شماره امروز: ۵۴۷

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور:

| | |

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: متاسفانه برخی با یک سری قوانین خلع‌الساعه و زودگذر به دنبال درآمدزایی کوتاه برای کشور هستند و فشارهای زیادی می‌آوردند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: متاسفانه برخی با یک سری قوانین خلع‌الساعه و زودگذر به دنبال درآمدزایی کوتاه برای کشور هستند و فشارهای زیادی می‌آوردند. سعید محمد بعد از ظهر سه‌شنبه در گردهمایی مدیران عامل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در شیراز، گفت: نباید مناطق آزاد و ویژه را دشمن نظام تلقی کنند حتی در بعضی جاها این مناطق را به چشم قاچاقچی و عامل گران شدن ارز تلقی می‌کنند و می‌گویند که این مناطق مضرند و برخی نمایندگان مجلس نطق‌هایی در مورد این مناطق ارایه می‌کنند.

وی ادامه داد: اینگونه رفتارها باعث ایجاد یک وحشت و ذهنیت منفی نسبت به مناطق آزاد و ویژه می‌شود در حالی که ظرفیت مناطق آزاد و ویژه خیلی بالا است و کشورهایی که با قواعد بازی حرکت کردند منفعت خیلی بالایی بردند، اما در کشور ما به دلیل عدم درک صحیح و عدم فهم نسبت به موضوع در راه این مناطق، سنگ‌اندازی‌هایی انجام می‌شود.

او با بیان اینکه یک مجموعه برخی مواقع به خاطر منافع کوچک جزیره‌ای نگاه می‌کند و به دنبال منفعت ناپایدار و غیرمستمر می‌گردد و منفعت بزرگ‌تر را رها می‌کند، افزود: وقتی شرایطی فراهم شود که تولیدکننده راحت بتواند تولید کند و به افزایش جی دی پی کشور، اشتغالزایی، چرخش مالی کشور و کم کردن تورم کمک کند اثرات مثبتی در اقتصاد کشور دارد.محمد با بیان اینکه متأسفانه با یک سری قوانین خلع‌الساعه و زودگذر به دنبال درآمدزایی کوتاه برای کشور هستند و فشارهای زیادی می‌آوردند، گفت: در لایحه بودجه سال گذشته نیز خیلی از مفاد و بندها برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گذاشته بودند که ما تک به تک راجع به این بندها جنگیدیم تا بتوانیم بعضی از آنها اصلاح کنیم و نگاه ویژه به این مناطق داشته باشند. دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه اکثر جاها مناطق آزاد و ویژه را به قاچاق کالا و ارز متهم می‌کنند یا بحث گران شدن ارز و سوء مدیریت‌هایی که در برخی جاهای دیگر وجود دارد را به این مناطق منتسب می‌کنند، گفت: سال گذشته کل واردات مناطق آزاد و ویژه سرجمع ۱.۲ میلیارد دلار بوده که بخش عمده‌ای از آن نیز مواد اولیه تولیدکنندگان بود که باعث رشد و شکوفایی کشور شده، بخشی از واردات با ثبت سفارش بوده چون نیاز به ارز نیمایی داشته و بخش اندکی به صورت ثبت آماری بوده که ارز اشخاص بوده است.

او افزود: اگر کشوری که ۱۰۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری آن است با ۵۰۰ میلیون دلار مبادلات در منطقه آزاد و ویژه اقتصادی بخواهد دچار بحران ارزی شود که این کدها، کدهای غلطی است و این فقط باعث افزایش مشکلات واحدهای حاضر در مناطق ویژه می‌شود.

محمد با بیان اینکه عمل به شعار سال در گذشته باعث می‌شد مشکلات امروز وجود نداشته باشد، گفت: سنوات گذشته دیدیم که شعار سال به خوبی رعایت نشد به‌طور مثال سال گذشته با وجود اینکه مانع‌زدایی از تولید مطرح بود اما خیلی جاها می‌دیدیم که یک قوانین و مقرراتی مصوب می‌شد که دقیقاً دست و پای تولیدکننده را می‌بست و امیدواریم که امسال در بحث تولید دست و پای تولیدکننده باز بشود و بتوانند فعالیت انجام بدهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران