شماره امروز: ۵۴۷

یک مقام مسوول در وزارت صمت خبر داد

| | |

تمامی خدمات مربوط به تجارت خارجی تا قبل از گمرک و تبادل میان دستگاه‌ها تا پایان سال الکترونیکی و هوشمند می‌شود.

صدور نماد از 5  روز به چند ساعت کاهش یافت

تعادل | 

تمامی خدمات مربوط به تجارت خارجی تا قبل از گمرک و تبادل میان دستگاه‌ها تا پایان سال الکترونیکی و هوشمند می‌شود. متولی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران توضیح داد که در حوزه ارایه نماد الکترونیک، کاهش زمان صدور مجوز و تنظیم نظام رتبه‌بندی نیز اقداماتی انجام شده که نه تنها به کارها سرعت می‌بخشد، بلکه عامل انسانی در این فرایند الکترونیکی حذف یا به حداقل می رسد. همچنین در راستای حمایت از کسب و کارها مدت زمان صدور نماد از ۵ روز به چند ساعت کاهش یافته است. البته به گفته این مقام مسوول در وزارت صمت، همچنان مشکلاتی برای صدور کارت بازرگانی وجود دارد که با رایزنی میان وزارت صمت و قوه قضاییه وب سایت استعلام عدم سوءپیشینه کیفری در سامانه جامع تجارت مهیا شد و در اختیار وزارت صمت قرار گرفت، اما اکنون این وب سایت به علت اینکه از سوی قوه قضاییه ارتباط با آن قطع شده قابل دسترسی نیست، بنابراین برای رفع مشکل صدور کارت بازرگانی وب سرویس جایگزین از سوی قوه قضاییه به صورت برخط در اختیار وزارت صمت قرار دارد تا کار صدور کارت بازرگانی با وقفه مواجه نشود اما این موضوع به علتی اینکه متقاضی کارت بازرگانی برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه باید از طریق درگاه قوه قضاییه اقدام کند، باعث شده تا زمان صدور کارت بازرگانی بین یک تا دو روز طولانی‌تر شود.

   تمام خدمات تجاری الکترونیکی می‌شود

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی روز گذشته در نشستی خبری اظهار کرد: تمامی خدمات اعم از صدور و تمدید کارت بازرگانی، درخواست رتبه، درخواست بازنگری رتبه کار و... در بخش تجارت وزارت صمت الکترونیکی شده است و گام نهایی که وزارتخانه و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به صورت عملیاتی دنبال می‌کند این است که علاوه بر الکترونیکی شدن خدمات وزارتخانه در حوزه تجارت این خدمات هوشمند نیز شود یعنی نقش عامل انسانی در ارایه خدمات به حداقل برسد یا حتی حذف شود. علی رهبری افزود: حذف نقش عوامل انسانی در صدور و تمدید کارت بازرگانی به صورت پایلوت (آزمایشی) در ۳ استان عملیاتی شده که امیدواریم تا پایان سال به تمامی استان‌ها توسعه پیدا کند؛ همچنین علاوه بر الکترونیکی شدن خدمات حوزه تجارت در تلاش هستیم تا خدمات این حوزه تا پایان سال جاری یا حداکثر تا پایان سه ماهه سال ۱۴۰۱ هوشمند شود.

وی با بیان اینکه همه خدمات مربوط به تجارت خارجی کشور تا قبل از گمرک و تبادل میان دستگاه‌ها تا پایان سال الکترونیکی می‌شود، ادامه داد: در حوزه ارایه نماد الکترونیک، کاهش زمان صدور مجوز و تنظیم نظام رتبه‌بندی هم اقداماتی انجام شده است به‌طوری که امروز در یک سالگی رتبه‌بندی دو شرکت برای اجرای نظام رتبه‌بندی با ما همکاری می‌کنند و امروز تک اپراتوری در این حوزه وجود ندارد.

رهبری در ادامه با اشاره به اینکه در بحث محیط کسب و کار مساله خوب شناسایی شده اما خوب تجزیه و تحلیل نشده است، اظهار کرد: در راستای حمایت از کسب و کارها مدت زمان صدور نماد را از ۵ روز به چند ساعت رساندیم و فرایند صدور کارت بازرگانی را با تلاش‌های گسترده به نقطه مطلوبی رساندیم. وی افزود: ما در اینماد بدون ستاره که متقاضی کمتر از ۱۰ دقیقه می‌تواند بگیرد، یک محدودیتی قرار داریم که شخص می‌تواند ۵۰ تراکنش با سقف ۵۰ میلیون تومان داشته باشد و اگر از این حد بیشتر باشد، موظف است که طی ۱۰ روز فرایند اخذ اینماد با ستاره را طی کند.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت در رابطه با سامانه جامع تجارت گفت: در رابطه با سامانه جامع تجارت و اختلافات موجود با سامانه جامع گمرکی وزارت اقتصاد، در تاریخ هشت آبان ماه معاون اول رییس‌جمهور یک مصوبه تقریبا ۷۰‌بندی را به دستگاه‌های مختلف جهت حل و فصل چالش‌ها ابلاغ کرد که در نهایت سامانه جامع تجارت به نقطه تکامل خود برسد. وی افزود: بر اساس جلساتی که در حال برگزاری است پیشرفت‌ها خوب است، اما چالش‌های اصلی همچنان پابرجاست. البته وزیر اقتصاد یک نماینده ویژه در این خصوص تعیین کرده است ولی هنوز به مسائل اصلی و چالش زا نرسیده‌ایم. به هر حال امیدوار هستیم هرچه سریع‌تر این چالش‌ها رفع شود.

    صدور کارت بازرگانی با تاخیر ۲ روزه

در ادامه محمد جواد هادی معاون تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت در پاسخ به سوال مهر در رابطه با بروز برخی مشکلات در خصوص صدور کارت بازرگانی، تصریح کرد: در اواخر سال گذشته مشکلاتی برای صدور کارت بازرگانی وجود داشت. با رایزنی میان وزارت صمت و قوه قضاییه وب سایت استعلام عدم سوء پیشینه کیفری در سامانه جامع تجارت مهیا شد و در اختیار وزارت صمت قرار گرفت اما اکنون این وب سایت به علت اینکه از سوی قوه قضاییه ارتباط با آن قطع شده قابل دسترسی نیست لذا برای رفع مشکل صدور کارت بازرگانی وب سرویس جایگزین از سوی قوه قضاییه به صورت برخط در اختیار وزارت صمت قرار دارد تا کار صدور کارت بازرگانی با وقفه مواجه نشود.

وی افزود: اما این موضوع به علتی اینکه متقاضی کارت بازرگانی برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه باید از طریق درگاه قوه قضاییه اقدام کند، باعث شده است تا زمان صدور کارت بازرگانی بین یک تا دو روز طولانی‌تر شود. در ادامه این نشست فرانک ابوالعصوم مدیر پروژه رتبه‌بندی کسب و کار الکترونیکی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت با اشاره به وضعیت تجارت الکترونیکی در کشور گفت: در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ ارزش مالی تجارت الکترونیکی ۵۶۰ هزار میلیارد تومان و تعداد معاملات تجارت الکترونیکی در کشور یک میلیارد و ۸۹۴ هزار بوده است و همچنین ۱۶ هزار و ۳۸۹ اینماد اعطا شده است. وی در مورد تعداد کسب و کارهای اینترنتی اظهار کرد: حدود ۳۰۵ هزار کسب و کار به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند اما به صورت رسمی ۱۰۴ هزار کسب و کار به‌صورت اینترنتی فعالیت دارند که براین اساس می‌توان تخمین زد که حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر به‌طور مستقیم در حوزه کسب و کارهای اینترنتی فعالیت دارند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران