شماره امروز: ۵۴۷

واردات دارو در برابر صادرات مواد غذایی

| | |

داده‌های گمرک ایران می‌گوید، در سال گذشته حدود 80 میلیون دلار کالا از امریکا به ایران وارد شده که عمدتا دارو و تجهیزات پزشکی است.

داده‌های گمرک ایران می‌گوید، در سال گذشته حدود 80 میلیون دلار کالا از امریکا به ایران وارد شده که عمدتا دارو و تجهیزات پزشکی است. در این سال، از ایران نیز در حدود 130 هزار دلار کالا که عمدتا برخی مواد غذایی سوپرمارکتی است، به امریکا ارسال شده است. آخرین آمار گمرک از تجارت کالایی میان ایران و امریکا که مربوط به سال 99 است، نشان می‌دهد که در این سال، حدود 80 میلیون دلار کالا از ایالات‌متحده امریکا به ایران صادر شده است در حالی که میزان صادرات ایران به این کشور، حدود 130 هزار دلار بوده است. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس این آمار که روی سایت اتاق بازرگانی تهران نیز بارگذاری شده است، طی سال گذشته بیشترین کالایی که از امریکا به ایران صادرات شده، دارو و تجهیزات پزشکی و ادوات آزمایشگاهی است. همچنین انواع مکمل‌های غذایی و محصولاتی با شناسه تعرفه خمیر چوب، نیز در میان فهرست کالاهای صادر شده از امریکا به ایران دیده می‌شود. از آن سو، میزان صادرات ایران به ایالات‌متحده‌امریکا رقم ناچیزی در حدود 130 هزار دلار است که بر اساس داده‌های گمرک ایران، بیشترین آن مربوط به انواع ترشی‌جات شامل خیارشور و سبزیجات خشک‌شده می‌شود. به گفته احمدرضا فرشچیان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، طی سال‌های اخیر صادرات کالایی ایران به امریکا تقریبا صفر بوده و آنچه از ایران نیز به این کشور صادرات شده، به صورت چمدانی و برای عرضه برخی محصولات خوراکی در سوپرمارکت‌های ایرانیان ساکن در ایالات‌متحده‌امریکا بوده، از این حیث، نمی‌توان آن را جزو صادرات تلقی کرد. فرشچیان با اشاره به اینکه، تجار و شرکت‌های امریکایی سال‌هاست که کالای ایرانی نمی‌خرند و وارداتی از ایران ندارند، گفت: امور تجاری از سوی شرکت‌های امریکایی بر پایه قوانین مورد قبول این کشور و از حیث، تعاملات بین‌المللی کاملا شفاف است. از این رو، شرکت‌های امریکایی برای دوری جستن از پیامد نقض تحریم‌ها تمایلی به تجارت با ایران ندارند. وی افزود: بنابراین، آنچه در سطح بسیار محدود از صادرات کالا از ایران به امریکا دیده می‌شود، تماما مربوط به ارسال معدود کانتینر مواد خوراکی برای عرضه در مراکز خرید و سوپرمارکت‌هایی است که صاحبان آن ایرانی هستند. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تصریح کرد که صنایع غذایی ایران، چندان در امریکا شناخته شده نیست و اینکه گفته می‌شود برخی محصولات برند ایرانی در قفسه فروشگاه‌ها در برخی ایالات این کشور عرضه می‌شود، بیشتر اغراق است و واقعیت ندارد.

از سوی دیگر، حسن شکوهی رییس اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، با اشاره به اینکه واردات برخی مکمل‌های ورزشی از ایالات متحده امریکا کاهش چشمگیر یافته است، یادآور شد که انواع دارو که از امریکا به مقصد ایران روانه می‌شود، به‌طور مستقیم از این کشور وارد نمی‌شود و از طریق دوبی و برخی کشورهای اروپایی برای بازار ایران خریداری می‌شود. شکوهی با بیان اینکه طی امسال، مجوز واردات انواع مکمل‌های غذایی به کشور، از سوی وزارت بهداشت لغو شده و در هفت ماه سال 1400، حتی یک یورو از این محصولات به ایران وارد نشده است، افزود: واردات داروهای امریکایی به ایران همچنان ادامه دارد، هر چند این داروها به‌طور مستقیم از ایالات‌متحده‌امریکا وارد ایران نمی‌شود. وی در همین رابطه، به واردات برخی محصولات شرکت دارویی فایزر به ایران اشاره کرد و افزود: داروهای ساخت فایزر، عمدتا از دیگر سایت‌های این شرکت در کشورهای اروپایی از جمله ایرلند و آلمان خریداری و وارد ایران می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران