شماره امروز: ۵۴۷

انتشار گزارش عملکرد ۶ ماهه قانون بودجه ۱۴۰۰

| | |

گزارش اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بازه زمانی شش ماهه نخست، به مجلس شورای اسلامی ارایه شد.

گزارش اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بازه زمانی شش ماهه نخست، به مجلس شورای اسلامی ارایه شد.

به گزارش تسنیم، گزارش اجرای قانون بودجه سال 1400 در بازه زمانی شش ماهه نخست، از سوی دیوان محاسبات به مجلس شورای اسلامی ارایه شد.

دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: این اقدام که برای نخستین‌بار پیش از ارایه لایحه بودجه سال آینده و براساس بررسی کلیه احکام و تبصره‌های قانون بودجه انجام شده است، به دولت و مجلس در تدوین و تصویب هرچه بهتر لایحه بودجه سال 1401 به ویژه در بخش شرکت‌های دولتی کمک شایانی می‌کند.

براساس این گزارش، از مجموع 410 حکم مندرج در قانون بودجه سال جاری، 82 حکم یعنی تنها 20 درصد آن به صورت کامل اجرا شده است، 238حکم معادل 58 درصد دارای عملکرد ناقص بوده و 90 حکم معادل 22 درصد نیز فاقد عملکرد بوده‌اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد در حالی که طبق بند (ف) تبصره 20 قانون بودجه سال 1400 باید تمامی 49 آیین نامه لازم جهت اجرای کلیه بندها و تبصره‌های قانون بودجه تا پایان خردادماه به تصویب هیات وزیران می‌رسید، اما تا پایان شهریورماه تنها 25 تصویب‌نامه معادل 51 درصد تصویب و ابلاغ شده است و 24 مورد معادل 49 درصد به مرحله ابلاغ نرسیده است. در بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور از اجرای قانون بودجه سال 1400 در بازه زمانی 6 ماهه نخست سال، می‌توان به عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی نسبت به انجام تکلیف قانونی (در راستای ایجاد شفافیت و انضباط مالی) جهت درج اطلاعات در سامانه‌هایی همچون سادا (سامانه دارایی‌ها و اموال)، پاکنام (پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری) و سامانه حقوق و مزایا اشاره کرد. بررسی‌ها حکایت از آن دارند که طی این مدت، در سامانه سادا 558 دستگاه اجرایی اموال خود را ثبت نکرده یا ناقص ثبت کرده‌اند. همچنین، در سامانه پاکنا از مجموع 382 شرکت دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، 55 شرکت اطلاعات پایه‌ای، 63 شرکت صورت‌های مالی، 52 شرکت بودجه، 82 شرکت گزارش عملکرد و نهایتا 53 شرکت اطلاعات نیروی انسانی خود را ثبت نکرده‌اند. از سوی دیگر، در سامانه حقوق و مزایا در حالی که قرار بود طبق تبصره 18 قانون بودجه، تسهیلات متعددی به بخش اشتغال اختصاص یافته و پرداخت شود، فقط کمتر از یک درصد از محل هدفمندی یارانه‌ها (بند الف) اختصاص یافته اما پرداخت نشده است و سایر بندها عملکردی نداشته‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران