شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب‌‌رییس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران شرکت‌های خودروسازی بیش از ۲۰۰ نیرو و مشاور از نزدیکان و اقوام خود استخدام کرده‌اند که این رویه باید اصلاح شود.

مدیران خودروساز اقوام خود را استخدام می‌کنند!

نایب‌‌رییس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران شرکت‌های خودروسازی بیش از ۲۰۰ نیرو و مشاور از نزدیکان و اقوام خود استخدام کرده‌اند که این رویه باید اصلاح شود.

نایب‌‌رییس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی بر ارزانی خودرو در کشور اظهار داشت: واردات خودروی خارجی به کشور باید انجام شود زیرا که این مهم باعث کاهش قیمت و رقابتی شدن کیفیت خودرو خواهد شد. حسن نوروزی در بهارستان در گفت‌وگو با تسنیم افزود: خودروسازان داخلی باید بدانند که خودروهای بی‌کیفیت آنها باعث واردات خودروهای خارجی شده است.

نایب‌رییس کمیسیون حقوقی مجلس در ادامه گفت: نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، مجلس و دولت بر واردات خودرو است تا بخش کمبود خودرو در کشور تأمین شود.

نوروزی با بیان اینکه خودروسازان داخلی با افزایش قیمت مشکلات خودشان را حل می‌کردند ابراز داشت: وزارت صمت باید شرکت‌های سایپا و ایران‌خودرو و دیگر شرکت‌های وابسته را به بخش خصوصی واگذار کنند تا مشکلات حل شود.

وی به بدهی ۸۰ هزارمیلیاردی سالانه خودروسازان در کشور اشاره کرد و گفت: سهامداران اصلی و بخش خصوصی خودروسازان برنامه‌های مهمی برای این شرکت‌ها دارند و وعده داده‌اند در صورت خصوصی‌سازی هیچ بدهی نداشته باشند. نایب‌رییس کمیسیون حقوقی مجلس بیان کرد: مدیران خودروسازها بیش از ۲۰۰ نیرو و مشاور از اقوام خود را در شرکت‌ها استخدام کرده‌اند که باید این رویه به‌کارگیری و انتصابات فامیلی اصلاح شود. نوروزی با تأکید بر کاهش قیمت خودروهای داخلی خاطرنشان کرد: مدیران گذشته و بازنشسته‌ها باید میزهای مدیریتی را رها کنند و جوانان انقلابی و مومن مدیریت را به دست بگیرند زیرا که تحقیق و تفحص در مجلس از خودروسازان رأی آورده است و قطعاً پیگیری خواهد شد.

برزیل جایگزین اوکراین در واردات نهاده‌ها شد

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: جنگ روسیه و اوکراین و تشدید خشکسالی در ایران و جهان باعث شده است در تامین نهاده‌ها در سال جاری با چالش‌هایی مواجه شویم از این‌رو برای تامین نهاده‌ها برزیل را جایگزین اوکراین کردیم و بناست که نهاده‌ها در ماه‌های آینده از برزیل وارد شود.

مجتبی عالی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا متولی واردات نهاده از سوی دولت بعد از اصلاح نظام یارانه‌ها مشخص شده است؟ گفت: در حال حاضر وزارت کشاورزی، اتحادیه سراسری دامداران ایران و سازمان تعاون روستایی را متولی این مهم کرده است. از این‌رو این دو نهاد برای واردات نهاده‌های دامی برنامه‌ریزی‌های اولیه را انجام داده‌اند.

به گفته این فعال اقتصادی؛ رویکرد دولت و ساداتی‌نژاد برای واردات نهاده بر ظرفیت‌های بخش‌خصوصی متمرکز شده است و اینگونه بخش‌خصوصی می‌تواند تصمیم‌گیرنده مسائل خود در حوزه صادرات و واردات باشد.

وی با بیان اینکه مقدمات برای واردات نهاده‌ها از یک هفته پیش آغاز شده است، تصریح کرد: رویکرد وزارت کشاورزی در خصوص واردات نهاده‌ها این است که از توان تشکل‌های بخش خصوصی در این زمینه بهره بگیرد. عالی تاکید کرد: ارز 4200 تومانی نهاده‌ها برای ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال جاری تامین شده است از این‌رو نهاده‌ها با همان قیمت دولتی در سامانه‌ بازارگاه بارگذاری می‌شوند.

عالی با اشاره به اعلام قیمت جدید نهاده‌ها، گفت: قیمت جو و ذرت کیلویی 12 هزار تومان و سویا کیلویی 17 هزار تومان تعیین شده است؛ اما همان‌گونه که اشاره کردم نهاده‌ها تا پایان خرداد یارانه دولتی دریافت می‌کند و با نرخ‌های قبلی عرضه می‌شوند. وی در پاسخ به این پرسش که واردات نهاده‌ها بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای با چه ارزی صورت می‌گیرد؟ گفت: بنا به آنچه مقرر شده است واردات نهاده با ارز نیمایی انجام می‌گیرد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران تاکید کرد: جنگ روسیه و اوکراین و تشدید خشکسالی در ایران و جهان باعث شده است در تامین نهاده‌ها در سال جاری با چالش‌هایی مواجه شویم از این‌رو برای تامین نهاده‌ها برزیل را جایگزین اوکراین کردیم و بناست که نهاده‌ها در ماه‌های آینده از برزیل وارد شود. عالی با بیان اینکه وزارت کشاورزی زمینه‌های تهاتر با برزیل را از 6 ماه پیش آغاز کرده است، گفت: زمینه‌ها برای توسعه مراودات تجاری با برزیل آغاز شده و در شرف واردات نهاده‌ها از برزیل هستیم؛ امیدواریم این مهم عملیاتی شود تا بتوان نیاز دامداران را تامین و کشور با چالش کمبود نهاده‌ها درگیر نشود. این فعال اقتصادی با بیان اینکه اتحادیه دامداران آمادگی لازم برای تخصیص نهاده‌ها به صورت مدت‌دار به دامداران کوچک روستایی را دارد، تاکید کرد: مطابق با برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است که شیر مازاد دامداران از سوی اتحادیه خریداری و در اختیار کارخانه‌های تولید شیرخشک قرار داده شود و در نهایت با صادرات شیر خشک و حتی دام زنده به کشورهای حاشیه خلیج فارس نهاده مورد نیاز کشور را تهیه و تامین کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران