شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران پیشنهاد کرد که برای کاهش تاثیر تغییر نرخ پایه حقوق گمرکی، وزارت صمت به کاهش حقوق ورودی مواد اولیه، اجزا و قطعاتی که تولید داخل آنها کمتر است

حقوق ورودی مواد اولیه را کاهش دهید

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران پیشنهاد کرد که برای کاهش تاثیر تغییر نرخ پایه حقوق گمرکی، وزارت صمت به کاهش حقوق ورودی مواد اولیه، اجزا و قطعاتی که تولید داخل آنها کمتر است و حقوق ورودی نسبتا بالایی دارند، اقدام کند. عباس هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه با افزایش نرخ پایه حقوق گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به بیش از ۲۳ هزار تومان، حقوق ورودی نزدیک به شش برابر می‌شود، اظهار کرد: این افزایش هزینه، تاثیر مستقیم بر مواد اولیه و اجزا و قطعات وارداتی دارد. بدیهی است اقلامی که درصد قطعات و تجهیزات آنها بیشتر به واردات وابسته باشد، تأثیر بیشتری از این شرایط می‌پذیرند. به گفته وی در این شرایط وزارت صمت به عنوان متولی اصلی باید به کاهش حقوق ورودی مواد اولیه، اجزا و قطعاتی که تولید داخل آنها کمتر است و حقوق ورودی نسبتا بالایی دارند، اقدام کند. برای مثال این رقم را به همان چهار درصد پایه برسانند و سود بازرگانی را صفر کنند. وی با بیان اینکه این افزایش تاثیر خود را بر مشکلات زندگی مردم خواهد گذاشت، اظهار کرد: اما یکسان‌سازی نرخ ارز در دراز مدت گریز ناپذیر است و دولت باید از راه‌های دیگر این خلأ را جبران کند. وی با اشاره به اخذ تعهد از واردکنندگان تا زمان اجرای طرح برای پرداخت مابه التفاوت، در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تغییر حقوق ورودی بر قیمت لوازم خانگی، گفت: پیش بینی می‌شود تصمیمات دولت در حوزه درآمدزایی در بودجه، افزایش حقوق کارگران، افزایش حقوق ورودی و افزایش سایر هزینه‌های تولید احتمالا منجر به افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی قیمت لوازم خانگی شود. البته این رقم فقط قابل تصور و نوعی پیش بینی است و در این زمینه تصمیمی اتخاذ نشده است. هاشمی با بیان اینکه کاهش آسیب و شوک‌های قیمتی مستلزم ورود به زنجیره ارزش جهانی تولید و تجارت است، تصریح کرد: هر چقدر در این زمینه تعلل کنیم، آسیب‌های ناشی از آن متوجه کشور می‌شود.

افزایش قیمت سیمان  صحت ندارد

در پی انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت سیمان، آهن‌آلات و میلگرد، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان این موضوع را تایید نکرد و ضمن اشاره به اینکه تمامی معاملات در بورس کالا صورت می‌گیرد و طی روزهای اخیر اثر و گزارشی از افزایش قیمت‌ها دیده نشده، تاکید کرد سیمان با قیمت پایه همچنان عرضه می‌شود و افزایش نرخی رخ نداده است. در رابطه با بحث‌های اخیر پیرامون افزایش قیمت آهن، میلگرد و سیمان، عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر اینکه از نظر ما افزایش نرخی حتی در بازار اتفاق نیفتاده است، اظهار کرد: ارزیابی بازار که از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز قابل پیگیری است، نشان می‌دهد که افزایش قیمت سیمان نداشته‌ایم. ضمن اینکه تمامی معاملات در بورس کالا انجام می‌شود و اطلاعات بورس و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که طی هفته گذشته و دو هفته گذشته (با توجه به عرضه هفتگی)، خریداری وجود نداشته و کسی تمایل به خرید سیمان نداشته است.  دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان افزود: این بدان معناست که بازار کشش چندانی ندارد؛ این در حالی است که محدودیتی برای فروش وجود ندارد و اگر خریدار بود ساخت‌وسازها برقرار بود، خرید صورت می‌گرفت. قیمت‌هایی که بر اساس آن معاملات در بورس کالا انجام می‌شود، قیمت‌های پایه است و هیچکس هم بالاتر از قیمت‌های پایه امکان فروش ندارد؛ بنابراین صحبت‌های اخیر مبنی بر افزایش قیمت سیمان، مورد تایید ما نیست و مدرکی برای ثبات آن وجود ندارد؛ چرا که ملاک اصلی سازمان حمایت و بورس کالاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران