شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سازمان توسعه تجارت ایران، شیوه‌نامه تخصیص بخشی از اعتبارات مشوق‌های صادراتی در چارچوب بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد.

اجرای یک حمایت  جدید صادراتی

سازمان توسعه تجارت ایران، شیوه‌نامه تخصیص بخشی از اعتبارات مشوق‌های صادراتی در چارچوب بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان، پرداخت کمک هزینه حمل هوایی و پرداخت کمک هزینه اجاره غرفه در نمایشگاه‌های بین‌المللی، سه بخشی است که شیوه‌نامه اجرایی آن از سوی سازمان توسعه تجارت تببین و ابلاغ شده است.

بر این اساس، نحوه، شرایط و مستندات قابل ارایه برای دریافت مشوق‌های صادراتی ابلاغی، روی وب‌سایت سازمان توسعه تجارت ایران به نشانی www.tpo.ir بارگذاری شده‌ است. همچنین زمان پذیرش پرونده صادرکنندگان برای بهره‌مندی از مشوق‌های صادراتی اعلامی، در بخش پرداخت کمک هزینه حمل هوایی کالاهای اولویت‌دار صادراتی و نیز پرداخت کمک هزینه اجاره غرفه در نمایشگاه‌های بین‌المللی تا روز ۲۰ فرودین‌ماه جاری و زمان پذیرش پرونده‌ها برای برخورداری از پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان کالاها و خدمات تا ۲۹ خردادماه امسال تعیین شده است. منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور برای حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی، به میزان ۷۶۰۰ میلیارد ریال و بخشی از درآمدهای حاصل از وضع عوارض صادراتی و همچنین ۱۹۰۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای حاصل از حقوق ورودی با عنوان «تامین یارانه صادرات کالا با اولویت اقلام کشاورزی» است. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در بسته حمایت صادراتی ۱۴۰۰، حمایت از صادرکنندگان در چند حوزه اصلی برنامه‌ریزی شده است. حمایت از حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های تجاری خارج از کشور و همچنین هیات‌های تجاری، بازاریابی و سرمایه‌گذاری، پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی در حوزه اعتبارات صادراتی با اولویت پرداخت به زیرساخت‌های صادراتی، حمایت از فعالیت‌های تبلیغاتی، بازاریابی، آموزشی، اطلاع‌رسانی و پژوهش، پرداخت کمک هزینه حمل و نقل صادراتی، حمایت از صادرات کالاها و خدمات اولویت دار، حمایت از برندسازی ملی و حمایت از برنامه توانمندسازی صادراتی بنگاه‌های کوچک و متوسط بخشی از حمایت‌هایی است که در این قالب انجام می‌شود. همچنین بخشی از حمایت‌ها نیز به حوزه زیرساخت‌های تجاری صادراتی، حمایت از طرح‌های صادراتی، حمایت از راه‌اندازی مراکز تجاری ایران و حمایت از راه‌اندازی دفاتر فروش و بازاریابی در بازارهای هدف اختصاص خواهد داشت.

فروش مرغ بالاتر از نرخ مصوب؟!

مشاهدات میدانی از بازار حاکی از آن است که مرغ در برخی مغازه‌ها بیش از قیمت مصوب ۳۱ هزار تومان فروخته می‌شود. به گزارش ایسنا، بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو مرغ گرم آماده طبخ ۳۱ تا ۳۵ هزار تومان و در برخی مغازه‌ها نیز با نرخ‌های بالاتر یعنی کیلویی۳۷ هزار تومان به فروش می‌رسد. این در حالی است که بر اساس آخر  ن تصمیمات دولت در سال گذشته قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم ۳۱ هزار تومان تعیین شده است. در میادین میوه و تره بار نیز هر کیلو مرغ تنظیم بازاری با قیمت۲۷ هزار و۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. روند افزایش قیمت مرغ از اواخر اسفندماه سال گذشته آغاز شد و هر کیلو مرغ گرم را از ۲۸ تا ۳۱ هزار تومان به حدود ۳۵ تا ۳۷ هزار تومان رساند و تاکنون نیز در همین بازه قیمتی باقی مانده و هنوز مشخص نیست چرا با وجود اینکه بسیاری از فعالان صنعت طیور می‌گویند با مازاد تولید مرغ مواجهیم و مرغ‌های بر روی دست تولیدکنندگان مانده و بازار کشش جذب این مرغ‌ها را ندارد، قیمت‌ها کاهشی نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران