شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با برخورداری کشور از دریا در شمال و جنوب و وجود پتانسیل‌های متعدد، هدف‌گذاری استفاده از ظرفیت‌های دریاها شامل صنعت آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته در قالب مقوله‌ای تحت عنوان

ایجاد  ۱۵ هزار شغل بنیاد برکت در جنوب شرق دریای خزر 

با برخورداری کشور از دریا در شمال و جنوب و وجود پتانسیل‌های متعدد، هدف‌گذاری استفاده از ظرفیت‌های دریاها شامل صنعت آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته در قالب مقوله‌ای تحت عنوان «اقتصاد دریا» بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. متاسفانه علی‌رغم اقدامات صورت گرفته، وجود حلقه‌های مفقوده از جمله عدم تعریف زنجیره ارزش و فقدان یک نگاه سیستماتیک، باعث شده تا فعالیت‌های حول محور «اقتصاد دریا» آن‌چنان که باید و شاید با توفیق و بازدهی بالا همراه نبوده باشد. در همین راستا، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فوق‌العاده در شمال کشور و با مطالعات گسترده و آسیب‌شناسی‌های کارشناسانه، طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تأمین تولید آبزیان را در جنوب شرق دریای خزر تهیه کرده است. محمد ترکمانه، مدیرعامل بنیاد برکت درباره این طرح توضیح داد: بنیاد با هدف تشکیل و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته و اشتغال‌زایی در این حوزه در جنوب شرق دریای خزر، طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان را در استان گلستان و با محوریت شهرهای گمیشان و بندر ترکمن اجرا می‌کند. مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: در این طرح ۷ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای ایجاد ۱۵ هزار شغل در مناطق محروم استان گلستان در حوزه آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته صورت می‌گیرد و بزرگ‌ترین سایت پرورش ماهی در قفس در کشور در منطقه گمیشان احداث می‌شود. وی یادآور شد: ۷ هزار و ۸۰۰ شغل از این ۱۵ هزار شغل به شکل مستقیم ایجاد می‌شود. ترکمانه ادامه داد: برای اجرای هر چه بهتر این طرح، تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد برکت، استانداری و شیلات استان گلستان با هدف مشارکت در تولید کالاهای اساسی با تمرکز بر آبزیان، محرومیت‌زدایی از منطقه گمیشان و ترکمن صحرا با ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه منطقه‌ای به امضا رسیده است.  وی از در اولویت بودن طرح‌های اشتغال‌زایی در حوزه آبزی‌پروری خبر داد و گفت: بنیاد برکت از سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی طرح‌های اشتغال‌زایی در رسته آبزی‌پروری را به شکل ویژه در دستور کار خود قرار داده است. ترکمانه اضافه کرد: تا به امروز ۲ هزار و ۱۰۰ طرح اشتغال‌زایی در حوزه پرورش آبزیان راه‌اندازی شده است و تا پایان امسال نیز ۹۲۰ طرح دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید. به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد حمایت و ارایه تسهیلات به طرح‌های تولید آبزیان در مدل‌های پرورش در قفس و پن را در استان‌های برخوردار از دریا به شکل ویژه دنبال می‌کند. وی اظهار امیدواری کرد به زودی طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان در سایر استان‌های همجوار با دریا اجرایی شود. ترکمانه با اشاره به فعالیت‌های بنیاد برکت در استان گلستان خاطرنشان کرد: تاکنون ۴ هزار و ۶۵۶ طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در مناطق محروم استان اجرا شده که ایجاد فرصت‌های کسب و کار برای ۱۴ هزار نفر را به دنبال داشته است.

نگهداری از راه‌های شازند با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال

مرکزی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی از تحقق پروژه‌های راهداری در شهرستان شازند خبر داد.  مهرداد جهانی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک شهرستان شازند در زمینه شبکه راه‌های ارتباطی و اهمیت کریدوری محور اراک - بروجرد اظهار کرد: در راستای پیشبرد اهداف سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی برای نگهداری از راه‌های ارتباطی حوزه استحفاظی شهرستان شازند هزینه شده است.  وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی بعمل آمده، امسال برای نگهداری از رویه آسفالتی در راه‌های شهرستان شازند افزون بر ۴۳۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که‌ شامل لکه‌گیری و روکش آسفالت محور اراک-بروجرد، شازند-دوراهی و شازند-ازنا است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی تصریح کرد: پروژه لکه‌گیری و روکش آسفالت محور اراک-بروجرد در محدوده دوراهی شازند تا پلیس راه توره در دو مسیر رفت و برگشت، با ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب دو قرارداد اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده است که این اقدام موجب فراهم ساختن رضایت کاربران جاده‌ای شده است. وی در ادامه گفت: عملیات اجرای پروژه روکش آسفالت محور شازند-ازنا نیز بتازگی شروع شده و طبق برنامه زمان‌بندی شده قبل از شروع بارش‌های فصلی و برودت هوا اتمام یافته و به بهره‌برداری خواهد رسید. به گفته جهانی پروژه لکه‌گیری هندسی محور شازند - دوراهی نیز با ۳۰ میلیارد ریال اعتبار دارای بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با تأکید بر استمرار اقدامات لازم برای ایمن‌سازی محورهای مواصلاتی استان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین دغدغه و اولویت در زمینه راهداری، ارتقای ایمنی راه‌ها و رفع نقاط پرحادثه و مستعد حادثه است که بخش عمده‌ای از این مهم به صورت شبانه‌روزی با تلاش راهداران استان به صورت جاری، اقدام سریع و در قالب پروژه‌های امانی با به‌کارگیری ماشین‌آلات و تجهیزات سازمانی انجام می‌شود. وی اضافه کرد: در راستای ارتقای ایمنی راه‌های شهرستان شازند نیز در سال جاری اقدامات قابل توجهی به عمل آمده است که مهم‌ترین آنها بهره‌برداری از فاز نخست پروژه احداث روشنایی طولی به طول دو کیلومتر در محور اراک-بروجرد محدوده شهر توره است. جهانی در ادامه اظهار کرد: ایین شروع عملیات اجرایی پروژه احداث سیستم روشنایی طولی در محور اراک-بروجرد همزمان با یوم‌الله ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ با اعتباری برابر با ۶۰ میلیارد ریال برگزار شد که با تلاش‌های بسیار و هم افزایی بعمل آمده توسط پیمانکار بخش خصوصی و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی طی این مدت، در فاز نخست دو کیلومتر از این پروژه به بهره‌برداری رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران