شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان روز سه شنبه در مسقط با «السید بدر بن حمود البوسعیدی» وزیر خارجه عمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارتقای روابط اقتصادی تهران - مسقط

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان روز سه شنبه در مسقط با «السید بدر بن حمود البوسعیدی» وزیر خارجه عمان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار دو طرف ضمن بررسی دستورکارهای نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و عمان درباره راه‌های توسعه روابط دوجانبه رایزنی کردند. براساس این گزارش وزیرصمت برای شرکت در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و عمان که امروز و فردا برگزار می‌شود، به مسقط سفر کرده است . وزیر صمت پس از ورود به کشور عمان، این کشور را یکی از بهترین همسایه‌های ایران دانست و افزود: همواره روابط میان دو کشور در عرصه‌های سیاسی بسیار خوب بوده است. سید رضا فاطمی امین با بیان این مطلب، افزود: امیدواریم که در این سفر فعالیت‌های اقتصادی دو کشور را فعال‌تر کنیم چراکه روابط اقتصادی ایران و عمان عقب‌تر از روابط خوب سیاسی دو کشور است. وی با بیان اینکه زمینه‌های زیادی برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور وجود دارد، تصریح کرد: اگر این زمینه‌ها شناسایی و فعال شود، می‌تواند آینده خوبی را برای دو کشور در پی داشته باشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان، عمان را یکی از بهترین همسایه‌های ایران دانست و افزود: همواره روابط میان دو کشور در عرصه‌های سیاسی بسیار خوب بوده است. معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری سلطنت عمان نیز در این دیدار با بیان اینکه روابط سیاسی بسیار مستحکمی با جمهوری اسلامی ایران داریم، تصریح کرد: روابط دو کشور دیرینه، تاریخی و برادرانه در همه عرصه‌ها است. صالح المسن در ادامه با ابراز خرسندی از همسایگی با ایران، فرهنگ و تمدن کشورمان را قابل تقدیر دانست. در راستای برنامه‌های دولت سیزدهم با هدف توسعه روابط تجاری با کشورهای منطقه، وزیر صمت به همراه رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران و برخی از نمایندگان دستگاه‌های دولتی در رأس هیات بزرگ تجاری از بخش خصوصی به منظور شرکت در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، به عمان سفر کرده است. علیرضا پیمان‌پاک رییس سازمان توسعه تجارت ایران در صفحه توییتر خود از برگزاری موفق نشست فعالین تجاری ایران و امارات با بیش از ۱۲۰ شرکت‌کننده به عنوان اولین گام عملیاتی فعالسازی مرکز تجاری ایران در امارات یاد کرد. وی گام دوم را حضور هیات سرمایه‌گذاری اماراتی در ایران به زودی عنوان کرد. قرار است در سفر وزیر صمت به عمان ۱۱ سند همکاری مورد بررسی طرفین قرار گیرد و برای افزایش سهم صادرات ایران از بازار عمان به حدود ۱۰ درصد و استفاده از ظرفیت این کشور برای صادرات مجدد برنامه‌ریزی شود.

مجوزی برای افزایش قیمت لوازم خانگی ندادیم

مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ۲۵ روز بعد از انتشار خبر افزایش قیمت لوازم خانگی، تاکید کرده که در حال حاضر هیچگونه مجوز افزایش قیمتی برای محصولات لوازم خانگی از سوی این سازمان صادر نشده است. در پی انتشار مصاحبه اکبر پازوکی، رییس اتحادیه لوازم خانگی، درباره افزایش هشت تا ۱۲ درصدی برخی از اقلام لوازم خانگی، حسن‌الله یاری، مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی به صورت کتبی توضیحاتی به ایسنا ارایه کرده است. یاری تاکید کرده که در حال حاضر هیچگونه مجوز افزایش قیمتی برای محصولات لوازم خانگی ازسوی این سازمان صادر نشده است. وی همچنین گفته که درصورت درخواست افزایش قیمت از سوی واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی، آنها باید مطابق رویه مرسوم، مستندات بهای تمام شده برای بررسی به سازمان ارایه کنند تا در صورت تأیید، پس از تصمیم‌گیری نهایی در کارگروه تنظیم بازار و ابلاغ به شرکت، قیمت‌های جدید اعمال شود. بنابراین به گفته این مقام مسوول هرگونه افزایش قیمت بدون طی مراحل یاد شده فاقد وجاهت بوده و برخورد قانونی لازم در این خصوص انجام می‌شود.اواخر دی ماه رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اعلام کرد که برخی تولید‌کنندگان لوازم خانگی در روزهای اخیر قیمت محصولات خود را ۸ تا ۱۲ درصد افزایش دادند. بیشترین افزایش قیمت مربوط به یخچال و فریزر و کولر آبی بود و قیمت ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی تغییری نکرده بود. بعد از این صحبت‌ها، این موضوع از سازمان حمایت پیگیری و حالا بعد از حدود ۲۵ روز پاسخ داده شده است. در این مدت قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی هم گفته بود تولیدکنندگان لوازم خانگی مجوزی برای افزایش قیمت دریافت نکرده‌اند و اگر افزایشی صورت گرفته، بدون مجوز بوده است. همچنین هفته پیش رییس سازمان تعزیرات حکومتی گفته بود گزارشی مبنی بر گرانفروشی لوازم خانگی از سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و اتحادیه‌ها برای این سازمان ارسال نشده و به محض ارسال، بدون نوبت رسیدگی خواهد شد. بنابراین مشخص نیست هنوز هم این اطلاعات برای سازمان تعزیرات ارسال شده یا نه و تکلیف قیمت لوازم خانگی چیست. البته باید به این نکته هم اشاره شود که میانه دی ماه دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از افزایش ۳۹ درصدی قیمت نهاده‌های تولید از ابتدای امسال تاکنون خبر داده و از وزارت صمت خواسته بود که به قیمت‌گذاری دستوری برای کالای نهایی پایان دهد و به جای آن بر تامین و نظارت بر نهاده‌های تولید متمرکز شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران