شماره امروز: ۵۴۷

رییس اتاق مشترک ایران‌و افغانستان:

| | |

رییس اتاق مشترک ایران‌و افغانستان از بهبود شرایط تجارت با این کشور بعد از استقرار طالبان و اعزام هیات‌های تجاری خبرداده و نسبت به پیش افتادن رقبای چینی و ترک در این کشور هشدار داد.

رییس اتاق مشترک ایران‌و افغانستان از بهبود شرایط تجارت با این کشور بعد از استقرار طالبان و اعزام هیات‌های تجاری خبرداده و نسبت به پیش افتادن رقبای چینی و ترک در این کشور هشدار داد.

رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت بعد از اسقرار طالبان رفت و آمد کامیون‌ها در مرزهای این کشور تسهیل شده و دیگر خبری از دریافت مبلغ رشوه از رانندگان نیست. همچنین طالبان در اولین اقدام خود اتاق مشترک متقابل را در افغانستان تشکیل داده که با وجود پیگیری‌های ما در دوره قبل میسر نشده بود.

 حسین سلیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران گفت: اگرچه بعد از جنگ داخلی افغانستان، بسته شدن مرزها و توقف رفت‌وآمد کامیون‌ها ما را نگران کرده بود ولی بعد از گذشت یکی دو هفته ارتباط‌ها برقرار شده و تقریبا می‌توان گفت حجم تجارت ما با افغانستان در دوهفته اخیر بعد از توقف یک ماهه دوباره به حالت قبل بازگشته است.

او با تاکید بر اینکه وزارتخانه‌های امور خارجه و صنعت از اتاق مشترک خواسته‌اند حضور تجاری ایران در افغانستان پررنگ‌تر شود بیان کرد: این خواست ما هم هست اما تحقق آن نیاز به حمایت بیشتر دولت دارد. 

فعلا در این راستا قرار است هیاتی از افغانستان به ایران بیاید و ایران هم هیاتی را به آنجا اعزام کند. از آنجا که وزیر بازرگانی افغانستان مستقر شده ما هفته آینده قرار است برای انجام این سفرها برنامه‌ریزی کنیم.

سلیمی با اعلام این خبر که رییس اتاق مشترک متقابل هم در افغانستان تعیین شده است گفت: این پالس مثبتی برای ما است. در دوره قبل با وجود پیگیری‌ها اما اتاق مشترک در افغانستان نداشتیم. اما یکی از اقدامات نخست طالبان برای از سرگیری تجارت با ایران تعیین رییس اتاق مشترک افغانستان بود. هفته آینده قرار است برای برگزاری یک نشست مشترک با هم مشورت‌هایی داشته باشیم.

او ادامه داد: ما امیدواریم مشکلات درون افغانستان کاهش یابد و اعتماد بیشتر شود تا این نقل‌وانتقال‌ها گسترش یابد و ما بتوانیم حداقل به پیش‌بینی سه میلیارد دلار صادرات در سال به افغانستان دست پیدا کنیم.

سلیمی درباره امنیت راه‌های افغانستان و شرایط امور گمرکی در این کشور بعد از استقرار طالبان گفت: واقعیت این است که امنیت راه‌ها خیلی خوب شده است. 

اگرچه ما نگران گمرک افغانستان بودیم اما خوشبختانه کامیون‌هایی که به آنجا می‌روند خبر داده‌اند که حتی نسبت به زمان استقرار حکومت قبلی افغانستان کمتر با مشکل مواجه می‌شوند. در آن زمان از رانندگان تحت عنوان انعام و ... مبالغی در گمرک این کشور دریافت می‌شد اما این موضوع در حال حاضر برچیده شده است. این خبر خوبی برای تجار است و امیدواریم استمرار داشته باشد. 

رییس اتاق مشترک ایران و افغانستان درباره اولویت‌های هیات اعزامی ایران به افغانستان توضیح داد: اولویت ما در افغانستان و یا به عبارتی مزیت ما در آنجا انجام کارهای فنی و ساختمانی است اما متاسفانه در حال حاضر حضور کمرنگی داریم. اولویت دیگر ما استخراج و بهره‌برداری از معادن غنی افغانستان است.

سلیمی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر مسوولان وزارتخانه‌های صنعت و امور خارجه از من خواستند تا ارتباط بیشتری با طرف افغانستانی داشته و در پل‌سازی‌ها و جاده‌سازی‌های این کشور مشارکت کنیم، افزود: واقعیت این است که با وجود توانایی بالای ما در ارایه خدمات فنی اما رقبای ترک و چینی گوی سبقت را از ما ربوده‌اند. ما باید جایگاه خودمان را به دست بیاوریم. 

در حال حاضر ترک‌ها و چینی‌ها به سرعت در حال عقد قراردادهای مختلف در آنجا و به دست گرفتن بازار افغانستان هستند. 

مثلا ترک‌ها ساخت فرودگاه افغانستان را آغاز کرده‌اند در حالی که ما در خدمات فنی دست بالا داریم اما متاسفانه حمایت‌های دولت را نداریم. برخلاف رقبایمان، در اینجا با اینکه در زبان از بخش خصوصی اعلام حمایت می‌شود اما در عمل چنین حمایتی نیست.

او در پایان گفت: به هر حال در افغانستان گروه جدیدی روی کار آمده‌اند و هنوز ریسک تجارت در آنجا بالاست و ما به حمایت دولت احتیاج داریم. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران