شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا| تکمیل ظرفیت قانونی استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالای اساسی و افزایش آن در سال جاری،

ایسنا| تکمیل ظرفیت قانونی استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالای اساسی و افزایش آن در سال جاری، با ثبت واردات ۱۰.۵ میلیارد دلاری در کمتر از ۹ ماه مواجه شده که تا اینجا حداقل ۲.۵ میلیارد دلار بیش از رقم مصوب امسال است. در آستانه حذف ارز ۴۲۰۰ از چرخه تجاری ایران، بررسی آخرین وضعیت واردات اقلام اساسی در گزارشی که ارونقی - معاون فنی گمرک - به ایسنا اعلام کرد نشان داد که از ابتدای سال جاری تا ۱۹ آذر ماه، ۲۱.۸ میلیون تن، کالای اساسی به ارزش ۱۳.۳ میلیارد دلار وارد شده است که از این رقم ۱۹.۱ میلیون تن به ارزش ۱۰.۵ میلیارد دلار به کالاهایی اختصاص دارد که با نرخ ۴۲۰۰ تومان تامین ارز شده‌اند یعنی مجموع واردات اقلامی شامل گندم، ذرت، جو، انواع دانه‌های روغنی، روغن‌های خوراکی و بخشی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی. 

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، در دوره مورد بررسی ‌۸۷.۶ درصد حجم و ۷۸.۹ درصد ارزش واردات کالای اساسی با ارز ترجیحی بوده و مابقی با نرخ نیمایی بوده است. جزییات این گزارش نشان می‌دهد که ۴.۷ میلیون تن گندم به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار، ۶.۵ میلیون تن ذرت به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار، ۲.۵ میلیون تن جو به ارزش ۷۳۹.۶ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده است.

همچنین از دیگر اقلام وارداتی با ارز ترجیحی ۱.۹ میلیون تن انواع دانه‌های روغنی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار، ۱.۴ میلیون تن روغن خوراکی به ارزش ۱.۹ میلیارد دلار و ۱.۹ میلیون تن کنجاله سویا به ارزش بیش از یک میلیارد دلار است.

در رابطه با دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز از ابتدای سال جاری تا ۱۹ آذر ماه بیش از ۱۵.۲ هزار تن به ارزش بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار واردات ثبت شده است. از مجموع واردات کالاهای اساسی ۲.۷ میلیون تن به ارزش ۲.۸ میلیارد دلار نیز با ارز نیمایی وارد کشور شده که شامل اقلامی مانند برنج، شکر خام، لاستیک، داروهای دام و کودهای شیمیایی می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران