شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است اصرار برای پایین نگه داشتن دستوری قیمت دارو نه تنها راه به جایی نخواهد برد

قیمت دارو با دستور پایین نمی‌آید

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است اصرار برای پایین نگه داشتن دستوری قیمت دارو نه تنها راه به جایی نخواهد برد که موجب تضعیف این صنعت نیز می‌شود. هاله حامدی‌فر در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ما باید میان دو موضوع به دقت تفکیک قائل شویم اینکه دارو با قیمت پایین در اختیار مردم قرار گیرد با داروی ارزان‌قیمت متفاوت است. در این تردیدی وجود ندارد که دولت باید تلاش کند قیمت نهایی دارو که به دست مصرف‌کننده می‌رسد پایین بیاید، اما برای این موضوع نمی‌توان تمام فشار را بر تولید‌کننده وارد کرد. وی با اشاره به مشکلاتی که تولید‌کنندگان حوزه دارو در سال‌های گذشته با آن مواجه بوده‌اند، بیان کرد: متاسفانه اصرار بر قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تولید‌کنندگان داخلی دارو با فشار زیادی مواجه شوند و از این فرآیند آسیب ببینند. در کنار آن اینکه تلاش کنیم با دستور قیمت را پایین بیاوریم در نهایت تاثیر خود را در سطح تحقیقات و در نهایت کاهش کیفیت نشان می‌دهد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه یارانه دارو باید در انتهای زنجیره تزریق شود، اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در سال‌های گذشته از سوی فعالان اقتصادی به آن اشاره شده بحث نحوه حمایت از صنعت دارو است در صورتی که این حمایت در حلقه پایانی و برای مصرف‌کننده نهایی اجرایی شود مزیت‌های خاص خود را خواهد داشت. حامدی‌فر ادامه داد: در سال‌های گذشته اصرار بر تزریق یارانه دارو به ابتدای زنجیره تولید موجب فشارهایی بر تولید‌کنندگان شده و این موضوع در نهایت به ضرر صنعت داروی کشور خواهد شد. وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 97 درصد از مصرف دارویی کشور در داخل تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: هر اتفاقی که در حوزه سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی بیفتد باید در نظر داشته باشیم که تولید‌کنندگان این 97 درصد باید در اولویت سیاست‌گذاری باشند و نباید به آنها آسیبی وارد شود.

قیمت گوشت را  مافیا تعیین می‌کند

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: تناسب بین قیمت گوشت و دام زنده وجود ندارد و وقتی قیمت دام 4 هزار تومان گران می‌شود قیمت گوشت در بازار 40 هزار تومان افزایش نرخ را تجربه می‌کند. بازار گوشت مناسبات خاص خود را دارد و از قیمت دام زنده چندان تاثیر نمی‌پذیرد. افشین صدر دادرس در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به دلیل متوقف شدن صادرات دام، گفت: بالا رفتن قیمت گوشت در بازار داخلی باعث شد که روند صادرات دام متوقف شود تا بتوانند قیمت آن را در بازار داخلی تنظیم کنند. وی بابیان اینکه بین افزایش قیمت دام زنده و قیمت گوشت تناسب وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت گوشت ناشی از عوامل بازار گوشت است و در این بازار مافیای گوشت قیمت نهایی را مشخص می‌کنند و ارتباطی با بازار دام زنده ندارد. قیمت دام زنده حدود 4 تا 5 هزار تومان بالا رفت این در حالی است که قیمت گوشت حدود 30 تا 40 هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد. این فعال اقتصادی با اشاره به نبود نظارت نهادهای دولتی بر بازار گوشت، گفت: دولت بیشترین فشار خود را بر تولید و دامداران وارد و صادرات دامی که در دست دامدار مانده بود را متوقف کرد و اینچنین تراکم دام در داخل کشور را افزایش داد. وی در ادامه تصریح کرد: شرکت پشتیبانی امور دام وعده داده است که ضرر و زیان دامداران را متقبل می‌شود که امیدواریم این وعده عملی شود. اما توقف صادرات یک بعد خارجی نیز دارد صادرکنندگان با طرف خارجی قرارداد بسته‌اند و این مساله در معاملات آینده شرکت‌های خارجی به‌خصوص کشورهای حوزه خلیج‌فارس تاثیرخواهد گذاشت. صدردادرس با انتقاد از نگاه راهبردی مسوولان کشور، تصریح کرد: نگاه مدیریتی در وزارت کشاورزی میان مدت و بلندمدت نیست و به گذران حال اتکا دارد. عدم حمایت از تولیدکنندگان گوشت کشور در میان‌مدت به ضرر کشور است و مسوولیت آن به عهده کسانی است که اینچنین برنامه‌ریزی می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران