شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مشاور بازرگانی اتحادیه دامداران استان البرز خاطرنشان کرد: خشکسالی در سال جاری باعث شد نتوانیم یونجه مورد نیاز کشور را تامین کنیم

۱۸ هزار تن یونجه از روسیه ثبت سفارش شد

مشاور بازرگانی اتحادیه دامداران استان البرز خاطرنشان کرد: خشکسالی در سال جاری باعث شد نتوانیم یونجه مورد نیاز کشور را تامین کنیم از این‌رو ۱۸هزار تن یونجه از روسیه ثبت سفارش کردیم. کسری لشکری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره میزان واردات یونجه گفت: وزارت جهاد کشاورزی با واردات یونجه از روسیه مشروط به داشتن گواهی بهداشت گیاهی موافقت کرده و در حال حاضر نزدیک به 18 هزار تن ثبت سفارش انجام شده است. به گفته وی، در سنوات گذشته یونجه از اسپانیا وارد می‌شد. این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا برای واردات یونجه ارز ترجیحی تخصیص داده می‌شود؟ گفت: ارز واردات یونجه نیمایی است از این رو خرید آن برای دامداران توجیه اقتصادی ندارد. واردات این محصول با ارز نیمایی باعث افزایش قیمت تمام شده محصول خواهد شد. لشکری با بیان اینکه امکان تولید و صادرات یونجه در سنوات گذشته فراهم بود، خاطرنشان کرد: در سال جاری خشکسالی شدید و کم آبی میزان کشت را تا حدود زیادی کاهش داد و در بسیاری از مزارع تغییر کشت صورت پذیرفت. با تغییر روش آبیاری و استفاده از روش‌های نوین آبیاری و مکانیزاسیون کشاورزی می‌توان علاوه بر افزایش تولید در هر هکتار میزان بهره وری را بالا برد و اینگونه تا حدودی کم آبی را جبران کنیم. این فعال حوزه واردات نهاده‌های دامی در ادامه تصریح کرد: قدیمی بودن زیرساخت‌های کشاورزی، ماشین آلات و ادوات کشاورزی میزان بهره‌وری را بسیار پایین آورده است اگر تسهیلات برای واردات ماشین آلات مدرن تامین شود بدون تردید شاهد افزایش تولید با کیفیت بالا خواهیم بود. مشاور بازرگانی اتحادیه دامداران البرز افزود: واردات یونجه از کشورهای صاحب تکنولوژی مانند اسپانیا بهتر است چراکه کیفیت تولید آنها مرغوب‌تر است. باید بگویم یونجه تولید شده در اسپانیا بذر علف و مخلوط علف هرز ندارد، پروتئین بالاتری دارد و از روش دهیدراتاسیون برای خشک کردن آن استفاده می‌شود که ماندگاری آن را افزایش می‌دهد ولی در مقایسه با یونجه روسیه و قزاقستان خیلی گرانتر است. وی در ادامه افزود: با هدف حمایت از تولید داخلی و افزایش مصرف لبنیات در کشور بهتر است که سوبسید جداگانه‌ای برای واردات یونجه در نظر گرفته شود تا نه به افزایش قیمت داخلی بینجامد و نه کمبود آن مانع تولید شود. اینگونه مصرف‌کننده نهایی و اقشار کم درآمد می‌توانند از پروتئین موجود در شیر و لبنیات بهره مند شوند و سلامت جامعه به خطر نیفتد. لشکری در پایان گفت: می‌توان از یونجه به صورت پلیت استفاده کنیم که اگر همراه با بخار و فشار بالا باشد در مراحل تولید بذرهای علف هرز از بین می‌رود و پروتئین با قابلیت جذب بالایی در اختیار دام می‌گذارد.

طی هفت ماه؛ صادرات  ۱۳۷ هزارتنی خرما

صدا و سیما|۱۳۷ هزارتن خرما در هفت ماه منتهی به آبان امسال، از کشور صادر شد. مدیرکل توسعه بازار‌های صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات خرما در مدت یاد شده درمقایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۴ و ۱۰ درصد رشد داشته است. آقای محمود بازاری افزود: انگلیس، آلمان، هلند، کانادا، هند، پاکستان، روسیه، اوکراین، ترکیه، قزاقستان، افغانستان، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان و فرانسه خریداران عمده خرمای ایران هستند. وی اضافه کرد؛ ۱۰ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور، سهم بخش کشاورزی و صنعت غذا و یک سوم صادرات این حوزه اقلام مختلف خشکبار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران