شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ذوب‌آهن اصفهان، قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس و نامی که حتی برای یک بار هم که شده به گوش اکثر مردم ایران خورده است

ذوب‌آهن اصفهان قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس

ذوب‌آهن اصفهان، قلب صنعت فولاد ایران، نگینی در دشت طبس و نامی که حتی برای یک بار هم که شده به گوش اکثر مردم ایران خورده است و از منظر بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اقتصاد و صنعت کشور، حرکت ایران به سمت صنعتی شدن را پی‌ریزی کرد . این مجتمع عظیم صنعتی نه تنها رویای ایرانیان برای دستیابی به صنعت فولاد را محقق ساخت، بلکه زمینه ساز شکل‌گیری سایر واحدهای فولادی شد و در تولد و رشد دیگر صنایع نیز موثر بود. تربیت ۱۰۰ هزار مدیر، مهندس و کارگر ماهر در این دوران، چالش کمبود نیروی انسانی ماهر در دهه ۴۰ و ۵۰ را پوشش داد تا صنایع پس از ذوب‌آهن به لحاظ منابع انسانی با مشکل عمدهای مواجه نباشند. تاثیر ذوبآهن در راه‌اندازی معادن و توسعه زیرساخت‌های صنعت فولاد، کم اهمیت‌تر از تربیت نیروی انسانی نبود و عملاً امکان شکل‌گیری واحدهای فولادی جدید را فراهم آورد، کارخانه‌هایی که در تاسیس، توسعه و حتی مدیریت امروز آنها شاهد حضور پر رنگ ذوب‌آهنیها هستیم. ذوب‌آهن اصفهان هم‌اکنون با شرکت‌های زیر مجموعه میزبان حدود ۱۷ هزار نفر پرسنل است و معیشت کارگران معادن زغال سنگ ایران نیز از این کارخانه عظیم تأمین می‌شود. کارخانه‌ای که همچون مادری بخشنده هر آنچه در توان داشت برای طراحی، ساخت و توسعه صنایع مختلف مانند مجتمع فولاد مبارکه، خوزستان، خراسان، قروه، یزد و... در سراسر این مرز پر گهر به کار گرفت تا همه در کنار همدیگر طعم شیرین رشد و بالندگی را بچشند و معیشت ایران و ایرانی را رونق بخشند. ذوب‌آهن اصفهان که تلاشگران آن در پیروزی انقلاب اسلامی دوشادوش مردم علیه رژیم ستم شاهی فعالیت نمودند، در سال‌های دفاع مقدس نیز با اعزام نیرو به جبهه، پشتیبانی از جنگ با ساخت قطعات و تجهیزات و همچنین تقدیم ۲۸۷ شهید، حضور جانانه‌ای در این پیکار حق علیه باطل داشت و تا همیشه نماد ایثارگری در خانواده صنعت کشور شد.

پایان ۱۴۰۲، اتمام گازرسانی شهرها و روستاهای مازندران

سرپرست شرکت گاز مازندران خبر داد: تا پایان ۱۴۰۲، فعالیت گازرسانی در همه شهرها و روستاهای مازندران به اتمام می‌رسد. «قاسم مایلی رستمی» سرپرست شرکت گاز مازندران در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه تبرستان، اظهار کرد: خوشبختانه و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ۵۹ شهر از ۶1 شهر استان مازندران از نعمت گاز بهره‌مند هستند. قاسم مایلی رستمی افزود: از مجموع ۳ هزار و ۶۱۳ روستا، ۲ هزار و ۴۶۷ روستا گازدار شدند، گازرسانی ۱۷۵ روستا در دست اقدام است، فعالیت گازرسانی ۳۳۲ روستا نیز در سال آینده آغاز خواهد شد. وی با اعلام اینکه تا پایان ۱۴۰۲، فعالیت گازرسانی در همه شهرها و روستاهای مازندران به اتمام می‌رسد، مجموع هزینه‌های عمرانی در سال جاری را را بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱، هزار میلیارد تومان دیگر به بودجه اضافه و ۹۹ درصد از روستاها و ۱۰۰ درصد شهرهای استان از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد. مایلی رستمی با بیان اینکه خرسندیم که تاکنون شاهد قطعی گاز نبودیم، نسبت به مصرف بهینه و صرفه‌جویی توسط مشترکین هشدار داد و تاکید کرد: پایش عملکرد ادارات، محددودیت صنایع و اقدامات دیگر همواره در دستور کارمان قرار دارد‌. سرپرست شرکت گاز مازندران با اشاره به اضافه شدن خط گاز ترکمنستان به مازندران یادآور شد: از بابت این اتفاق خرسندیم ولی انتظارمان از مشترکین خانگی که ۷۰ درصد و مشترکان صنایع که حدود ۳۰ درصد هستند رعایت صرفه‌جویی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران