شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد

| | |

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: شیوه‌های غلط اجرایی در مسیر خصوصی‌سازی باعث شده بخش خصوصی واقعی اعتماد و اطمینان خود را به این اتفاقات از دست بدهد.

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: شیوه‌های غلط اجرایی در مسیر خصوصی‌سازی باعث شده بخش خصوصی واقعی اعتماد و اطمینان خود را به این اتفاقات از دست بدهد.

به گزارش اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی در نشستی در اتاق بازرگانی ایران، اظهار کرد: نگاهی به عملکرد کشور در حوزه خصوصی‌سازی نشان می‌دهد که هیچ کس در ایران از این فرآیند راضی نیست. از مسوولان دولتی گرفته تا شرکت‌هایی که در فهرست خصوصی‌سازی قرار گرفته‌اند و همچنین خریداران این شرکت‌ها، همگی از این فرآیند ناراضی هستند. رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه باید عیب و اشکال این فرآیند به شکل دقیق پیدا شود، بیان کرد: سازمان خصوصی‌سازی در این فرآیند کاملاً تنها و بی‌پناه رها شده است. این در حالی است که توقع وجود داشت که قوای حاکمیتی در حد سهم خود از این سازمان حمایت کنند و هر نهاد بر اساس برنامه‌ریزی کلان نهایی شده، عمل کند اما ما می‌بینیم که در عمل هیچ کمکی به بهبود این فرآیند نمی‌شود. وی با بیان اینکه تا زمان اجرایی نشدن اصلاحات لازم، نمی‌توان در خصوصی‌سازی به نتیجه مطلوب رسید، تصریح کرد: ما باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا هر شرکتی که به بخش دولتی یا خصولتی واگذار شد، بدون مشکل به کار خود ادامه داد اما هر شرکتی که در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت، آن قدر با مشکل و ابهام دست و پنجه نرم کرد که عملاً امکان پیگیری اهداف کلان را از دست داد؟ شافعی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این رابطه به وجود آمده، بی‌اعتمادی و بی‌اطمینانی بخش خصوصی به فرآیند خصوصی‌سازی در کشور است. ما باید یک ارزیابی دقیق از این موضوع داشته باشیم که چه اتفاقی رخ داده که سرمایه‌گذاران از این حوزه فرار می‌کنند؟ وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که یک اصلاحات دقیق و اصولی در این فرآیند به وجود نیاید ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که نتیجه ملموسی در حوزه خصوصی‌سازی به وجودآید. سال‌های طولانی است که بحث درباره خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران مطرح است اما آنچه که در عمل رخ داده به هیچ عنوان با اهداف کلان کشور سازگاری ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران