شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان می‌گوید اگر سیاست‌ها اصلاح نشود خطر خروج سرمایه‌گذاران افغان افزایش می‌یابد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان می‌گوید اگر سیاست‌ها اصلاح نشود خطر خروج سرمایه‌گذاران افغان افزایش می‌یابد. حدود یک سوم درخواست‌های سرمایه‌گذاری در ایران به سرمایه‌گذاران افغان مربوط می‌شود. در سال‌های گذشته تعداد زیادی از شهروندان افغانستان در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در سال‌های اخیر با ناامن شدن بیشتر این کشور و پیشروی نیروهای طالبان بر تعداد آنها افزوده شده است. حسین سلیمی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان هشدار داده که اگر ایران شرایط لازم برای حفظ سرمایه‌گذاران افغان را فراهم نکند، آنها به سمت حضور در ترکیه حرکت خواهند کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از سلیمی با اشاره به نیاز ایران به جذب منابع مالی خارجی افزود، به این دلیل ضرورت دارد با تعیین مشوق‌هایی به ترغیب سرمایه‌گذاران اقدام کرد. سلیمی تسریع در صدور ویزا، اصلاح شرایط اقامت و نیز تعیین معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی را از جمله این مشوق‌ها عنوان کرد. او درباره ارجحیت یافتن ترکیه برای سرمایه‌گذاران افغان گفت: «آنها در ترکیه با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار دلاری می‌توانند علاوه بر اقامت، گذرنامه ترکیه را نیز دریافت کرده و به سرعت مجوزهای لازم، نظیر حق تحصیل فرزندانشان را دریافت کنند. درحالی که در ایران این فرآیند طولانی بوده و آنها با سرمایه‌گذاری این رقم تنها از اقامت پنج ساله برخوردار می‌شوند که پس از پنج سال باید آن را تمدید کنند.» در سال‌های اخیر سهم شهروندان افغان در میان سرمایه‌گذاران در ایران به شکل محسوسی افزایش یافته که یکی از علت‌های مهم آن می‌تواند کم‌رغبتی سرمایه‌گذاران کشورهای دیگر باشد. جمهوری اسلامی صرف‌نظر از تحریم‌های امریکا که هر گونه همکاری اقتصادی و بازرگانی با آن را با چالش‌های فراوان روبرو می‌کند، یکی از کشورهای با بالاترین میزان تورم و کم‌ترین شفافیت در جهان به شمار می‌رود. به گفته سلیمی، که عضو هیات واگذاری مجوزهای سرمایه‌گذاری هم هست، حدود ۳۰ درصد درخواست‌هایی که در هر جلسه این هیات مطرح می‌شود از سوی سرمایه‌گذاران افغان طرح شده است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان به ایسنا گفت: «ارزش این درخواست‌ها از ۳۰۰ هزار تا حدود ۲۰ میلیون دلار متغیر است. در آخرین جلسه هیات واگذاری مجوزهای سرمایه‌گذاری که در مهرماه برگزار شد، حدود ۴۴ طرح سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار گرفت که حدود ۱۷ طرح مربوط به سرمایه‌گذاران افغان بود.» ایران و افغانستان بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک دارند. علاوه بر این اشتراکات زبانی، قومی و فرهنگی میان دو کشور از جمله عواملی هستند که تمایل به سرمایه‌گذاری متقابل در ایران و افغانستان را افزایش می‌دهند.

با این همه ادامه فشار و محدودیت‌های تحریم‌ها و تورم شدید و رکود اقتصادی در ایران، در کنار ناآرامی‌های سیاسی در افغانستان باعث شده که سرمایه‌گذاران دو کشور بیش از پیش به کشورهایی نظیر ترکیه روی می‌آورند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران