شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور اعلام کرد:

بخش خصوصی از چرخه واردات کالاهای اساسی حذف شد!

اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به معاون اول رییس‌جمهور اعلام کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در وزارت جهاد کشاورزی، بخش خصوصی به‌طور کامل از فرآیند واردات کالای اساسی شامل روغن - دانه روغنی - ذرت - جو و کنجاله سویا حذف گردید. به گزارش روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران (اوندا)؛ در متن نامه این اتحادیه به معاون اول رییس‌جمهوری آمده است: پیرو مکاتبات قبلی به استحضار می‌رساند؛ که بر اساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده در وزارت جهاد کشاورزی، بخش خصوصی به‌طور کامل از فرآیند واردات کالای اساسی شامل روغن - دانه روغنی - ذرت - جو و کنجاله سویا حذف گردید و از این پس واردات این کالاها به‌طور کامل توسط دو شرکت دولتی انجام خواهد پذیرفت و بدین‌ترتیب کارنامه واردات ۳۰ ساله بخش خصوصی در این دولت بسته شد. از حضرتعالی تقاضا داریم تا دستور فرمایید مطالبات ارزی چند ماه گذشته بخش خصوصی را به سرعت پرداخت نمایند و الزام فرا قانونی بخش خصوصی به تحویل تتمه کالاهای خود به شرکت‌های دولتی و پرداخت ارزهای غیر قابل وصول را که موجب عدم اعتماد فروشندگان خارجی می‌شود را متوقف نمایند.

آیا تغییر ماهیت اتاق بازرگانی ممکن است؟

در روزهای گذشته و پس از مطرح شدن برخی بحث‌های اقتصادی و حقوقی حول محور اتاق بازرگانی، مسائل جدیدی درباره امکان ایجاد تغییرات اساسی در ساختار اتاق مطرح شده است. دبیر اتاق مشترک ایران و عراق بابیان این مطلب که سه رکن دولت، بخش خصوصی و تعاونی به صورت مستقل و در چارچوب مجموعه‌ای از حقوق و وظایف در قانون اساسی و سیاست‌های اصل ۴۴ پذیرفته شده‌اند، گفت: هر کدام از این ارکان با توجه به حضور شورای نگهبان که حافظ قانون اساسی است، خدشه‌ناپذیر هستند.

جهانبخش سنجابی، دبیراتاق مشترک ایران و عراق با نگاهی به هجمه‌های اخیر که نسبت به اتاق ایران و بخش خصوصی شاهد بودیم، گفت: از نوع حملاتی که می‌بینیم، اینگونه استنباط می‌شود که ریشه بخش زیادی از آنها در پروپاگاندا و ضد تبلیغات است و وقتی که به عنوان یک فعال رسانه‌ای این سطح از هجوم را شاهد هستم، احساس نگرانی می‌کنم چراکه به نظر می‌رسد پشت این ظاهر، باطن دیگری نهفته است.

او در ادامه با جایگاه بخش خصوصی در قانون اساسی اشاره و تصریح کرد: باید توجه داشت که در قانون اساسی جایگاه دولت، بخش خصوصی و بخش تعاونی به درستی و دقیق مشخص شده و هر کدام از آنها وظایف خاص خود را دارند. این بخش‌ها مستقل از هم هستند و هرگونه فعالیتی برای ایجاد تغییر در ماهیت و هویت ارکان مندرج در قانون اساسی و سیاست‌های اصل ۴۴ باطل است و بعید است به نتیجه برسد، مگر اینکه رفراندومی برگزار شده و قانون اساسی تغییر کند، در غیر این صورت این ارکان خدشه‌ناپذیر هستند. به اعتقاد او این ارکان با توجه به حضور شورای نگهبان که حافظ قانون اساس است حفظ خواهند شد. این فعال اقتصادی در ادامه اینکه قانونی بعد از چندین سال مورد بازنگری و اصلاح قرار بگیرد را شایسته و اصلی مترقی توصیف کرد و به پایگاه اتاق ایران گفت: چون قرار نیست یک قانون به صورت مادام‌العمر نوشته شود و قانون اتاق ایران هم جدای از این نبوده و باید متناسب با مقتضیات روز، تغییرات در عرصه تجارت جهانی و داخلی، به‌روز شود، پس اصلاح آن ضرورت دارد؛ اما به نظر می‌رسد عده‌ای دنبال تبدیل اتاق ایران به موسسه عمومی غیردولتی هستند که با توجه به مدنیت حاکم بر اتاق، این سیاست از هر جهت نادرست بوده و منتج به خیر نخواهد شد. سنجابی خاطرنشان کرد: هر نقدی باید برای ارتقای جایگاه و کارایی اتاق ایران و بخش خصوصی مطرح و پیگیری شود. به باور دبیر اتاق مشترک ایران و عراق هر اجتماعی نیازمند یک پیش‌نیاز به نام امنیت اجتماعی است. اتاق‌ ایران با قدمت ۱۳۰ ساله تشکل تشکل‌هاست و باید سه مشخصه اصلی آن بدون تغییر باقی بماند، اول موجودیت، دوم هویت و سوم ارزش‌های آن است. متاسفانه هجمه‌های امروز از هر سویی ارزش‌های اتاق را نشانه گرفته است در صورتی که هر اصلاحی باید در راستای حفظ این سه اصل انجام شود. در غیر این صورت تاریخ از متولیان این تغییر نادرست به نیکی یاد نخواهد کرد.

قیمت هر شانه تخم‌مرغ  به ۳۹ هزار تومان کاهش یافت

سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران نیز اخیرا اعلام کرده است که قیمت هر شانه تخم مرغ که در هفته گذشته با ۱۲۰۰ تومان کاهش از ۴۳ هزار تومان به ۴۱۸۰۰ تومان رسیده بود به تازگی نیز با ۲۸۰۰ تومان کاهش دیگر، از ۴۱۸۰۰ تومان به ۳۹ هزار تومان رسیده است. قیمت تخم مرغ در بازار کاهش یافته است و نرخ این محصول به زیر قیمت مصوب خود رسیده است به‌طوری که هرشانه ۳۰ عددی این محصول تا ۳۹ هزار تومان به فروش می‌رسد. به گزارش تسنیم؛ قیمت مصوب هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی در کشور ۴۳ هزار تومان است، اما با توجه به تولید مناسب این محصول قیمت آن در بازار کاهش یافته است به‌طوری که بر اساس مشاهدات میدانی این محصول در سطح شهر تهران ۳۹ تا ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران