شماره امروز: ۵۴۷

دیدار امیرعبداللهیان و چاووش اوغلو

| | |

در دیدار مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در روز دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد مهم‌ترین موضوعات مرتبط با روابط دو کشور

در دیدار مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در روز دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد مهم‌ترین موضوعات مرتبط با روابط دو کشور و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو قرار گرفت. به گزارش ایسنا، امیرعبداللهیان در این دیدار با تاکید بر رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش مناسبات با همسایگان و جایگاه مهم ترکیه در این خصوص، ابراز امیدواری نمود سفر رییس‌جمهور ترکیه به تهران با هدف برگزاری هفتمین اجلاس شورای عالی همکاری دو کشور در آینده نزدیک صورت پذیرد. وی تدوین سند جامع همکاری میان دو کشور را مفید برشمرد و افزود: تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری‌های اقتصادی از اهمیت زیادی در روابط دو کشور برخوردار است. در این ملاقات وزیر خارجه کشورمان همکاری دو کشور در حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع مشترک آبی را مورد تاکید قرار داد. چاووش اوغلو نیز در این دیدار ضمن استقبال از دیدگاه‌های وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ترکیه همواره با تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت نموده و ما سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ترکیه‌ای را برای همکاری با ایران ترغیب می‌کنیم و تسهیل زمینه‌های همکاری در این عرصه را خواستاریم. وزیر خارجه ترکیه نهایی‌سازی اسناد مورد نیاز برای توسعه روابط و نیز افزایش ارتباطات میان مقامات دو کشور را لازمه گسترش مناسبات برشمرد و از آمادگی آقای اردوغان برای سفر به ایران در اولین فرصت مناسب خبر داد.

گفت‌وگو پیرامون همکاری‌های پارلمانی و رسانه‌ای، تلاش مشترک برای رفع مشکلات کنسولی و قضایی، تسهیل فعالیت نمایندگی‌های دو کشور، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مهاجرت غیرقانونی و تروریسم از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو میان دکتر امیرعبداللهیان و چاووش اوغلو بود. در این ملاقات همچنین دو وزیر امور خارجه پیرامون اهم تحولات منطقه‌ای به ویژه شرایط جاری در افغانستان و یمن تبادل نظر نمودند و بر همکاری دو کشور در راستای تحکیم ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.

  امیرعبداللهیان: برای ارتقاء روابط با ترکیه سقفی قائل نیستیم

وزیر امور خارجه کشورمان گزارشی توییتری از دیدار و گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ترکیه منتشر کرد. حسین امیر عبداللهیان در توییتی نوشت:از میزبانی برادرم مولود چاووش اوغلو در تهران خرسندم. در طول این دیدار صمیمی و دوستانه، توافق کردیم که روی یک نقشه راه بلندمدت برای توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه کار کنیم. در خصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله افغانستان نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفت. ما برای ارتقای روابط با ترکیه سقفی قائل نیستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران