری محدودتری دارد و همین موضوع می‌تواند به کاهش آمار صادراتی ایران منجر شده باشد. از سوی دیگر برخی محدودیت‌های داخلی که برای صادرات برخی کالاها وضع شده نیز در این آمار بی‌تاثیر نبوده است. عضو هیات‌مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به تبعات جنگ روسیه و اوکراین، گفت: بخشی از کالاهایی که ما به امارات متحده عربی صادر می‌کنیم، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی است که این کالاها پس از جنگ اخیر یک افزایش قیمت را تجربه کرده و شاید همین موضوع در رشد صادرات به امارات متحده عربی تاثیر داشته است. حسینی خاطرنشان کرد: این آمارها، نگرانی درباره بازار عراق به وجود نمی‌آورد و قطعا با عبور از ماه رمضان و فعال شدن اقتصادهای دو کشور، آمار صادرات ایران به عراق در اردیبهشت و ماه‌های بعدی، بار دیگر افزایش خواهد یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران