شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایسنا |در پی باز نشدن ثبت سفارش برنج بر خلاف اعلام مسوولان، رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وعده داد که مشکل ثبت سفارش برنج به زودی حل شود.

چرا واردکنندگان برنج نمی‌توانند ثبت سفارش کنند؟

ایسنا |در پی باز نشدن ثبت سفارش برنج بر خلاف اعلام مسوولان، رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وعده داد که مشکل ثبت سفارش برنج به زودی حل شود. وی گفت که تغییرات در حوزه مدیریت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، علت تاخیر در باز شدن ثبت سفارش واردات برنج بود. ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مرداد آغاز شده و تا پایان آبان‌ماه ادامه دارد. در این مدت مسائل مربوط به تعیین تکلیف و ترخیص برنج‌هایی که در آستانه ممنوعیت و یا بعد از آن به گمرک و بنادر رسیده بودند، حواشی مختلفی داشتند و پیشنهادات متفاوتی در این رابطه جهت تامین نیاز بازار و تعدیل قیمت مطرح شد. در نهایت اخیرا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد که ممنوعیت فصلی واردات برنج از اول آبان ماه لغو شده و ممنوعیت ثبت سفارش این کالا برداشته شده است. اما یک روز بعد گمرک اعلام کرد که مصوبه‌ای برای آزادسازی ثبت سفارش برنج وجود ندارد و ممنوعیت فصلی فعلاً پابرجا است. موضوعی که دبیر انجمن واردکنندگان برنج نیز گآن را تایید کرد و گفت که وزارت جهاد کشاورزی باید برای آزادسازی ثبت سفارش برنج تصمیم بگیرد. در این رابطه عباس تابش در یک برنامه تلویزیونی گفت: واردات برنج از ابتدای مرداد تا پایان آبان با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی ممنوع است. اما به خاطر رعایت حقوق مصرف کنندگان، با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی مصوب شد که از اول آبان ثبت سفارش برنج از سر گرفته شود؛ چراکه بعد از ثبت سفارش، واردات برنج بیش از یک ماه طول می‌کشد. به گفته وی برنامه‌ریزی شده که با پایان زمان ممنوعیت واردات برنج به لحاظ قانونی، تجار بتوانند در جهت تامین نیاز مصرف کنندگان، به واردات برنج اقدام کنند. این مقام مسوول افزود: تغییرات در حوزه مدیریت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، علت تاخیر در باز شدن ثبت سفارش واردات برنج بود که با معاون جدید این وزارتخانه هماهنگ کردیم و احتمالا تا پایان امروز پنجشنبه مکاتبات لازم با دفتر مقررات صادرات و واردات انجام می‌شود و تمهیدات لازم برای واردات از سر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که لغو ممنوعیت واردات برنج به دلیل ضرورت تأمین نیاز کشور و تنظیم بازار صورت گرفته است.

کاهش قیمت خودرو در اختیار وزیر صمت نیست

ایلنا |یک کارشناس حوزه خودرو اظهار داشت: قرعه‌کشی خودرو تنها در صورتی قابل حذف است که قیمت کارخانه با قیمت بازار یکسان باشد. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، قرعه‌کشی هم حذف شود یک فساد جدید ایجاد می‌شود. فربد زاوه در مورد اظهارات وزیر صمت مبنی بر کاهش قیمت خودرو تا پایان سال و افزایش عرضه تا حذف قرعه‌کشی اظهار کرد: موضوع کاهش قیمت خودرو، فراتر از وزارت صمت است، مشخص نیست چرا آقای وزیر اصرار دارند که مسوولیت مساله‌ای را قبول کنند که در حوزه اختیارات ایشان نیست. قیمت کالاها ناشی از سیاست‌های پولی و مالی در کشور افزایش می‌یابد. تورم تنها در حوزه خودرو نیست بلکه در همه حوزه‌ها ما دچار تورم هستیم و این مشکل هم با دستور بهبود پیدا نمی‌کند. بنابراین اینکه در بازار خودرو تورم منفی داشته باشیم، حرف عجیبی است. وی افزود: آقایان خیلی همت کنند و عرضه را افزایش دهند، می‌توانند با تورمی کمتر از نرخ عمومی، قیمت خودرو را کنترل کنند. برای اینکه تورم منفی شود باید ساختار اقتصاد ایران تغییر کند. فاکتورهایی مانند کسری بودجه، شبکه بانکی و ... همه باید تغییر کند تا تورم منفی شود. زاوه تصریح کرد: افزایش تولید هم نیاز به منابع نقدینگی و پول دارد، قاعدتا این پول باید از شبکه بانکی وارد شود. از آنجا که خودروسازان زیان‌ده هستند، مجاز به گرفتن تسهیلات جدید نیستند. لذا تسهیلات دستوری شده و در قالب اضافه برداشت می‌رود که همین موضوع دوباره تورم‌زا می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران