شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا | حدود ۷۶۰ میلیون تن برنج در سال جاری ترخیص و وارد کشور شده که این رقم حدود ۲۷ درصد واردات کالاهای اساسی با ارز نیمایی را دربرمی‌گیرد.

۲۷ درصد ارز نیمایی کالای اساسی به برنج رسید

ایسنا | حدود ۷۶۰ میلیون تن برنج در سال جاری ترخیص و وارد کشور شده که این رقم حدود ۲۷ درصد واردات کالاهای اساسی با ارز نیمایی را دربرمی‌گیرد.

برنج از اقلامی است که تا حدود دو سال پیش با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شد اما بعد از آن از لیست ارز ترجیحی خارج و با ارز نیمایی انجام می‌شود.

بررسی وضعیت واردات برنج در سال جاری نشان می‌دهد که از ابتدای سال تا ۱۹ آذرماه در مجموع ۲۱.۸ میلیون تن کالای اساسی در ۲۵ گروه کالایی وارد شده که ارزش آن بالغ بر ۱۳.۳ میلیارد دلار بوده است.

همچنین از واردات کالای اساسی، هفت قلم به وزن ۱۹.۳ میلیون تن و ارزش ۱۰.۵ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ وارد شده و مابقی با ارز نیمایی بوده است؛ به‌طوری که در دوره مورد بررسی ۲.۷ میلیون تن کالای اساسی به ارزش بیش از ۲.۸ میلیارد دلار با ارز نیمایی وارد کشور شده است.

اما از مجموع کالاهای وارد شده با ارز نیمایی ۸۹۲.۸ هزار تن به ارزش بیش از ۷۵۹.۱ میلیون دلار به واردات برنج اختصاص دارد که نشان می‌دهد که ۳۳ درصد وزن و ۲۷ درصد ارزش واردات با ارز نیمایی به برنج اختصاص دارد.

میزان واردات برنج در سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۲۸ درصد از لحاظ وزنی و ۱۸ درصد ارزش رشد دارد، واردات این کالا از ابتدا تا ۱۹ آذرماه سال پیش ۶۹۹.۹ هزار تن به ارزش بیش از ۶۴۱.۳ میلیون دلار ثبت شده بود. این در حالی است که با توجه به ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مرداد تا اواخر آبان ماه، به صورت محدود و با شرایط خاص فقط حدود ۱۵ هزار تن ترخیص انجام شد. گزارش مرکز آمار نیز نشان داده بود که در آبان ماه سال جاری، هر کیلو برنج وارداتی به‌طور متوسط ۲۷ هزار تومان قیمت داشته و تا بیش از ۳۲ هزار تومان هم فروش رفته است که نسبت به مهرماه امسال ۲.۷ درصد و در مقایسه با آبان سال ۱۸.۷ درصد افزایش قیمت داشت.

دپوی ۶۰۰ هزارتن سیب در سردخانه‌ها

ایلنا | دبیر خانه کشاورز استان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: حدود ۶۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌ها دپو شده است این در حالی است که روزانه هزار تن صادر می‌شود که این حجم بسیار کم است و باید روزانه ۵ هزار تن سیب از کشور خارج شود. محمد رئوف سپهرالدین، با اشاره به مشکلات پیش‌روی صادرات سیب درختی، گفت: در حال حاضر روند صادرات سیب درختی دشوار شده، این در حالی است که حجم قابل توجهی از سیب درختی در سردخانه‌های کشور دپو شده است. وی ادامه داد: مشکلات پیش روی صادرات عبارتند از؛ دشواری در بازگشت ارز حاصل از صادرات، افزایش تعرفه‌ها در مرزها، مشکلات در حمل و نقل محموله‌ها.

رئوف با اشاره به افزایش تعرفه خروج محموله از مرز افغانستان، گفت: در سال‌های گذشته تعرفه خروج محموله از مرز افغانستان 20 تا 30 میلیون بود این در حالی است که در سال جاری این هزینه با افزایش 4 تا 5 برابری به 100 تا 120 میلیون رسیده است. مرز افغانستان به این دلیل برای ما اهمیت دارد که از این مرز محموله‌ها به پاکستان و هندوستان ارسال می‌شود. این فعال اقتصادی ادامه داد: بعد از مشکلات ایجاد شده در مرز افغانستان بنا بر این گذاشته شد که با رایزنی‌ها وزارت امور خارجه مسیر جدیدی از مرزهای پاکستان تعریف شود که مستقیم از این کشور محموله‌های تجاری به کشورهای هدف صادراتی ما ارسال شود.

به گفته وی، کشتی‌های مورد نیاز برای صادرات سیب در بندر عباس به میزان کافی وجود ندارد و ما در این زمینه با چالش‌های جدی مواجه هستیم. این فعال اقتصادی تصریح کرد: جلساتی در میز سیب استان برای رفع این مشکلات برگزار شده است تا درخصوص برطرف کردن این مشکلات چاره‌اندیشیده شود. برای رفع این مشکلات قرار است هیاتی از استان به هندوستان برود و مستقیم مشکلات در زمینه بازگشت ارز برطرف شود.رئوف میزان صادرات سیب به عراق را کم عنوان کرد و افزود: کامیون‌های حمل سیب در عراق هزینه حمل و نقل را افزایش داده‌اند و همین مساله قدرت رقابت ما را با کشور ترکیه کاهش داده است. ما از این کشور تقاضا کردیم که کامیون‌های ایرانی بتوانند مستقیم محموله‌ها را به اربیل برسانند اما مافیای پشت شرکت‌های حمل و نقل عراق موافقت نکردند چرا که با این اقدام منافع آنها به خطر می‌افتد.

وی بابیان اینکه حدود 600 هزار تن سیب در سردخانه‌ها دپو شده است، گفت: روزانه حدود هزار تن سیب صادر می‌شود که این روند بسیار کند است یعنی در 3 ماه 90 هزار تن سیب می‌توان صادر کرد که این حجم در برابر 600 هزار تن سیب دپو شده در سردخانه‌ها قابل توجه نیست و در روز باید حداقل 5 هزار تن خارج شود.

به گفته این فعال اقتصادی، بازار داخلی نیز کشش لازم برای مصرف این حجم سیب را ندارد. رئوف قیمت ذخیره کردن هر کیلو سیب در سردخانه‌ها را 900 تومان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر همه سیب‌ها در سردخانه‌ها هستند و سیبی در دست باغداران باقی نمانده است. نیاز بازار شب عید در حدود 40 یا 50 هزار تن است و باید برای صادرات سیب چاره‌ای اندیشیده شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران