شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق اعلام گمرک ایران، با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.

رکورد ترانزیت کالای خارجی شکست

طبق اعلام گمرک ایران، با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد. سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک در خصوص کارنامه تجارت خارجی در آبان ماه توضیح داد: تجارت خارجی کشور در ماه هشتم سال، ۱۱میلیون و ۵۹۲هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۳۱۹میلیون دلار بوده است که‌ نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش ۲۷درصد رشد داشته است. بر اساس این گزارش، سهم صادرات کشور در مدت ۳۰ روز آبان ماه، هشت میلیون و ۵۵۷هزار تن به ارزش چهار میلیارد و ۲۶میلیون دلار بوده، که نسبت به مدت مشابه از لحاظ ارزش ۱۶درصد اضافه شده است. گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، پروپان مایع شده، شمش آهن، اوره، قیر، کاتود، میله‌های آهنی یا فولادی، ۱۰قلم کالای اول صادراتی کشور در این ماه بوده است‌. در خصوص واردات کالا نیز در آبان ماه سه میلیون و ۳۵هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۲۹۳ میلیون دلار وارد کشور شده است. تلفن همراه با ۳۷۵میلیون دلار، گندم با ۲۶۱میلیون دلار، ذرت با ۱۸۷میلیون دلار، برنج با ۸۳ میلیون دلار و دانه سویا با ۷۱ میلیون دلار، به ترتیب پنج کالای اول وارداتی کشور در آبان ماه بوده است. در رابطه با میزان کالاهای عبوری خارجی از کشور هم در هشت ماه نخست امسال هشت میلیون و ۱۰۱ هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده است که یک میلیون و ۱۵۳هزار تن آن در آبان ماه بوده است که رکوردی تازه در سه سال گذشته برای ترانزیت عبوری از کشور در یک ماه را به ثبت رسانده است. مضاف بر اینکه کل ترانزیت خارجی در سال ۹۹ و ۹۸ هفت میلیون و ۵۰۰هزار تن در هر سال بوده که ترانزیت خارجی در هشت ماه امسال آماری بیشتر از ۱۲ ماه هر یک از سال‌های نام برده بوده است. سخنگوی گمرک یادآور شد که خوشبختانه در سه ماه اخیر رکوردهای خوبی در سه رویه گمرکی در تجارت خارجی ثبت شده است، در ترخیص کالا در شهریور ماه با ترخیص ۵.۳میلیون تن، رکورد واردات جابه‌جا شد، در مهرماه با صادرات پنج میلیارد و ۲۹۸میلیون دلار رکورد صادرات شکسته شد و در آبان ماه با عبور یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن کالای خارجی از کشور رکورد ترانزیت جابه‌جا شد.

صادرات تهران به عشق‌آباد نصف شد

ایلنا | رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان اظهار داشت: صادرات ما به ترکمنستان کاهش پیدا کرده که علت آن یک سری از موانع است که باید برداشته شود. میزان صادرات ما به این کشور به کمتر از 500 میلیون دلار رسیده است. دو طرف علاقه‌مند به گسترش روابط هستند و نیاز به ارتباط با یکدیگر دارند. بیشترین میزان صادرات ما 1 میلیارد دلار بود که به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است. مجید محمدنژاد در مورد سفر رییس‌جمهور به عشق‌آباد و شرکت وی در اجلاس اکو اظهار کرد: آقای رییس‌جمهور برای حضور در اجلاس اکو به ترکمنستان سفر کردند ولی از آنجا که روسای جمهور سایر کشورها هم در این اجلاس شرکت کرده بودند، ارتباط دوباره‌ای بین روسای جمهور کشورهای عضو اکو برقرار شد که می‌تواند برای تجارت کشور سازنده بوده و آن را تسهیل کند. خوشبختانه با توجه به اینکه این اجلاس در ترکمنستان برگزار شد و این کشور به عنوان یکی از اعضای اکو، همسایه ما است امیدواریم که اتفاقات خوبی در حوزه صاردات، واردات و مسیر ترانزیت ایران به اوراسیا در بر داشته باشد.وی در مورد مذاکرات انجام شده بین ایران و ترکمنستان گفت: ما با ترکمنستان مروادات دیرینه‌ای داریم. کدورت‌هایی وجود داشت که باعث کمتر شدن ارتباط دو کشور در سال‌ها اخیر شده بود با این سفر به نوعی روابط دو کشور تحکیم شده است. علاوه بر این مذاکراتی پیرامون ارتباط تجاری، ترانزیت کالا، خدمات فنی و مهندسی، خرید گاز و سوآپ گاز و... بین دو کشور شده امیدواریم بتوانیم نتایج آن را ببینیم.رییس اتاق بازرگانی ایران و ترکمنستان تصریح کرد: ما به عنوان بخش خصوصی و نماینده اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان که نوک پیکان ارتباط تجاری با ترکمنستان هستیم، بیشتر در مورد تجارت و تسهیل مسائل مالی و بانکی، صدور روادید و ویزا برای تجار دو کشور و هر آنچه که بتواند ارتباط ما را تسهیل کند را پیگیری می‌کنیم و برایمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. احساس ما این است که وضعیت تجاری دو کشور بهتر خواهد شد.محمدنژاد در پاسخ به سوالی پیرامون جایگاه بخش خصوصی در مذاکرات انجام شده بیان کرد: ساختار اقتصاد ترکمنستان تا حدودی دولتی است اما ما پیش از این سالانه 1 میلیارد دلار به این کشور صادرات داشتیم و چشم‌انداز صادرات 3 میلیارد دلاری به عشق آباد هم وجود داشت. قطعا بخش خصوصی در تجارت با ترکمنستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و می‌تواند جایگاه اصلی را داشته باشد.وی در ادامه خاطرنشان ساخت: صادرات ما به ترکمنستان کاهش پیدا کرده که علت آن یک سری از موانع است که باید برداشته شود. میزان صادرات ما به این کشور به کمتر از 500 میلیون دلار رسیده است. دو طرف علاقه‌مند به گسترش روابط هستند و نیاز به ارتباط با یکدیگر دارند. بیشترین میزان صادرات ما 1 میلیارد دلار بود که به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران